Darmowa wysyłka w PL
Świąteczna promocja! Cały asortyment do -47%!
60-dniowe prawo zwrotu

Poranne i wieczorne ćwiczenia: co jest lepsze dla osiągnięcia celów treningowych?

31 lipca 2024

Kiedy chodzi o ćwiczenia fizyczne najważniejsza jest systematyczność. Dużo lepsze dla twojego ciała jest ćwiczenie 10 minut, ale robienie tego codziennie z jednym dniem przerwy niż ćwiczenie 60 minut, ale tylko raz w tygodniu. Dzieje się tak, ponieważ w przypadku systematycznych ćwiczeń organizm dostaje stały sygnał, że aktywność fizyczna jest stałą częścią twojego życia, do której musi się przygotować, a nie tylko wyjątkowym wydarzeniem, które nie wiadomo, czy się powtórzy, a jeśli tak to kiedy.

Dlatego też doskonałym pomysłem jest ustalenie sobie stałej pory w ciągu dnia, w której ćwiczysz. Wprowadzenie ćwiczeń fizycznych do codziennej rutyny sprawia, że znika konieczność ciągłego motywowania się, a ćwiczenie staje się po prostu jedną z codziennych czynności, jak mycie zębów czy branie prysznica. Jednak u wielu osób w tym miejscu pojawia się dylemat: ćwiczyć wieczorem, czy rano? Co jest lepsze i co lepiej przełoży się na osiągnięcie ustalonych celów treningowych? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w tym krótkim poradniku.

Ćwiczyć rano czy wieczorem?

Podobnie jak ma to miejsce w wielu aspektach życia, na to pytanie nie ma jednej prostej odpowiedzi, a zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Żeby więc pomóc ci podjąć decyzję, która najlepiej sprawdzi się w twoim przypadku przygotowaliśmy listy zarówno wad, jak i zalet ćwiczenia rano oraz wieczorem.

Zalety ćwiczenia rano

Poranne ćwiczenia mają wiele zalet, a do najważniejszych z nich należą:

  • Zacznij dzień od zjedzenia żywej żaby — zgodnie z miejską legendą Mark Twain powiedział kiedyś: „Eat a live frog first thing in the morning and nothing worse will happen to you the rest of the day”. Co można tłumaczyć jako: Na początek dnia zjedz żywą żabę i już nic gorszego cię tego dnia nie spotka. Sensem tego nietypowego powiedzenia jest promowanie podejścia, zgodnie z którym najtrudniejsze zadania dnia najlepiej jest wykonać jako pierwsze. W ten sposób można uzyskać motywację na resztę dnia i mieć „z głowy” zadanie, na które nie miało się ochoty.
  • Więcej energii — większość z nas czuje się rano ospale i bez większy chęci do życia. Poranne ćwiczenia są w stanie pobudzić organizm i dać mu energię na resztę dnia. W związku z tym poranny trening można traktować jako substytut kawy.
  • Lepszy metabolizm — rozpoczęcie dnia od aktywności fizycznej jest dla organizmu jasnym sygnałem, że tego dnia zapotrzebowanie na energię będzie duże, w związku z czym organizm uznaje, że musi przyśpieszyć metabolizm, aby być w stanie przekształcić pobrane kalorie lub zmagazynowany tłuszcz na energię, która bez wątpienia zaraz będzie potrzebna. Dzięki temu można przyspieszyć proces odchudzania lub dać subie uzasadnioną wymówkę na zjedzenie czegoś pysznego w trakcie dnia.
  • Satysfakcja psychiczna — przejście przez dzień ze świadomością, że codzienne ćwiczenia są już za tobą jest niezwykle satysfakcjonująca, a wrażenie, że działa się zgodnie z ustaloną wcześniej dyscypliną zwiększa pewność siebie i jest motywujące do podjęcia kolejnych wyzwań, co może się przełożyć na sukcesy zawodowe.

Wady ćwiczenia rano

Czytając powyższe zalety można uznać, że ćwiczenie rano to najlepsza rzecz na świecie i po części tak jest, ale to rozwiązanie ma też swoje wady. Są nimi:

  • Ryzyko kontuzji — rano mięśnie, ścięgna i stawy nie są jeszcze odpowiednio rozgrzane, przez co rośnie ryzyko kontuzji. Jeśli więc zdecydujesz się na ten system, to musisz koniecznie pamiętać o odpowiedniej rozgrzewce i stabilnym zwiększaniu intensywności lub obciążenia. W przeciwnym wypadku coś, co miało poprawić twoje zdrowie może łatwo doprowadzić do zdrowotnych problemów.
  • Krótszy sen — chyba każdy z nas wie, że 15 minut wieczorem to nie to samo co 15 minut, kiedy dzwoni budzik. Wykonywanie ćwiczeń rano wiąże się niestety z koniecznością nieco wcześniejszego wstawania, co nie dla każdego jest łatwe.

Zalety ćwiczenia wieczorem

Podobnie jak ćwiczenie rano, ćwiczenie na koniec dnia ma swoje zalety, w naszej opinii najważniejszymi są:

  • Wyższa wydajność — badania naukowe wykazują, że nasze organizmy osiągają maksimum wydajności po południu lub wieczorem, dlatego przeprowadzenie treningu wieczorem może prowadzić do lepszych wyników, co z kolei może być motywujące do dalszych ćwiczeń.
  • Więcej czasu — zwykle większość z nas ma więcej czasu wieczorem niż rano. Dlatego ćwicząc na koniec dnia można to zrobić spokojnie i bez presji czasu, co przekłada się na większą dokładność i staranność wykonywanych ćwiczeń.
  • Sposób na pozbycie się stresu — napięcia psychiczne, jakie zbierają się w nas w ciągu dnia muszą znaleźć swoje ujście. Jeśli nie pobędziesz się ich w kontrolowany sposób, to zamanifestują się one same, najczęściej w najmniej odpowiednim momencie. Aktywność fizyczna wieczorem może być doskonałym sposobem na pozbycie się tych napięć i zredukowanie stresu.

Wady ćwiczenia wieczorem

Ćwiczenie wieczorem to nie tylko zalety, wadami takiego rozwiązania są:

  • Więcej wymówek — ćwicząc wieczorem łatwiej znaleźć sobie wymówki, aby danego dnia trening opuścić. Zmęczenie całym dniem, nieprzyjemne zdarzenie czy inne czynniki losowe mogą być łatwymi wymówkami, które odciągną cię od potrzebnego treningu.
  • Obciążenie psychiczne — tak jak trening rano daje satysfakcję, że ma się już go za sobą, tak trening wieczorem wiąże się z ciągłym obciążeniem psychicznym przypominającym o tym, że przed tobą jeszcze ćwiczenia.
  • Trudności z zasypianiem — trening fizyczny uwalnia w organizmie dopaminę, czyli tak zwany „hormon szczęścia”, który daje mnóstwo pozytywnej energii. Niestety nie pomaga on w zasypaniu, przez co ćwiczenia wieczorem mogą prowadzić do problemów z zasypianiem.

Wnioski

Zarówno treningi rano, jak i wieczorem mają swoje wady i zalety. To który system wybierzesz powinno zależeć od twojego stylu życia i osobistych preferencji. Niezależnie od tego, na który z nich się zdecydujesz pamiętaj, że każde ćwiczenia są dla ciebie dobre i że najważniejsze jest aby ćwiczyć regularnie, a to czy robisz to rano, czy wieczorem jest już kwestią drugoplanową.