Darmowa Dostawa do Polski
Gwarancja do 10 Lat
60 Dni na Zwrot

Jak Współpracownicy Pozostają w Kontakcie Podczas Pracy Zdalnej

08 października 2023

W dzisiejszych, pełnych zawirowań czasach utrzymywanie kontaktu z innymi jest ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Pandemia wymusiła na nas niełatwe przejście na pracę zdalną, która dziś nie jest już niczym nadzwyczajnym. Oczywiście praca z domu nie musi być uciążliwa, o ile zadbamy o odpowiednio przystosowaną przestrzeń wyposażoną w ergonomiczne meble (np. biurko z regulacją wysokości) oraz zapewnimy sobie spokojne warunki do pracy.

Istnieje jednak pewien istotny problem związany z pracą zdalną. Jest nim zatracenie kultury firmy, a wręcz zanik komunikacji między współpracownikami. Jeśli dotyczy to również Twojej pracy, zapoznaj się z poniższymi wskazówkami, które ułatwią Ci komunikację z Twoimi współpracownikami podczas pracy z domu.

Wykorzystaj czas, który poświęcałeś na dojazd do pracy

Tak, to prawda - pracując z domu, nie musisz już dojeżdżać do biura. Nie oznacza to jednak, że zaraz po wstaniu z łóżka masz zacząć odpisywać na e-maile. A gdyby tak wykorzystać ten czas na zrobienie czegoś razem ze współpracownikiem? Może to być wysłanie SMS-a, rozmowa telefoniczna lub połączenie video. Te kilka minut rano spędzonych na rozmowie z koleżanką lub kolegą pomoże Ci utrzymać relacje, które mogłyby osłabnąć w warunkach pracy zdalnej.

Obowiązek spotkań w formie połączenia video

W wielu firmach spotkania w formie wideokonferencji to już codzienność. Tam, gdzie nie jest to normą, komunikacja za pośrednictwem połączenia wideo powinna być obowiązkowa. Dotyczy to przede wszystkim firm, w których większość pracowników pracuje zdalnie i nie mają możliwości kontaktu osobistego przez dłuższy okres czasu. W komunikacji za pośrednictwem SMS-ów, Slacka czy rozmów telefonicznych, pomijane są istotne elementy werbalne, które wpływają na jakość tej komunikacji i poziom wzajemnego zrozumienia.

Grupowy chat wideo w trybie cichym

Pracując w biurze, często siedzisz w sąsiedztwie innych współpracowników, których obecność tworzy grupową atmosferę, nawet gdy ze sobą nie rozmawiacie. Możesz odtworzyć tę atmosferę podczas pracy z domu, pozostawiając włączony czat wideo, nawet wtedy, gdy nie odbywa się żadne spotkanie. Ciche odgłosy pracy pozostałych pracowników mogą wpłynąć pozytywnie na Twoje morale, a nawet przyczynić się do zwiększenia produktywności.

Zaakceptuj specyfikę pracy z domu

Jeśli szczęśliwie dysponujesz prywatną przestrzenią do pracy, pamiętaj, że wiele innych osób niekoniecznie ma takie warunki. Oznacza to, że podczas spotkań wideokonferencyjnych w kamerce mogą się też pojawić tzw. „bohaterzy trzeciego planu” czyli zwierzątka domowe lub dzieci. Kiedy tak się dzieje, staraj się nie osądzać ani nie wyśmiewać. Lepiej okazać zrozumienie i zaakceptować sytuację, a nawet wyrazić zainteresowanie poprzez dodatkowe pytania lub komplement. Na przykład komentarz: „Czy to twój kot? Ale ładny!", sprawi, że współpracownikowi zrobi się bardzo miło.

Uczyń spotkania bardziej angażującymi

Warto zadbać o to, aby współpracownicy nie postrzegali spotkań jako przymusowych nudnych czynności, ale jako czas przyjemnej pracy i zaangażowania. Aby to osiągnąć, dobrze byłoby pomyśleć o inteligentnych i kreatywnych sposobach na urozmaicenie spotkań. Jednym z takich sposobów jest wprowadzenie do spotkania elementów gry lub zabawy. Przykładem może być gra, w której każdy dzieli się swoim pierwszym i najgorszym pomysłem. Ponieważ najlepsze rozwiązania często powstają na bazie pierwszych, najgorszych pomysłów, taka zabawa może nie tylko zaangażować uczestników, ale też przynieść wiele pozytywnych rezultatów.

Jeśli weźmiesz pod uwagę powyższe wskazówki, masz szansę zauważyć wyraźną poprawę komunikacji ze swoimi współpracownikami podczas pracy zdalnej. Pamiętaj jednak, że produktywność nie opiera się wyłącznie na komunikacji. Współpracownicy, aby być w jak najlepszej formie, muszą wypracować zdrowe nawyki podczas pracy z domu, a to obejmuje m.in. organizację odpowiedniego stanowiska pracy i oraz dbałość o ruch fizyczny. Na szczęście jest rower treningowy z pulpitem, np. Deskbike V9 od Flexispot, który pozwoli Ci spełnić te dwa kryteria.

Deskbike V9 jest wyposażony w przestronny pulpit, który zapewnia mnóstwo miejsca do pracy oraz posiada regulowane siedzisko, zapewniające maksymalny komfort. Deskbike może nawet pełnić funkcję biurka z regulacją wysokości. Niewątpliwą zaletą tego roweru treningowego z pulpitem jest to, że zmontujesz go w niecałą minutę.

Podsumowując, stała komunikacja wśród współpracowników, szczególnie w czasie pracy zdalnej, jest niezwykle ważna dla produktywności. Równie istotne jest posiadanie odpowiednich narzędzi, aby praca z domu przebiegała pomyślnie i przynosiła satysfakcję.