Darmowa Dostawa do Polski
Gwarancja do 10 Lat
60 Dni na Zwrot

Praca przyjazna dla zdrowia - Ergonomiczny projekt biura

26 kwietnia 2024

Ergonomia to pojęcie, które prawdopodobnie słyszałeś już wiele razy. Ale co tak naprawdę oznacza? A przede wszystkim, w jaki sposób można zorganizować swój dzień pracy zgodnie z zasadami ergonomii? W tym artykule wyjaśniamy tę koncepcję i przedstawiamy praktyczne wskazówki dotyczące zdrowego i aktywnego życia zawodowego.

Czym jest ergonomia?

Ergonomia nie jest chwilowym trendem, ale ważną koncepcją, która ma znaczący wpływ na naszą produktywność, zdrowie i ogólne samopoczucie - niezależnie od tego, czy naszym miejscem pracy jest firmowe biuro, czy dom. U podstaw ergonomii leży nauka o dostosowywaniu miejsca pracy do możliwości i ograniczeń pracownika. Koncepcja ta wykracza poza czysto fizyczne rozwiązania, takie jak ergonomiczne krzesło biurowe lub biurko do pracy w pozycji siedzącej, a także uwzględnia psychiczny i fizyczny odpoczynek w celu zapewnienia dobrego samopoczucia.

Dlaczego ergonomia jest ważna?

Zaburzona lub nieprawidłowa pozycja podczas pracy może prowadzić do wielu problemów, takich jak ból pleców, RSI (repetitive strain injury), napięcie mięśni karku i bóle głowy. Dolegliwości te mogą mieć różny charakter, od tymczasowego dyskomfortu po przewlekłe problemy wymagające fizjoterapii.

Ergonomia odgrywa zatem kluczową rolę. Wdrażając odpowiednie środki zapobiegawcze, wiele z tych dolegliwości można znacznie złagodzić, co podkreśla niezbędność stosowania ergonomii w miejscu pracy.

Stworzenie optymalnego miejsca pracy ma pozytywny wpływ na zdrowie, a także może przyczynić się do wyższej wydajności i mniejszej liczby zwolnień lekarskich. Oznacza to, że powinniśmy dążyć do "zróżnicowania" i "dostosowania" stanowiska pracy. Analiza miejsca pracy może pomóc w zidentyfikowaniu możliwych ulepszeń. Celem jest podniesienie sprawności pracowników i ograniczenie (możliwej w przyszłości) nieobecności w pracy.

Ergonomia w praktyce: Jak stworzyć miejsce pracy przyjazne dla zdrowia?

Stworzenie ergonomicznego miejsca pracy wymaga nie tylko starannego doboru mebli, ale także właściwych nawyków pracy. Kluczową rolę odgrywa zarówno otoczenie, jak i zachowanie pracownika. Przyjrzyjmy się kilku praktycznym wskazówkom, które mogą pomóc Ci w ergonomicznej pracy:

Wygodne krzesło, które zapewnia podparcie: Zacznij od prawidłowego ustawienia krzesła. Ergonomiczny fotel, taki jak BS12 Pro, ma regulowane oparcie, wysokość siedziska i podłokietniki, które pomagają poprawić postawę i komfort. Odpowiednie oparcie pomaga również zmniejszyć ból szyi i pleców. Poświęć trochę czasu na znalezienie odpowiednich ustawień, aby te funkcje faktycznie zapewniały Ci optymalną postawę.
--shopstart--{"id":436005,"link":436005,"name":"Krzesło Biurkowe Ergonomiczne BS12-PRO","shortName":"BS12-PRO","url":"//s3.springbeetle.eu/prod-eu-s3/trantor/attachments/PL/BS12P- NEW.jpg","salePrc":1799,"originalPrc":2249,"itemFootMarkType":"INSTANT_REDUCTION","itemFootMarkValue":450,"itemFootMarkInput":"-450 zł"}--shopend--

Monitor na wysokości oczu: Ustaw monitor na wysokości oczu. Zapobiegnie to ciągłemu spoglądaniu w dół i niepotrzebnemu obciążaniu szyi i pleców.

Przenośna klawiatura i mysz: Jeśli korzystasz z laptopa, powinieneś używać przenośnej klawiatury i myszy. Sprzyja to zachowaniu prawidłowej postawy i zmniejsza obciążenie nadgarstków.

Regularne przerwy: Krótkie, regularne przerwy są bardzo ważne. Wykorzystaj ten czas na rozciągnięcie się, spacer lub głęboki oddech. Wspomaga to krążenie krwi i zmniejsza uczucie zmęczenia.

Wystarczająca ilość światła: Upewnij się, że miejsce pracy jest dobrze oświetlone. Dobre oświetlenie zmniejsza zmęczenie oczu i poprawia koncentrację.

Biurko z regulacją wysokości: Rozważ zakup biurka z regulacją wysokości. Elektrycznie regulowany stelaż biurka, taki jak E7 Pro, odciąża plecy i ramiona oraz zachęca do regularnej zmiany postawy. Dzięki silnikowi elektrycznemu zmiana jest nieskomplikowana i cicha.
--shopstart--{"id":442007,"link":442007,"name":"Biurko z regulacją wysokości E7 Pro","shortName":"E7 Pro","url":"//s3.springbeetle.eu/prod-eu-s3/trantor/attachments/PL/E7W-PRO-MAPLE.jpg","salePrc":2799,"originalPrc":2799,"itemFootMarkType":"HOT","itemFootMarkInput":"-700 zł"}--shopend--

Prawidłowe ustawienie stanowiska pracy: Prawidłowe ustawienie monitora, klawiatury, myszy i innych urządzeń jest niezbędne dla stworzenia ergonomicznego stanowiska pracy.

Dbanie o wzrok: Aby zmniejszyć zmęczenie oczu, należy stosować zasadę 20-20-20. Co 20 minut popatrz na coś oddalonego o około 20 metrów przez 20 sekund.

Zdrowe odżywianie i picie: Prawidłowe odżywianie i duża ilość wody przyczyniają się do lepszej koncentracji i wyższego poziomu energii.

Ćwiczenia: Regularna aktywność fizyczna zmniejsza stres i zwiększa produktywność.

Ergonomiczne akcesoria: Korzystaj z akcesoriów, takich jak podstawki pod klawiaturę, maty do pracy na stojąco oraz ergonomiczne myszy i klawiatury, aby poprawić swoją postawę podczas pracy i zmniejszyć dyskomfort fizyczny.

Aktywna praca: Aktywna praca jest ważnym aspektem ergonomii. Zachęca do ruchu, sprzyja zdrowej postawie i minimalizuje negatywne skutki długotrwałego siedzenia. Biurka typu sit-stand, spotkania podczas spacerów i krótkie przerwy na ruch to sposoby na zachęcanie do aktywnej pracy.

Wprowadzenie w życie tych wskazówek może mieć duży wpływ na Twoje samopoczucie w pracy. Pamiętaj, że nie chodzi tylko o stworzenie komfortowego środowiska, ale także o zachęcanie do zdrowych nawyków, które pomogą Ci pracować efektywnie i bez dyskomfortu. Zacznij wdrażać te wskazówki już dziś i odkryj jaką różnicę może stanowić ergonomia.

Zdrowie w pracy to coś więcej niż ergonomia

Praca przyjazna dla zdrowia to nie tylko ergonomiczne miejsce pracy i zdrowa postawa. Chodzi również o radzenie sobie ze stresem, znalezienie właściwej równowagi między życiem zawodowym a prywatnym oraz dbanie o zdrowie psychiczne. Jeśli zwrócimy uwagę na ergonomiczną, zdrową i aktywną pracę, możemy stworzyć środowisko pracy, które jest nie tylko wygodne i wydajne, ale także przyczynia się do dobrego samopoczucia i zdrowia pracowników. To rozwiązanie korzystne dla wszystkich. Już dziś dokonaj zmiany swojego miejsca pracy na zdrowsze i bardziej produktywne. Każdy mały krok może mieć duże znaczenie dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Dzięki temu będziesz mógł sobie podziękować w przyszłości!