Darmowa Dostawa do Polski
Gwarancja do 10 Lat
60 Dni na Zwrot

Sposoby na Poprawę Ergonomii w Trosce o Twoje Plecy w Twoim Domowym Biurze

09 października 2023

Jeśli pracujesz z domu, prawdopodobnie mierzysz się z wieloma wyzwaniami. Zachowanie równowagi między życiem zawodowym i prywatnym, kiedy mieszkasz i pracujesz w tym samym miejscu, nie jest łatwe. Dodatkowo, obecność czynników rozpraszających uwagę w godzinach pracy może utrudniać koncentrację na zadaniach. Jednak najczęstszym zmartwieniem osób pracujących zdalnie jest dyskomfort spowodowany niewłaściwie przystosowaną przestrzenią, w której pracują.

Niestety, to prawda. Bóle pleców i kręgosłupa spowodowane niewygodą na stanowisku pracy są bardziej powszechne niż myślisz. A jakiekolwiek dolegliwości w ciele automatycznie wpływają na obniżenie produktywności, ponieważ przy ostrym bólu pleców nie jesteś w stanie pracować pełną parą. Jeśli wspomniane dolegliwości nie są Ci obce, zapoznaj się z 5 poniższymi wskazówkami, które mówią o tym, jak uczynić miejsce pracy bardziej ergonomicznym, aby odciążyć kręgosłup i raz na zawsze pozbyć się bólu pleców.

Długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej powoduje ból pleców

Dokładnie tak jest, jak napisaliśmy w tytule. W wyniku długotrwałego siedzenia plecy przybierają nienaturalny kształt litery C.

Czy można coś na to poradzić? Przecież musi być jakieś rozwiązanie, prawda? Oczywiście, że jest. Wystarczy zaopatrzyć się w nakładkę na biurko do pracy na stojąco albo po prostu wybrać biurko z regulacją wysokości. Te opcje umożliwiają zmianę pozycji z siedzącej na stojącą i pracę z wyprostowanymi plecami. Świetnym rozwiązaniem jest biurko z elektryczną regulacją wysokości marki Flexispot. Przechodzenie z pozycji siedzącej do stojącej odbywa się szybko i płynnie, a zaawansowany panel sterujący pozwala na zapamiętanie preferowanych ustawień wysokości. Ponadto biurko posiada stelaż, który można dostosować do indywidualnych potrzeb użytkownika.

Twoje domowe biuro to nie klatka

Wspaniale jest mieć wydzielone miejsce w domu, które możesz zaadoptować na domowe biuro, pamiętaj jednak, że nie jesteś przykuty łańcuchami do biurka na cały dzień. Twoje ciało ma naturalną potrzebę poruszania się, więc nie możesz mu tego odbierać. Nie każda czynność związana z pracą wymaga Twojego siedzenia przy biurku. Rozmawiając przez telefon możesz jednocześnie wstać z krzesła i przejść się po mieszkaniu. Regularny ruch i częste zmienianie pozycji ciała w ciągu dnia pracy jest zbawienne dla organizmu i pomoże uniknąć bólów pleców.

Chroń swoje oczy

We współczesnym świecie ekrany są nieodłącznym elementem życia, tym bardziej zawodowego. Mało co można zrobić bez urządzenia podłączonego do Internetu, a większość takich urządzeń jest wyposażona w ekrany. Niestety, jasne światło emitowane przez monitory i ekrany może szkodzić naszym oczom i powodować bóle głowy. Aby zminimalizować te negatywne skutki, staraj się jak najczęściej korzystać z trybu ciemnego. W ten sposób zapewnisz lepszą ochronę swoim oczom, ale też poprawisz komfort pracy z domu.

Rozciągaj się

Częste zmienianie pozycji ciała w ciągu dnia to nie wszystko. Znajdź również czas na regularne rozciąganie zesztywniałych mięśni. Akurat to możesz spokojnie robić pracując z domu, w przeciwieństwie do biura, gdzie mógłbyś spotkać się z nieprzychylnymi spojrzeniami.

Rób sobie przerwy

Nie zdarzyło się chyba jeszcze, żeby ktoś dostał nagrodę za pracę bez przerwy. Chociaż… Być może są i tacy, którzy są za to nagradzani. Jednak Ciebie to nie dotyczy, ponieważ w pracy zdalnej to Ty jesteś dla siebie szefem. Rób sobie przerwy, kiedy tylko możesz. Są one potrzebne dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Wydłużając w nieskończoność czas spędzony przy biurku, można tylko nabawić się bólu pleców. Oczywiście nie oznacza to, że masz robić przerwy w pracy co pięć minut. Chodzi o chwilę oddechu, aby rozprostować kości lub zresetować mózg.