Mogłoby się wydawać, że stanie nie ma żadnego wpływu na mięśnie, mówi się nawet przecież: „stać bezczynnie”, ale łatwo jest zmienić na ten temat zdanie, kiedy przyjdzie nam poczekać na coś na stojąco przez dłuższy czas. Zwykle wystarczy kilkanaście minut i zaczynamy rozglądać się za jakimś miejscem do siedzenia, a z czasem nawet niewygodne miejsca do siedzenia stają się coraz bardziej kuszące. Oznacza to więc, że stanie musi mieć jakiś wpływ na nasze mięśnie. Czy jest ono jednak je w stanie budować, a jeśli nie, to jaki ma ono wpływ na ludzi organizm i jego zdrowie w dłuższej perspektywie? To właśnie na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w tym wpisie. Oprócz tego podpowiemy, jak zmiana pozycji z siedzącej na stojącą może pomóc w codziennej pracy i zachowaniu dobrego zdrowia.
Jak działa stanie?
Podczas zwykłego stania nogi są wyprostowane i większość ciężaru ciała opiera się na szkielecie, w związku z tym ilość pracy wykonywanej przez mięśnie jest ograniczona. Nie oznacza to jednak, że mięśnie mają wolne podczas stania. Okazuje się bowiem, że utrzymanie wyprostowanej i stabilnej pozycji wymaga zaangażowania wielu mięśni z różnych obszarów ciała. Żeby ustać w pozycji wyprostowanej pracować muszą mięśnie nóg, pośladków, a nawet tułowia. Oczywiście ilość pracy przez nie wykonywanej jest niewielka i stanie w miejscu nie jest w stanie ich tak obciążyć, jak nawet delikatne ćwiczenia czy spacer, ale nie zmienia to faktu, że podczas stania mięśnie z różnych grup są aktywowane, a więc w niewielkim stopniu ulegają wzmocnieniu.
Wynika to z faktu, że stanie na dwóch nogach wymaga ciągłego utrzymywania równowagi i nie jest optymalnym sposobem na odpoczynek, czego potwierdzeniem może być fakt, że stanie na dwóch łapach jest stosunkowo rzadko spotykane w świecie zwierząt. Dlatego też stanie wymaga ciągłej pracy mięśni, dzięki czemu w trakcie tej czynności mięśnie delikatnie się budują i nieco zwiększają swoją wytrzymałość na długotrwałe obciążenia.
Kolejnym ciekawym faktem na temat stania, może być to, że podczas stania nasze ciało zużywa około dwóch razy więcej kalorii niż podczas siedzenia. Jest to więc praktyczne potwierdzenie tego, że mięśnie nóg, pośladków i korpusu muszą ciągle pracować, aby utrzymać wyprostowaną postawę, nawet jeśli nie zdajemy sobie z tego sprawy.
Korzyści płynące ze stania
Wiemy już, że stanie w małym stopniu, ale buduje mięśnie nóg pośladów i korpusu oraz spala około dwa razy więcej kalorii niż siedzenie. Dlatego oczywistymi korzyściami płynącymi ze stania jest możliwość pasywnego zwiększania wytrzymałości kluczowych partii mięśni oraz przyśpieszenie spalania kalorii, ale jakie inne korzyści mogą płynąć ze stania? Dobrym miejscem do poszukiwania odpowiedzi na to pytanie mogą być materiały promujące biurka do pracy na stojąco.
Biurko z regulowanym blatem pozwala bowiem w trakcie pracy przy pomocy jednego przycisku unieść blat biurka ze standardowej wysokości do takiej, która pozwala wstać z fotela i przez jakiś czas w ciągu dnia pracować na stojąco. Do korzyści płynących z takiego rozwiązania, oprócz tych wymienionych wcześniej, należy przede wszystkim zaliczyć samą możliwość zmiany pozycji. Wynika to z podstawowego zagrożenia czyhającego na typowego pracownika biurowego, którym jest konieczność spędzania wielu godzin w pozycji siedzącej. Taka pozycja wywiera bowiem spory nacisk na newralgiczne punkty kręgosłupa, przez co przy dłużej pracy w pozycji siedzącej większość osób cierpi na różnego rodzaju bóle pleców lub karku.
Możliwość wstania i wyprostowania pleców na nawet 5 minut co godzinę, jaką daje regulowane biurko, pozwala dać plecom chwilę odpoczynku, zaangażować inne partie mięśni i rozciągnąć obolałe miejsca, a to wszystko bez przerywania pracy. Nie musisz więc marnować przerwy na rozciąganie pleców czy prostowanie kręgosłupa, bo możesz to zrobić bez odchodzenia od biurka.
Jeszcze lepszym pomysłem jest połączenie biurka do pracy na stojąco z niewielką bieżnią biurową, którą możesz ustawić bezpośrednio pod biurkiem i dodatkowo delikatnie spacerować w chwilach, w których wolisz pracować na stojąco. Dzięki temu spotęgujesz opisany wcześniej ofert stania, ponieważ zaangażujesz mięśnie pleców, pośladów i nóg do aktywnej pracy, która przełoży się na rozwój mięśni i poprawi twoją wydolność. Jest to więc sposób, aby połączyć ćwiczenia na siłowni z pracą biurową.
Zagrożenia związane z długotrwałym stanie
--altImgStart--{"link":"https://sa1s3optim.patientpop.com/assets/images/provider/photos/2604914.jpg"}--altImgEnd--
Stanie w wyprostowanej pozycji może być korzystne dla zdrowia, ale może być też niebezpieczne. Długotrwałe stanie może bowiem prowadzić do problemów natury naczyniowej, takiej jak, chociażby znane wszystkim żylaki. Podobnie jak spędzanie całych dni w pozycji siedzącej, tak samo spędzanie zbyt wiele czasu na stojąco może być niebezpieczne dla zdrowia. Nie traktuj więc stania jako najlepszej pozycji, a raczej jako jedną z wielu, które przyjmujesz w ciągu dnia. Kluczem do sukcesu jest bowiem znalezienie złotego środka pomiędzy czasem spędzanym w różnych pozycjach oraz utrzymanie aktywności fizycznej na co dzień.
Podsumowanie
Spędzanie części dnia w pozycji siedzącej może być korzystne dla twojego zdrowia, szczególnie jeśli ze względu na swoją pracę większość dnia musisz spędzać w pozycji siedzącej. Jeśli należysz do tych osób, to rozważ wprowadzenie biurka do pracy na stojąco do swojego biura i być może połącz je z niewielką bieżnią. W ten sposób łatwiej będzie ci systematycznie zmieniać pozycji i utrzymać sprawność fizyczną.