Darmowa Dostawa do Polski
10% Zniżki na Wszystkie Produkty z SS10
60 Dni na Zwrot

Witamy studentów zagranicznych: wskazówki ułatwiające znalezienie niedrogiego mieszkania

20 czerwca 2024

Rozpoczęcie studiów w obcym kraju jest niezwykle stosującym przedsięwzięciem. Szczególnie dla młodych osób, a przecież głównie to takie osoby rozpoczynają studia, przeprowadzenie się do innego kraju jest niemałym wyzwaniem. Trudności mogą pojawić się na niemal każdym etapie, od załatwienia formalności na uczelni, przez różnice kulturowe aż po znalezienie miejsca do zamieszkania. Szczególnie to ostatnie wyzwanie może być problematyczne, ponieważ osoby, które nie mieszkają w Polsce mogą nie wiedzieć, gdzie w ogóle szukać mieszkań, a jeśli nawet to im się uda, to osoby takie nie wiedzą do końca, ile powinno kosztować mieszkanie, ile kawalerka a ile pokój. Postanowiliśmy więc przygotować krótki poradnik, w którym nie tylko podpowiemy, jak znaleźć mieszkanie na studia w Polce, ale też jak znaleźć je w dobrej cenie, aby nie przepłacać.

Szukanie mieszkania

Polacy, szukając mieszkania przeglądają zwykle takie portale z ogłoszeniami jak OLX czy Otodom. Jeśli więc chcesz znaleźć mieszkanie w takiej samej cenie co rodowici Polacy, to zachęcamy do skorzystania z tych samych stron. Musisz jednak wiedzieć, że ceny mieszkań mogą się sporo wahać w zależności od oferty, a te z najlepszymi cenami znikają zwykle bardzo szybko, szczególnie jeśli mowa o dużych miastach. Zanim więc się na cokolwiek zdecydujesz, poświeć trochę czasu na sprawdzanie nowo dodawanych ogłoszeń, a kiedy znajdziesz coś, co spełnia twoje oczekiwania i ma dobrą cenę, to nie trać czasu i zadzwoń do ogłoszeniodawcy. W przypadku najlepszych ofert liczy się czas i już nawet jeden dzień po dodaniu ogłoszenia może być ono nieaktualne. Z drugiej strony, jeśli widzisz ogłoszenie, które ci się podoba i jest aktualne, mimo że zostało już dodane jakiś czas temu, to dwa razy się zastanów, dlaczego nikt go jeszcze nie wynajął.

Niemal dokładnie tak samo sytuacja wygląda na rynku kawalerek czy mieszkań typu studio. Różnicą może być jedynie nieco niższa cena i nieco większa dostępność wynikająca z mniejszego zainteresowania tego typu mieszkaniami.

Wynajęcie pokoju lub miejsca w pokoju

Najtańszą opcją na wynajęcie lokum na studia w Polsce jest wynajęcie jednego pokoju w większym mieszkaniu lub wręcz dzielenie tego pokoju z inną osobą. Tego typu ofert można szukać na wspomnianym już wcześniej portalu z ogłoszeniami OLX lub na grupach w mediach społecznościowych. Można tam często znaleźć ogłoszenia, w których ktoś oferuje pokój w swoim mieszkaniu lub miejsce w swoim pokoju. Zwykle tego typu ogłoszenia są o około 20% tańsze od tych oferowanych na portalach z ogłoszeniami.

Dojazd do uczelni

Szukając mieszkania na studia warto skupiać się na jego lokalizacji. Oferta, która jest nieco droższa, ale znajduje się tuż przy uczelni może w ogólnym rozrachunku okazać się tańsza, ponieważ eliminuje koszty związane z codziennymi dojazdami. Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest większa ilość wolnego czasu wynikająca z braku konieczności tracenia go na dojazdy, co można spożytkować na naukę lub poznawanie kultury.

Opłaty

Ogłoszenia dotyczące najmu można w Polsce podzielić na dwie kategorie pod względem przedstawiania ceny wynajmu. W części ogłoszeń wynajmujący podaje w ogłoszeniu stałą kwotę za najem, która zawiera w sobie wszelkiego rodzaju opłaty i można ją traktować jako całkowity miesięczny koszt najmu. Jednak w części ogłoszeń, podana kwota to tylko odstępne, czyli opłata dla właściciela mieszkania za udostępnienie lokalu. Inne opłaty, takie jak czynsz, ogrzewanie czy media najemca musi ponosić samodzielnie. Jeśli więc znajdziesz ogłoszenie, w którym podział ten nie jest wyraźnie zaznaczony, to skontaktuj się z właścicielem mieszkania i ustal tę kwestię, aby uniknąć nieprzyjemniej niespodzianki.

Sugestie aranżacji mieszkania studenckiego

Niezależnie od tego, czy wybierzesz całe mieszkanie, niewielką kawalerkę czy pokój, to ograniczony budżet, jaki wiąże się ze studenckim życiem sprawi najprawdopodobniej, że ilość miejsca w twoim nowym lokum będzie raczej ograniczona. Dlatego warto zastosować triki, które pomogą lepiej wykorzystać dostępną przestrzeń. W naszej opinii w okresie studiów lepiej jest wynająć mniejsze i tańsze miejsce, a zaoszczędzone pieniądze wydać na rozwiązania, które pomogą lepiej wykorzystać przestrzeń, niż płacić więcej za bardziej obszerne miejsce, które nie będzie odpowiednio zoptymalizowane.

Tablica Perforowana DDB

Doskonałym sposobem na lepsze wykorzystanie ograniczonej przestrzeni jest wykorzystanie tablicy perforowanej, chociażby takiej jak DDB od FlexiSpot. Pozwala ona stworzyć dodatkową przestrzeń, którą można dowolnie spersonalizować. Tablica perforowana ma też dodatkową zaletę dla studentów. Może być bowiem też doskonałym miejscem do przechowywania ważnych notatek i zapisywania terminów kolokwiów czy egzaminów.

--shopstart--{"id":626003,"link":626003,"name":"Tablica Perforowana DDB-B","shortName":"DDB-B","url":"//s3.springbeetle.eu/prod-eu-s3/trantor/attachments/PL/DDB-B_haupt.jpg","salePrc":299,"originalPrc":299,"itemFootMarkType":"NONE"}--shopend--

Szafa CB10

Wspominana wcześniej tablica perforowana tworzy dodatkową przestrzeń do przechowywania i wygląda cool, ale ma pewne ograniczenia. Można na niej przechowywać tylko drobne rzeczy i niewielkie dokumenty. Takie rzeczy jak podręczniki, książki czy notatki muszą być przechowywane w osobnym miejscu. W tym miejscu idealnie sprawdzi się szafa CB10. Ten wykonany z metalu mebel jest dostępny w dwóch rozmiarach, dzięki czemu może idealnie wkomponować się w każdą przestrzeń i dostosować się do różnych wymagań.

--shopstart--{"id":472001,"link":472001,"name":"Szafy CB10","shortName":"CB10","url":"//s3.springbeetle.eu/prod-eu-s3/trantor/attachments/PL/ICB01(CB10H)-w.jpg","salePrc":799,"originalPrc":799,"itemFootMarkType":"NONE"}--shopend--

Podsumowanie

Znalezienie niedrogiego mieszkania na studia w Polsce nie jest zadaniem łatwym dla cudzoziemca, ale jest jak najbardziej możliwe. Trzeba tylko korzystać z odpowiednich portali, porównywać różne ogłoszenia i pamiętać, że nawet niewielką przestrzeń da się dostosować tak, że spełni oczekiwania i wymagania studenta.