Twoje zagracone domowe biuro może być przyczyną twojej prokrastynacji

04 grudnia 2024

Nie od wczoraj wiadomo, że porządek w miejscu pracy ma niezaprzeczalny wpływ na produktywność, jak się jednak okazuje, brak porządku w miejscu pracy wpływa też na prokrastynacje, czyli skłonność do odkładania zadań na ostatnią chwilę. To jak ten mechanizm działa i jak sobie z nim radzić będzie przedmiotem naszych dzisiejszych rozważań.

Jeśli więc zdarza ci się pracować z domowego biura i nie zawsze udaje ci się utrzymać w nim porządek lub jeśli zauważasz u siebie skłonność do odkładania rzeczy na później, to zachęcamy cię do przeczytania naszego artykułu. Istnieje spora szansa, że dzięki temu usprawnisz nieco swoją rutynę pracy i poprawisz swoja produktywność.

Zanim jednak do tego przejdziemy, chcemy nieco przybliżyć pojęcie prokrastynacji osobom, które wcześniej nie spotkały się z tym pojęciem lub nie do końca rozumieją jego zasadę działania. --altImgStart--{"link":"https://images.pexels.com/photos/6028587/pexels-photo-6028587.jpeg?auto=compress&cs=tinysrgb&w=1260&h=750&dpr=1"}--altImgEnd--

Czym w zasadzie jest prokrastynacja?

Zacznijmy od tego, że skłonność do prokrastynacji jest zjawiskiem całkowicie normalnym, szczególnie u osób inteligentnych i kreatywnych. Jeśli więc czujesz, że należysz do osób, które lubią odkładać rzeczy na później, to nie traktuj tego, jako swoją wadę, a raczę cechę, którą musisz nauczyć się kontrolować i wykorzystywać na własną korzyść. Czasami zdarza się bowiem, że odłożenie jakiegoś zajęcia na później jest rozsądnym pomysłem, kiedy przykładowo potrzebujesz więcej czasu, aby zastanowić się, od jakiej strony podejść dany problem, aby rozwiązać go w możliwie optymalny sposób.

Skąd jednak bierze się ta skłonność do odkładania ważnych zadań na później? Otóż z tego, jak zbudowany jest nasz mózg. Wolimy wykonywać zadania, które są łatwe i które dają natychmiastową nagrodę. Nasz mózg jest bowiem stworzony do radzenia sobie z aktualnymi problemami i zaspokojeniu bieżących potrzeb. Mózg nie jest w stanie zrozumieć, że niewygodna czynność, którą masz teraz wykonać, przyniesie rezultaty w jakiejś nieokreślonej, i z jego perspektywy abstrakcyjnej, przyszłości. To twoim zadaniem jest logiczne przemyślenie przyszłych ruchów i przekonanie samego siebie, że bardziej rozsądne jest rozłożenie pracy na dłuższy okres, zamiast wykonywać ją w ostatniej chwili, pod wpływem niezdrowej motywacji, jaką jest panika i strach.

Wpływ stanowiska pracy na skłonność do prokrastynacji

--altImgStart--{"link":"https://images.pexels.com/photos/7654495/pexels-photo-7654495.jpeg?auto=compress&cs=tinysrgb&w=1260&h=750&dpr=1"}--altImgEnd--

Mogłoby się wydawać, że absurdem jest łączenie porządku na biurku z tym, czy masz motywację do wykonania jakiegoś nieprzyjemnego zadania, czy nie. Okazuje się jednak, że taki związek istnieje, a jego przyczyn można wymienić przynajmniej kilka. W naszej opinii kluczowymi są:

  • Niepotrzebne przedmioty na biurku rozpraszają uwagę — stosunkowo często zdarza się, że przyczyną niechcianej prokrastynacji jest niemożność skupienia się na konkretnym zadaniu. Zamiast myśleć, o tym, co masz zrobić, myślisz o kubku po kawie, który stoi tam już od wczoraj i plamie, jaką zostawił na biurku. Zaczynasz sprawdzać, jakiś dokument, który leży gdzieś w rogu, albo zaczynasz bawić się długopisem, który w leżał pod ręką. Czyste biurko, na którym stoi monitor, myszka, klawiatura i nic więcej nie odwraca uwagi i wręcz zmusza do zajęcia się pracą.
  • Bałagan na biurku to bałagan w myślach — wiele osób mających problem z utrzymaniem porządku na biurku tłumaczy się wyświechtanymi hasłami w stylu: „tylko głupi ludzie potrzebują porządku, geniusze radzą sobie w chaosie”. Niestety nieporządek w miejscu pracy ma wpływ na każdego. Jeśli więc radzisz sobie w chaosie, to jeszcze lepiej poradzisz sobie w porządku i być może dzięki temu uda ci się lepiej zebrać myśli i skupić się na zadaniu, które warto w danej chwili wykonać.
  • Konieczność posprzątania to wymówka, żeby nie zaczynać ważnego zadania — wiele osób odkłada ważne zadania argumentując to właśnie ich ważnością. Osoby takie tłumaczą się, że najpierw posprzątają biurko i dopiero wezmą się za to ważne zadanie. Niestety sprzątanie również nie należy do najprzyjemniejszych zadań i również łatwo jest je odkładać na później. Dlatego w praktyce często taka sytuacja kończy się tym, że ani biurko nie jest posprzątane, ani ważne zadanie nie jest zrobione, a taka osoba łapie się na tym, że zajmuje się innym zdaniem, które daje bardziej natychmiastową nagrodę.

Sposób na poradzenie sobie z nieporządkiem i wywołaną nim prokrastynacją

Sposobów na uporanie się z nieporządkiem jest mnóstwo, my chcemy podzielić się z tobą jednym, który w naszej opinii sprawdzi się w tej sytuacji najlepiej. Polecamy zacząć od całkowitego przeorganizowania miejsca pracy połączonego z generalnymi porządkami. Pozbądź się z biurka wszystkiego co tylko możliwe i zostaw na nim maksymalne minimum potrzebnych rzeczy, a następnie zaplanuj, gdzie schowasz całą resztę przydatnych akcesoriów i dokumentów. Dobrym pomysłem może być w tej sytuacji zainwestowanie w nieco lepsze biurko, być może z opcją pracy na stojąco, takie jak nasze ulubione regulowane biurko od FlexiSpot, a więc oczywiście popularny model E9 lub inne podobne biurka z możliwością unoszenia blatu. --altImgStart--{"link":"https://image.springbeetle.eu/cdn-cgi/image/dpr=1,format=webp,fit=pad/https://cnmegk4mhxmt.compat.objectstorage.eu-frankfurt-1.oraclecloud.com/prod-eu-s3/trantor/attachments/PL/E9-haupt-diy-04-PL.png"}--altImgEnd--
--shopstart--{"id":862001,"link":862001,"name":"Stojak biurkowy z regulacją wysokości i silnikiem bezszczotkowym E9","shortName":"E9","url":"https://s3.springbeetle.eu/prod-eu-s3/trantor/attachments/PL/E9-haupt-schwarz.jpg","salePrc":3399,"originalPrc":3399,"itemFootMarkType":"CUSTOMIZE","itemFootMarkInput":"-1400zł"}--shopend--

Kiedy już uda ci się raz idealnie posprzątać i uporządkować swoją przestrzeń roboczą, to zacznij taktować ją jak sanktuarium, którego nic nie może zakłócić i wszystko zawsze musi znajdować się na swoim miejscu. Dużo łatwiej będzie ci utrzymać raz zrobiony porządek niż przechodzić ciągle przez cykle robienia bałaganu i sprzątania. Idealnie zaplanowana przestrzeń, w którego sercu stanie nowoczesne biurko do pracy na stojąco stanie się dla ciebie miejscem, które nawet podświadomie będzie ci się kojarzyło z porządkiem i skupieniem na wykonywanym zadaniu, dzięki czemu łatwiej będzie ci się zmotywować do zadań, które twój mózg chciałby odłożyć na później.