Darmowa wysyłka w PL
Świąteczna promocja! Cały asortyment do -47%!
60-dniowe prawo zwrotu

Tworzenie w sypialni środowiska ułatwiającego zasypianie

22 lipca 2024

Sypialnia, jak wskazuje jej nazwa, służy do spania. Tak wiemy, to ogromny banał, ale jak się okazuje wiele osób zdaje się o tym zapominać, przez co to pomieszczenie w domu zamienia się w garderobę, salon, salę filmową czy domowe biuro. To sprawia, że sypialnia przestaje kojarzyć się ze spaniem, przez co zasypianie w niej jest utrudnione. W tym artykule zaprezentujemy ci kilka sposobów, które pomogą tę sytuację odwrócić i sprawić, że zasypianie stanie się łatwiejsze.

Sypialnia = sen

Posiadanie w domu pomieszczenia, które służy tylko i wyłącznie do spania nie jest pomysłem nowym. Już setki, czy nawet tysiące lat temu ludzie zauważyli, że poświęcając część przestrzeni mieszkalnej na miejsce dedykowane do spania, można sobie ułatwić zasypianie i sprawić, że sen jest bardziej efektywny. Przyczyn takiej sytuacji jest przynajmniej kilka i postaramy się w tym tekście omówić większość z nich, ale jedna jest wyjątkowo ciekawa, więc to od niej postanowiliśmy rozpocząć nasz poradnik.

Okazuje się, że nasza podświadomość jest w stanie skojarzyć sypialnie ze spaniem. Dzięki temu samo pojawienie się w tym pomieszczeniu sprawia, że stajemy się senni i mamy ochotę się położyć. Aby jednak mózg mógł jednoznacznie połączyć sypialnie ze spaniem, należy wszystkie inne aktywności w tym pomieszczeniu ograniczyć do minimum. W związku z tym tuż po obudzeniu się warto opuścić sypialnie, zamiast leżeć i przykładowo gapić się w telefon. Tak samo sytuacja powinna wyglądać wieczorem. Po wejściu do sypialni należy zrobić tylko to, co konieczne i od razu się położyć, rezygnując z oglądania telewizji czy przeglądania internetu.

Wieczorny rytuał

Kolejną ważną rzeczą, która jest w stanie jasno zakomunikować naszej podświadomości, że przyszła pora na sen, jest wypracowanie sobie wieczornego rytuału. Warto więc wieczorną toaletę potraktować jako powtarzający się schemat, który odtwarzasz codziennie tuż przed położeniem się do łóżka. Podobnie jak w przypadku skojarzenia sypialni ze snem, twój mózg skojarzy codzienny rytuał z pójściem spać i odpowiednio zareaguje.

Najlepiej, jeśli ów rytuał nie tylko będzie codziennie wyglądał tak samo, ale też będzie się odbywał codziennie o tej samej porze. Dzięki temu uda ci się wyregulować swój zegar biologiczny i zasypianie o danej porze stanie się dla ciebie normą. Ważne, tylko aby miało to zastosowanie codziennie, a nie tylko w dni robocze. Jeśli weekendami będziesz rezygnować z kładzenia się spać o dokładnie tej samej godzinie, to twój zegar biologiczny będzie wciąż rozregulowany, ponieważ nie ma w nim takiego pojęcia jak weekend i każdy dzień mózg traktuje tak samo. --altImgStart--{"link":"https://image.springbeetle.eu/cdn-cgi/image/dpr=1,format=webp/https://s3.springbeetle.eu/prod-eu-s3/2023/10/10/PL/slaapkamer-s5-detail.jpg"}--altImgEnd--

Wyposażenie sypialni

Jedną z podstawowych kwestii pozwalających na łatwe zasypianie jest wyposażenie sypialni, a dokładniej jeden centralny element, jakim jest oczywiście łóżko. To od niego zależy, w jakiej pozycji i w jakich warunkach przyjdzie ci spędzać jedną trzecią doby. Najważniejszym elementem łóżka jest materac, dlatego jego wybór polecamy potraktować poważnie i radzimy na nim nie oszczędzać.

Wiedza o tym, jak ważny w codziennym życiu jest dobry materac zaczyna już przebijać się do ogólnej świadomości, co nas oczywiście bardzo cieszy, ale wciąż wiele osób zdaje się zapominać o drugim, nie mniej ważnym elemencie łóżka, jakim jest rama. Jest to dla nas po części zrozumiałe, ponieważ w wielu przypadkach rama jest niczym więcej niż podstawką pod materac. Okazuje się jednak, że wybierając ramę łóżka od nowoczesnego producenta, ta część łóżka może być czymś znacznie więcej.

Rama nowoczesnego łóżka może być regulowana, podobnie jak wygląda to w przypadku profesjonalnych łóżek dostosowanych do potrzeb osób posiadających trudności z poruszaniem się lub zmuszonych do spędzania całych dni w łóżku. Przykładem może być regulowana rama łóżka S2. Jest ona w stanie przy pomocy elektrycznych silników regulować kąt, pod jakim ustawiona jest górna część materaca, jak również w ergonomiczny sposób unosić część materaca podtrzymującą nogi.

Jeśli regulacja w dwóch płaszczyznach wydaje ci się nieco przesadzona, to możesz wybrać nieco mniej złożony produkt, jakim jest regulowana rama łóżka EB01. To nowoczesne łóżko można regulować w jednej płaszczyźnie, co pozwala zmienić ustawienie oparcia i łatwo przejść z pozycji leżącej do półsiedzącej i na odwrót. Elektryczna rama łóżka pozwala więc w łatwy sposób przejść z czytania książki do spania, bez konieczności wykonywania zbędnych ruchów.

Ciekawą funkcją, którą posiadają oba polecane przez nas modele jest pamięć pozycji. Dzięki niej za pomocą jednego wciśnięcie przycisku można ustawić łóżko w pozycji spania, czytania, czy relaksu. Na panelu sterowania dostępne są też przyciski, które pozwalają płynnie regulować ustawienie materaca tak, aby idealnie ustawić go do swoich preferencji.

Warunki w sypialni

Odpowiednie meble nie są w stanie samodzielnie zagwarantować prawidłowych warunków do spania. Równie ważne jest zapewnienie odpowiedniego wygłuszenia chroniącego przed hałasami z zewnątrz, odpowiedniej temperatury oraz oświetlenia, które nie będzie zbyt jasne. Połączenie prawidłowych nawyków, wykorzystanie nowoczesnych mebli o nieco większych możliwościach i zapewnienie sobie odpowiednich warunków do spania sprawi, że zasypianie będzie łatwe i przestanie sprawiać ci trudność. Musisz jednak uzbroić się w odrobinę cierpliwości i poczekać, aż ciało i umysł przyzwyczają się do nowych nawyków i warunków.