Darmowa Dostawa do Polski
10% Zniżki na Wszystkie Produkty z SS10
60 Dni na Zwrot

Ergonomiczne rozwiązania na ból pleców podczas siedzenia w biurze

05 czerwca 2024

Ludzkie ciało nie jest stworzone do spędzania przynajmniej jednej trzeciej doby w pozycji siedzącej. Ludzie wyewoluowali do biegania po sawannie na długie dystanse i gonienia za zwierzyną. Spędzanie wielu godzin w pozycji siedzącej generuje duże obciążenia, które z biegiem czasu prowadzą do zwiększonego zmęczenia, bólu, a nawet mogą być przyczyną poważnych schorzeń pleców. Dlatego warto szukać rozwiązań, które pozwalają odciążyć nieco plecy i sprawić, że praca umysłowa nie odciśnie zbyt dużego piętna na zdrowiu fizycznym. Poniżej więc przedstawiamy kilka metod, dzięki którym praca biurowa jest mniej męcząca i generuje mniejsze obciążenia dla pleców.

Ergonomiczny fotel biurowy

Podstawą prawidłowej pozycji kręgosłupa podczas siedzenia przed komputerem jest fotel biurowy. Uważamy, że nie powinno to być dla kogokolwiek zaskoczenie, ponieważ to przecież na fotelu opiera się nasze ciało, a kształt oparcia wyznacza to, w jakiej pozycji podczas pracy będzie znajdował się kręgosłup. Ważne, aby wybierać modele takie jak Krzesło Biurkowe Ergonomiczne BS12-PRO, a więc takie, które oferują wiele płaszczyzn, w jakich mogą być regulowane. Podstawą jest regulacja wysokości, dzięki której można ustawić fotel tak, aby po wygodnym oparciu stóp na podłodze kolana tworzyły przyjemny kąt prosty. Następną ważną płaszczyzną regulacji jest ustawienie kąta, pod jakim ustawione jest siedzisko. Kąt ten powinien sprawiać, że górna część ciała układa się w wygodnej pozycji, w której biodra są rozluźnione. Szczególnie ważna dla dolnego odcinka pleców, a więc tego, na którego bóle pracownicy biurowy skarżą się najczęściej, jest możliwość regulacji podparcia lędźwi. Dzięki temu kręgosłup może zachować naturalny kształt, a podczas pochylania się, plecy nie wykrzywiają się w nienaturalny sposób, co oczywiście prowadzi do bólów.

--shopstart--{"id":436005,"link":436005,"name":"Krzesło Biurkowe Ergonomiczne BS12-PRO","shortName":"BS12-PRO","url":"//s3.springbeetle.eu/prod-eu-s3/trantor/attachments/PL/BS12P- NEW.jpg","salePrc":1599,"originalPrc":2249,"itemFootMarkType":"INSTANT_REDUCTION","itemFootMarkValue":650,"itemFootMarkInput":"-450 zł"}--shopend--

Dobry ergonomiczny fotel biurowy musi mieć też regulację oparcia, wraz z regulacją siły docisku. Taka płaszczyzna regulacji pozwala tak dopasować ustawienie i twardość oparcia, że plecy mogą być przez cały dzień pracy ustawione prosto bez konieczności wydatkowania siły czy to na pochylanie się do przodu, czy to na odchylanie. Nie mniej ważna jest możliwość regulowania zagłówka, co pozwala redukować ból szyi, dzięki zapewnieniu jej dodatkowego wsparcia i miejsca w na którym można oprzeć głowę podczas krótkiej przerwy. Ostatnią płaszczyzną regulacji, o której wspomnimy, jest regulacja wysokości i kąta ustawienia podłokietników. Dzięki temu można ustawić je tak, aby łokcie podczas pracy wyznaczały kąt prosty a nadgarstek mógł równo spoczywać na biurku.

Biurko z regulacją wysokości

Możliwość regulacji ergonomicznego fotela opisana powyżej nie jest w stanie samodzielnie zapewnić idealnej pozycji. Aby to zrobić konieczne jest też posiadanie biurka, w którym można dokładnie wyregulować pozycję blatu tak, aby po idealnym ustawieniu pozycji ciała można było tak ustawić blat biurka, aby przedramię spoczywające na podłokietniku i nadgarstek spoczywający na biurku mogły być ustawione w linii prostej. Dzięki temu nie odczujesz zmęczenia dłoni i nadgarstków nawet po długich godzinach pracy.

Kolejną zaletą biurka z regulacją wysokości jest możliwość podniesienie go i pracy na stojąco. Dlatego też inną nazwą biurka z regulacją wysokości jest biurko do pracy do stojąco. Taka nazwa może jednak części klientów sugerować, że tego typu biurko sprawdza się tylko do pracy na stojąco. Zamysł jest jednak nieco inny. Biurko z regulacją wysokości pozwala jednym wciśnięciem przycisku zmienić pozycję z siedzącej na stojącą i na odwrót. Taka funkcja ułatwia zmianę pozycji pracy bez konieczności przearanżowania miejsca pracy.

Cykliczne zmiany pozycji przed komputerem pozwalają nieco odciążyć plecy i sprawić, że organizm musi zaangażować nowe mięśnie, dzięki czemu praca biurowa staje się mniej statyczna. Co więcej, taka możliwość nie tylko pomaga odciążyć organizm, ale także poprawić produktywność. Zmiana fizycznego kąta patrzenia na problem sprawia, że i mniej dosłowne spojrzenie na to zagadnienie może się zmienić, a lepsze samopoczucie w pracy wynikające z mniejszego zmęczenia pozwala lepiej skoncentrować się na wykonywanym zadaniu.

Fotel relaksacyjny

Dobrym pomysłem jest zainwestowanie w fotel relaksacyjny do biura i takie zorganizowanie swojej pracy, aby co pół godziny lub co godzinę poświęcać przynajmniej kilka minut na oderwanie się od komputera i zmiana pozycji na bardziej zrelaksowaną. Przejście na inny fotel pomaga stworzyć uczucie przerwy, a wygoda, jaką te fotele oferują, sprawia, że nawet kilka minut relaksu pomaga odpocząć i wrócić do pracy z nowymi siłami. W tych chwilach relaksu odradzamy też ciągłe patrzenie w monitor, szczególnie jeśli ma on cokolwiek wspólnego z pracą, czy w ekran smartfona i zamiast tego skupienie swojego wzroku na czymś, co jest za oknem. Dzięki temu w trakcie przerwy twoje oczy będą miały okazję skupić się na czymś, co jest dalej niż monitor i tym samym odpocząć. Ignorowanie tej zasady prowadzi do większego zmęczenia oczu a w dłuższej perspektywie może nawet prowadzić do problemów natury zdrowotnej.

Podsumowanie

Wbrew pozorom praca umysłowa może poważnie odbić się na zdrowiu fizycznym. Przyczyną jest głównie nieprawidłowa pozycja przed komputerem i zastyganie w bezruchu na całe godziny. Jeśli więc twoja praca wiąże się z koniecznością spędzania wielu godzin dziennie w pozycji siedzącej, to rozważ kupno mebli biurowych, które będą umieć lepiej dostosować się do twojego ciała i wprowadzenie takiej kultury pracy, która będzie wymuszała na tobie robienie cyklicznych przerw połączonych ze zmianą pozycji.