Darmowa Dostawa do Polski
10% Zniżki na Wszystkie Produkty z SS10
60 Dni na Zwrot

Zwiększenie produktywności w otwartych biurach dzięki kabinom dźwiękoszczelnym

10 lipca 2024

Większość nowoczesnych biur pracuje obecnie w systemie otwartym, tak zwanym open space, ponieważ takie rozwiązanie jest pod wieloma względami najbardziej opłacalne dla pracodawcy, nad czym się jeszcze pochylimy w dalszej części tego artykułu, ale nie zawsze jest ono optymalne pod względem wydajności pracowników, a przynajmniej nie jeśli chodzi o każdego z nich i każde wykonywane zadanie. Część osób bowiem lepiej czuje się w pracy, jeśli przez przynajmniej część dnia może pracować w ciszy i ze świadomością, że nikt nie patrzy im na ręce. Co więcej, zadania, jakie stoją przed nowoczesnym pracownikiem biurowym są na tyle rozległe, że część z nich lepiej jest wykonywać w otoczeniu współpracowników, a część wymaga ciszy, spokoju i skupienia.

Mając tę świadomość wielu pracodawców i managerów zastanawia się, jak jednocześnie skorzystać z zalet pracy w otwartym biurze, a jednocześnie odpowiedzieć na potrzeby osób, które przynajmniej część dnia chciałby spędzić w ciszy i spokoju. W naszej opinii najlepszym rozwiązaniem są kabiny dźwiękoszczelne, a więc niewielkie budki zatrzymujące hałas, przypominające nieco budki telefoniczne, które pozwalają odciąć się od zgiełku biura oraz tworzą dzięki temu oazy spokoju i ciszy, które w nowoczesnym biurze można wykorzystać na wiele sposobów, spełniając potrzeby wcześniej wspomnianych członków zespołu.

Dlaczego otwarte biura są bardziej opłacalne?

Wspomnieliśmy już, że otwarte biura są bardziej opłacalne, a teraz zgodnie z obietnicą wyjaśnimy, dlaczego z perspektywy pracodawcy znacznie tańsze jest stworzenie jednego dużego pomieszczenia niż tworzenie wielu małych biur. Eliminuje to przecież koszt budowy ścianek działowych, montażu drzwi, elementów wykończenia, osobnego oświetlenia, ogrzewania czy klimatyzacji, a co więcej, na jednej otwartej przestrzeni można zmieścić znacznie więcej biurek, a co za tym idzie zmniejszyć koszt najmu.

Kolejną zaletą biur w systemie otwartym jest łatwość komunikacji pomiędzy pracownikami, nawet jeśli ci są z różnych działów czy zespołów. Mogą oni ze sobą swobodnie rozmawiać, dzieląc się swoimi spostrzeżeniami i dając sobie nawzajem rady. Taki swobodny przepływ myśli wzmacnia kreatywność i może prowadzić do zaskakująco udanych pomysłów, ale jest też źródłem zagrożeń i utrudnień. Wiele rozmów odbywających się jednocześnie w dużym, ale zamkniętym pomieszczeniu generuje harmider, który może być dla wielu osób rozpraszający. Co więcej, część zadań biurowych, takich jak telefon do ważnego klienta lub współpracownika, złożone zadanie wymagające skupienia, rozmowa w cztery oczy, czy chwila zastanowienia potrzebna do podjęcia ważnej decyzji wymaga prywatności i ciszy. Dlatego uważamy, że otwarte biuro jest dobrym pomysłem, ale bez zastosowania w nim kabiny dźwiękoszczelnej, jest ono niepełne i nie każda osoba będzie się w nim czuła dobrze, a to przecież tylko wtedy pracownik jest w stanie osiągnąć optymalną wydajność.

Zamknięte biuro kontra kabina dźwiękoszczelna

Polecamy stworzyć w biurze miejsce ciszy i spokoju, które w dużym stopniu wyeliminuje wady otwartego biura. Można to oczywiście zrobić wykorzystując wolne pomieszczenie i odpowiednio zabezpieczając je przed hałasem z zewnątrz, ale takie rozwiązanie ma też szereg poważnych wad. Po pierwsze, kosztem tej metody jest poświęcenie całego pomieszczenia, które w przeciwnym wypadku mogłoby być wykorzystane w inny sposób. Po drugie, przeniesienie fizycznego pokoju, a raczej jego wygłuszającego wyposażenia, nie należy do zadań ani łatwych, ani szybkich. Z kolei polecane przez nas kabiny dźwiękoszczelne, takie jak modele: P1FW-EU,P2FW-EU, P4FW-EU są wyposażone w niewielkie kółka, które można łatwo rozłożyć i przesunąć kabinę w dowolne miejsce w biurze. Po trzecie, kabiny dźwiękoszczelne tworzą w biurze atmosferę profesjonalizmu i nowoczesności. Takie rozwiązania są bowiem w naszym kraju stosunkowo nowe, przez co można je znaleźć niemal wyłącznie w siedzibach dużych, międzynarodowych korporacji i firm technologicznych. --altImgStart--{"link":"https://cnmegk4mhxmt.compat.objectstorage.eu-frankfurt-1.oraclecloud.com/prod-eu-s3/trantor/attachments/NL/uytctvyubnm.png","alt":"Soundproof Model P1FW-EU"}--altImgEnd--

Lepsza produktywność

Jak udowodniły badania, praca w ciszy poprawia skupienie, zmniejsza ilość popełnianych błędów, redukuje stres jednocześnie zwiększając produktywność i zmniejszając zmęczenie. Co więcej, część osób cechuje się charakterem, który do osiągnięcia najlepszych wyników wymaga od nich poczucia prywatności i pracy w spokoju. Takie osoby lepiej czują się we własnym towarzystwie, a zaczepki kolegów sprawiają, że ich praca przestaje być produktywna. Taka osoba, pracując w otwartym biurze musi zmagać się z dodatkowymi wyzwaniami, przez co jakość jej pracy znacząco spada. Jak się jednak okazuje, już sama możliwość przejścia w ciche i ustronne miejsce na przynajmniej część dnia, daje takim osobom spokój ducha i świadomość, że w razie potrzeby mają spokojne miejsce, do którego mogą się udać i niejako odciąć od reszty biura oraz skupić się na swoich zadaniach.

Cichy kąt przydaje się nie tylko indywidualistom szukającym własnego kąta. Również osoby, które na co dzień czerpią radość z przebywania wśród współpracowników od czasu do czasu potrzebują pobyć w ciszy. Najczęściej dotyczy to sytuacji, w których mierzą się one z wyjątkowo złożonym zadaniem lub są zmuszone do podjęcia kluczowej decyzji.

Podsumowanie

Dźwiękoszczelne kabiny nie tylko poprawiają produktywność, ale robią to na przynajmniej kilka sposobów. Dają pracownikom miejsce, gdzie mogą odciąć się od zgiełku reszty biura, zebrać myśli, czy skupić się na wykonywanym zadaniu w 100%. Jeśli więc twoja firma korzysta z zalet pracy na otwartej przestrzeni to zainwestuj w kabinę dźwiękoszczelną i wyeliminuj wady takiego rozwiązania, dają pracownikom to, czego potrzebują do wydajnej pracy.