Darmowa Dostawa do Polski
10% Zniżki na Wszystkie Produkty z SS10
60 Dni na Zwrot

Jak Sprawić, aby Nauka Była Czymś Więcej niż Tylko Zdobywaniem Wiedzy

15 września 2023

Nauka jest kluczowym aspektem ludzkiej egzystencji. Człowiek uczy się nieustannie - w szkole, w społeczeństwie lub samodzielnie. Czasami jednak trudno znaleźć sposób na to, by nauka nie poszła w las.

Jest tak dlatego, że bardzo często wiedza wpada jednym uchem, a wypada drugim. Stąd tak ważnym jest, aby rodzice i nauczyciele odkryli nowe możliwości zwiększenia skuteczności nabywania nowej wiedzy.

W tym artykule przeanalizujemy znaczenie procesu uczenia się i zastanowimy się, w jaki sposób można go poprawić dla siebie, swojego dziecka lub uczniów, których uczysz.

Proces Uczenia się Musi Mieć Sens

Zawsze, gdy uczysz się czegoś nowego, obojętnie ile masz lat, powinieneś nawiązać bliższą relację z poznawanymi koncepcjami. Kiedy ktoś przekazuje Ci nową wiedzę, nie wystarczy po prostu słuchać i robić notatki. Aby informacje rzeczywiście się utrwaliły, musisz w pewnym sensie nawiązać z nimi połączenie, co pogłębi Twoje zrozumienie tematu i znacznie ułatwi wykorzystanie nowo nabytych informacji w praktyce.

Jest to szczególnie ważne w przypadku dzieci, które codziennie poznają coś nowego. Przy natłoku informacji, dzieci łatwo zapominają lub po prostu nie tworzą skojarzeń z pojęciami, których uczą ich nauczyciele lub rodzice. Jednak kiedy udoskonalisz proces nabywania wiedzy i stworzysz uczniom warunki do kojarzenia określonych tematów i zagadnień, zobaczysz, że będą je przyswajać znacznie szybciej!

Jak Udoskonalić Proces Nabywania Wiedzy

Doskonalenie procesu uczenia się, choć ważne, nie jest prostą sprawą. Miej na uwadze, że dzieci codziennie doświadczają czegoś nowego, więc zdecydowanie łatwiej jest im zapomnieć to, czego się nauczyły. Z drugiej strony, dobrze by było, gdyby pewne koncepcje utrwaliły się w pamięci Twoich uczniów, ponieważ są to informacje i umiejętności, których będą potrzebować w życiu dorosłym.

Każdy uczeń i każde dziecko jest wyjątkowe. Dlatego nie ma jednego uniwersalnego podejścia, które zapewniłoby lepsze doświadczenia edukacyjne wszystkim dzieciom. Zamiast tego musisz znaleźć konkretne rozwiązania, które sprawdzą się w przypadku Twojego dziecka lub ucznia.

Oto kilka różnych pomysłów na to, jak możesz wzbogacić proces nauki Twojego dziecka.

Nadaj Treściom Szerszego Kontekstu i Znaczenia

Pierwszą i prawdopodobnie jedną z najskuteczniejszych rzeczy, jakie możesz zrobić, aby nauka był czymś więcej niż tylko nabywaniem nowej wiedzy, jest nadanie szerszego kontekstu i znaczenia przekazywanym treściom. Przez większość czasu nauczyciele przedstawiają i wyjaśniają dzieciom pojęcia i tematy, oczekując, że zrozumieją je poprzez słuchanie i robienie notatek. Wprawdzie jest to świetny sposób na przedstawienie uczniom nowych zagadnień, ale niewystarczający, by utrwaliły się one w ich głowach.

Jeśli nie chcesz, aby nauka poszła w las, przekazując nową wiedzę, umieść ją w odpowiednim kontekście i pokaż jej znaczenie - dzięki temu uczniowie łatwiej przyswoją dany temat. Na przykład, nauczając dzieci matematyki, nie wystarczy wytłumaczyć im, na czym polega dodawanie i odejmowanie. Musisz podać przykłady i sytuacje z życia wzięte, w których uczniowie będą mogli zastosować ten koncept. W ten sposób o wiele lepiej opanują nowo przyswojoną wiedzę, co ułatwi im rozwijanie swoich umiejętności.Zachęcaj do Samodzielnego Testowania i Samokształcenia

Innym świetnym sposobem na poprawę procesu nauki dzieci jest zachęcanie ich do tego, aby same poszukiwały nowej wiedzy i poddawały się testom. Kiedy uczniowie testują samych siebie, łatwiej im ocenić, co wiedzą, a czego nie. Poza tym, jest to okazja do sprawdzenia własnych umiejętności i wiedzy na dany temat bez presji, że ktoś inny ich pilnuje.

Warto dodać, że zachęcanie do samodzielnej nauki pozwala dzieciom uczyć się we własnym tempie. Pamiętaj, że każdy uczy się inaczej. Jedni radzą sobie znakomicie w niektórych przedmiotach, inni mogą potrzebować więcej czasu, aby zrozumieć i przyswoić pewne pojęcia. Kiedy zachęcasz do samodzielnej nauki, uczniowie pracują we własnym tempie, co znacznie ułatwia im przyswajanie nowej wiedzy.

Wyposaż Salę Lekcyjną w Dobre Meble

Jednym ze sposobów, w jaki można podnieść komfort dzieci podczas nauki, jest wyposażenie klasy lub przestrzeni, w której zwykle się uczą, w odpowiednie meble. Być może zabrzmi to zaskakująco, ale ergonomiczne biurko dla dziecka potrafi zdziałać cuda w nauce. Przykładowo, możesz wyposażyć klasę w biurka z regulowaną wysokością, dzięki czemu uczniowie mogą na zmianę siedzieć i stać. Gdy dzieci pozostają w jednej pozycji przez dłuższy czas, łatwo tracą zainteresowanie lekcją i dopada ich znudzenie.

A gdy pozwolisz im zmieniać pozycję wtedy, kiedy tego potrzebują, zauważysz, że będą potrafiły dłużej skupić uwagę i aktywniej zaangażują się w zajęcia. We FlexiSpot znajdziesz różne biurka dla dzieci, które są regulowane, ergonomiczne i charakteryzują się doskonałą jakością. Wybierając któreś z nich, możesz niemal natychmiast pozytywnie wpłynąć na przebieg procesu uczenia się, bez uciekania się do innych rozwiązań.

Pozwól Uczniom na Samodzielne Rozwiązywanie Problemów

Promowanie samodzielności w nauce to świetny sposób na wzbogacenie doświadczeń dziecka na drodze do zdobywania wiedzy. Kiedy uczniowie mają możliwość samodzielnego rozwiązywania problemów i eksperymentowania z różnymi metodami, znacznie łatwiej przyswajają wiedzę w ramach danego przedmiotu. Otrzymując jak na tacy dawkę gotowych informacji, nie zaangażują się osobiście w temat, ponieważ będą to dla nich raczej przypadkowe fakty, aniżeli użyteczne i praktyczne informacje, przydatne w życiu codziennym.Podsumowanie

Nauka nie musi być nudna. Bez względu na wiek uczącego się, proces zdobywania wiedzy można uatrakcyjnić w taki sposób, aby uczeń nie tylko zapamiętał to, czego się nauczył, ale też czerpał z tego przyjemność. Nasze sugestie przedstawione powyżej to tylko niektóre z działań wynoszących doświadczenie edukacyjne na wyższy poziom. A zatem - następnym razem, gdy będziesz się czegoś uczył albo przekazywał wiedzę innym, wypróbuj je i zobacz, jak sprawdzą się w Twoim przypadku.