Darmowa Dostawa do Polski
Gwarancja do 10 Lat
60 Dni na Zwrot

Upcykling mebli – Nowe życie starych przedmiotów

26 kwietnia 2024

Wraz z rozwojem technologii pojawiły się również problemy związane z ochroną środowiska. Nasz nowoczesny styl życia sprawia, że obecne zasoby naturalnego drewna stają się coraz bardziej zagrożone. Wynika to częściowo z faktu, że meble wykonane z naturalnych materiałów nie zostały zaprojektowane i wyprodukowane w sposób odpowiedzialny. Z drugiej strony, odpowiedzialne wykorzystywanie zasobów naturalnych do zrównoważonych celów może pomóc w stopniowym przywracaniu równowagi w środowisku. Obecnie większość projektantów wnętrz jest świadoma tego problemu i coraz częściej korzysta z alternatywnych materiałów. Ponowne wykorzystanie surowców, które nie są już używane, to przykład działania na rzecz ochrony środowiska. Dzięki temu nie ma potrzeby pozyskiwania nowych materiałów z lasu. Można się spodziewać, że w przyszłości coraz więcej projektów wyposażenia wnętrz będzie ukierunkowanych na rozwiązania przyjazne dla środowiska.

Co znaczy „upcykling”?

W tym kontekście ważnych jest kilka terminów. "Redukcja" odnosi się do zmniejszenia produkcji odpadów, np. kampania na rzecz zmniejszenia zużycia plastikowych toreb w supermarketach; "Ponowne użycie" odnosi się do używania materiałów i produktów tak często i tak długo, jak to możliwe i bezpieczne. Obejmuje to na przykład butelki wielokrotnego użytku lub opakowania i torby wielokrotnego użytku. "Recykling" odnosi się do ponownego wykorzystania odpadów poprzez ich stapianie, przetwarzanie i przetapianie w celu uzyskania nowych produktów. Istotne jest rozróżnienie nowoczesnego recyklingu od ponownego użycia. Wynika to z faktu, że ponowne wykorzystanie jest mniej kosztowne i wymaga mniejszych nakładów energii.

Termin "upcykling" lub "kreatywne ponowne wykorzystanie" odnosi się do wykorzystania materiałów nadających się do recyklingu w celu wytworzenia produktów, które mają wyższą wartość niż te oryginalne. Upcykling to próba przekształcenia starego przedmiotu w nowy produkt, a tym samym nadania przedmiotom nowego życia. Możliwe jest stworzenie czegoś zupełnie nowego ze starego mebla, takiego jak łóżko lub kilka jego elementów. Jednak upcykling często oznacza również po prostu odnawianie starych mebli. W każdym przypadku upcykling pomaga nadać nieużywanym przedmiotom dodatkową wartość, a tym samym drugą szansę. Różnica między upcyklingiem a recyklingiem polega na tym, że na przykład w recyklingu materiały takie jak papier, metal, plastik lub szkło są niszczone i powstaje nowy produkt (zwykle niższej jakości). W upcyklingu materiały nie są niszczone, ale sortowane i ponownie wykorzystywane w inny sposób, co może nawet zwiększyć ich wartość. Przykładem może być zbudowanie nowego regału ze stosu starych desek. Kreatywność podczas upcyklingu mebli i innych przedmiotów gospodarstwa domowego nie ma granic.

Instrukcje dotyczące upcyklingu mebli dla początkujących

Rosnąca świadomość potrzeby ponownego wykorzystania i recyklingu spowodowała wzrost zainteresowania upcyklingiem mebli. Najlepsze w tym wszystkim jest to, że stare meble są często lepiej wykonane niż meble na zamówienie dostępne obecnie w większości sklepów meblowych. Kupując nowe meble, takie jak biurko z regulacją wysokości, warto zatem zwrócić uwagę na dobrą jakość, a nie na chwilowe trendy. Dzięki temu można cieszyć się meblami przez długi czas i nie trzeba ich wymieniać co sezon.

Jednak dzięki odrobinie czasu, miłości i troski można również przekształcić stary przedmiot w całkowicie unikalny mebel do domu, którego nikt inny nie ma. Kolejnym wspaniałym aspektem jest to, że te meble mają swoją własną historię i możemy tchnąć w nie nowe życie, przebudowując je i modernizując. Myśl o upcyklingu mebli może być początkowo nieco onieśmielająca, ale jeśli będziesz postępować zgodnie z poniższymi krokami, nie będzie to wcale takie trudne. Najłatwiejsze do przerobienia są meble drewniane, natomiast sofy i fotele wymagają nieco więcej wprawy ze względu na materiał obicia. Wszystkiego można nauczyć się samemu, nawet jeśli przy okazji popełni się kilka błędów. Mamy jednak nadzieję, że dzięki tym wskazówkom uda Ci się ich uniknąć.

Instrukcje krok po kroku

1. Najpierw dokładnie wyczyść przedmiot i pozwól mu wyschnąć.

2. Następnie sprawdź mebel pod kątem drobnych skaz. Zadrapania i dziury można wypełnić wypełniaczem do drewna.

3. Oszlifuj mebel papierem ściernym, aby usunąć farbę. W przeciwnym razie nowa farba nie będzie mogła go odpowiednio pokryć. Zacznij od nasypu o ziarnistości 80, a następnie przejdź do nasypu o ziarnistości 120. Możesz zakończyć szlifowanie papierem o ziarnistości 180, aby wygładzić wszelkie rysy powstałe podczas szlifowania. (Im wyższa ziarnistość, tym mniej szorstki będzie papier ścierny) Zawsze szlifuj w tym samym kierunku, co słoje drewna.

4. Użyj wilgotnej szmatki lub benzyny lakowej, aby usunąć pył powstały podczas szlifowania.

5. Teraz możesz przystąpić do malowania!

Pokrywanie farbą

Świeża warstwa farby może stanowić ogromną różnicę. Nie zawsze konieczne jest przemalowanie całego mebla; podkreślenie poszczególnych elementów kolorem może również wiele zmienić. Kolor można również wykorzystać do ukrycia zadrapań i niedoskonałości, które mebel mógł nabyć w poprzednim życiu. Możesz na przykład wykorzystać farbę do drewna (tylko upewnij się, że użyłeś podkładu przed jej nałożeniem) lub farby mineralne fusion (które nie wymagają podkładu).

Podsumowanie

W sklepach charytatywnych można znaleźć wiele pięknych drewnianych mebli, które tylko czekają na ratunek, więc podczas następnej wizyty koniecznie zwróć na nie uwagę. Stare meble, które nie są już potrzebne swojemu poprzedniemu właścicielowi, często leżą na poboczu drogi i czekają na zabranie. Jeśli czujesz, że duży przedmiot to za duże wyzwanie, sprawdź pomysły na mniejsze projekty, takie jak świeczniki, ramki na zdjęcia, pudełka na biżuterię lub drewniane tace. Jeśli chcesz zająć się upcyklingiem i przemalowaniem mebla, ale czujesz, że potrzebujesz wskazówek, w wielu miastach organizowane są warsztaty na ten temat. Można na nich zdobyć wiele cennych porad i nauczyć się kilku trików, a także wspólnie z innymi tchnąć nowe życie w piękne meble.