Darmowa Dostawa do Polski
10% Zniżki na Wszystkie Produkty z SS10
60 Dni na Zwrot

Zadbaj o prawidłową postawę podczas siedzenia dzięki ergonomicznemu krzesłu

19 września 2023

Czy po kilku godzinach siedzenia na niewygodnym krześle biurkowym masz ochotę cisnąć nim w kąt i wreszcie sprawić sobie porządne krzesło? Być może słyszałeś o istnieniu ergonomicznych meblach biurowych, ale nie do końca wiesz, czym różnią się od zwykłych mebli i dla kogo są przeznaczone.
Krzesła ergonomiczne mogą być używane przez każdego.

Czym jest krzesło ergonomiczne?


Zastępując swoje dotychczasowe krzesło biurkowe krzesłem ergonomicznym, możesz raz na zawsze zapomnieć o cienkiej, twardej tapicerce, słabym podparciu pleców i ograniczonych możliwościach zmiany pozycji. Krzesła ergonomiczne oferują pełny zakres regulacji, dzięki czemu dbają nie tylko o Twój komfort, ale przede wszystkim o prawidłowe ułożenie ciała.

Krzesła ergonomiczne zapewniają skuteczne podparcie dla całych pleców, od ich dolnej części aż po ramiona i szyję. Stworzone dla zapewnienia pełnego komfortu i promowania zdrowych nawyków, utrzymują Twoje ciało podczas siedzenia w pozycji wyprostowanej. Przykładem takiego krzesła jest Ergonomiczne Krzesło Biurkowe z Siatki BS11 PRO od FlexiSpot.




Czy krzesła ergonomiczne są dla Ciebie lepsze?


Krzesła ergonomiczne są zdecydowanie korzystniejsze dla zdrowia i produktywności w porównaniu ze zwykłymi krzesłami biurkowymi. Krzesła ergonomiczne są nie tylko wygodniejsze, ale przede wszystkim wspierają prawidłową postawę podczas siedzenia.

Krzesła ergonomiczne oferują znacznie więcej opcji regulacji niż zwykłe krzesła biurkowe, dzięki czemu łatwiej je dopasujesz do własnych potrzeb i typu sylwetki, w tym wzrostu i szerokości ramion.

Zapomnij o obolałych plecach, ściągniętych ramionach i zmęczonym karku, czyli dolegliwościach często występujących u osób długo pracujących przy biurku - krzesło ergonomiczne może przynieść znaczną ulgę, a nawet położyć im kres.

Jak ustawić krzesło ergonomiczne i jak z niego korzystać?

Poznaj kilka przydatnych wskazówek, dzięki którym zoptymalizujesz konfigurację swojej przestrzeni do pracy i poprawisz postawę ciała, koncentrując się na konkretnych obszarach, które powodują dyskomfort:

Krok 1: Zadbaj o zdrowie Twoich pleców

Często zaniedbujemy nasze plecy, a przecież stanowią one podstawę naszego ciała - kręgosłup utrzymuje nas w pionie i umożliwia poruszanie się.

Aby zmniejszyć napięcie w plecach, używaj krzesła biurkowego z funkcją regulacji, które zadba o dolny odcinek kręgosłupa. Możesz zmienić wysokość, położenie oparcia i nachylenie krzesła, aby zapewnić sobie optymalny komfort. Pamiętaj, aby kolana znajdowały się nieco niżej niż biodra, a jeśli stopy nie sięgają podłogi, użyj podnóżka.

Przeorganizuj sprzęt na biurku tak, aby zawsze siedzieć wyprostowanym, utrzymując proste plecy i unikając nadmiernego obciążenia.

Krok 2: Zadbaj o odciążenie karku

Odpowiednie ustawienie monitora może mieć ogromny wpływ na kark i ogólną postawę ciała. Jeśli ekran monitora znajduje się powyżej lub poniżej linii wzroku, z czasem może to prowadzić do urazów odcinka szyjnego kręgosłupa i powstania wad postawy.

Zadbaj o to, aby monitor znajdował się bezpośrednio przed Tobą, a nie z boku czy na skos. Powinien być oddalony od Ciebie na długość ramienia i pochylony tak, aby środek ekranu znajdował się mniej więcej na wysokości Twoich oczu. W osiągnięciu takiego ustawienia może Ci pomóc uchwyt do monitora.

Krok 3: Zmniejsz napięcie w ramionach

O ile to możliwe, trzymaj ramiona w neutralnej pozycji - nie przechylaj się do przodu ani nie odchylaj zbytnio do tyłu.

Umieść klawiaturę tak, aby łokcie spoczywały po bokach ciała, a ręce były zgięte pod kątem prostym - w ten sposób ochronisz nadgarstki i ramiona.

Biurko powinno być ustawione w taki sposób, aby przedmioty, z których często korzystasz, np. telefon czy artykuły biurowe, znajdowały się w zasięgu ręki. Pozwoli to uniknąć powtarzających się ruchów rozciągania i skręcania, które szkodzą zarówno plecom, jak i ramionom.

Krok 4: Rozluźnij nadgarstki

Dostosuj wysokość krzesła do biurka tak, aby w trakcie pisania na klawiaturze nadgarstki były ułożone pod odpowiednim kątem, nie powodującym dyskomfortu. Jeśli chcesz uniknąć urazów wynikających z nadwyrężenia, nadgarstki i przedramiona powinny spoczywać równolegle do podłogi.

Umieść klawiaturę bezpośrednio przed sobą podczas pisania, a kiedy jej nie używasz, odsuń ją od siebie i przybliż myszkę. Pisząc na klawiaturze przez dłuższy czas, pozostaw z przodu biurka odstęp 10-15 cm, aby zrobić miejsce dla oparcia nadgarstków.

Krzesła ergonomiczne z regulowanymi podłokietnikami doskonale sprawdzają się w przypadku tendencji do nadwyrężania nadgarstków. Przykładem takiego mebla jest Ergonomiczne Krzesło Biurkowe Obrotowe BS3 od FlexiSpot.



Krok 5: Mniejszy nacisk na biodra

Unikaj krzyżowania nóg lub zakładania nogi na nogę, zwłaszcza przez dłuższy czas, ponieważ może to przyczynić się do ucisku w biodrach.

Rób regularne krótkie przerwy, w trakcie których możesz postać lub przejść się, aby rozluźnić biodra. Regularne przerwy i zmiany pozycji mogą być bardzo korzystne dla całego ciała - jest to czas na rozluźnienie niektórych partii mięśni, podczas gdy inne, np. mięśnie nóg, przyjmują większe obciążenie. Korzystanie z biurka z regulowaną wysokością lub podstawki na biurko przez pewien czas w ciągu dnia pracy również może pomóc w rozluźnieniu bioder.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące krzesła ergonomicznego

1. Na jakie cechy należy zwrócić uwagę przy zakupie nowego krzesła biurkowego?

Zakup krzesła ergonomicznego jest zawsze dobrym wyborem, zwłaszcza jeśli posiada ono następujące cechy:

● Regulowana wysokość siedziska

● Odpowiednia głębokość siedziska, umożliwiająca spoczywanie stóp na podłodze i sięganie plecami do podparcia odcinka lędźwiowego kręgosłupa

● Pełne wsparcie odcinka lędźwiowego dla dolnej, środkowej i górnej części pleców

● Zagłówek do podparcia karku i głowy

● Odchylenie oparcia pozwalające odciążyć biodra w ciągu całego dnia

● Podłokietniki na odpowiedniej wysokości i pod odpowiednim kątem zapewniające wygodę pisania

● Wygodna tapicerka siedziska

● Funkcja obracania ułatwia sięganie po przedmioty leżące na biurku bez obciążania pleców i ramion

2. Jak ergonomiczne krzesła dbają o moje ciało?

Krzesła ergonomiczne zostały zaprojektowane z myślą o jednej podstawowej funkcji: zapewnieniu właściwego podparcia dla ciała. Charakteryzują się doskonałą konstrukcją, miękką tapicerką i możliwością regulacji, co stawia je o klasę wyżej od zwykłych krzeseł biurkowych pod względem komfortu, łagodzenia bólu i korekcji wad postawy.

Ergonomiczne krzesła biurkowe zapewniają doskonałe wsparcie i komfort dla ciała poprzez:

● Rozluźnianie napiętych partii ciała

● Dopasowanie do naturalnej krzywizny kręgosłupa

● Możliwość regulacji w celu jak najlepszego dostosowania do sylwetki użytkownika

● Zapewnienie komfortu i wsparcia tam, gdzie jest ono najbardziej potrzebne

3. Czy warto zainwestować w krzesła ergonomiczne?

Tak! Ergonomiczne krzesło biurkowe to naprawdę opłacalna inwestycja w zdrowie, dobre samopoczucie, produktywność i świetny nastrój.

Poczucie komfortu i wsparcia przez cały dzień pracy może zrobić ogromną różnicę. Dobre krzesła ergonomiczne skutecznie rozluźniają napięcia w ciele powstające podczas wielogodzinnego siedzenia przy biurku, a w dłuższej perspektywie mogą nawet poprawić postawę ciała.

Gotowy, by Znaleźć Idealne Krzesło Biurkowe?

Inwestycja w krzesło ergonomiczne - i jego odpowiednie ustawienie - może mieć ogromny wpływ na Twoje zdrowie, komfort i produktywność. Sprawdź kompletną ofertę ergonomicznych i stylowych krzeseł biurkowych FlexiSpot.