Darmowa Dostawa do Polski
Gwarancja do 10 Lat
60 Dni na Zwrot

Projektowanie wnętrz - Powitaj wiosnę

18 kwietnia 2024

Temperatury rosną, a przyroda znów rozkwita. Na każdym kroku pojawiają się jaskrawe kolory - świeża zieleń trawy i liści, czyste błękitne niebo i mnóstwo kolorowych kwiatów. Pozwól rozkwitnąć także swojemu wnętrzu i wprowadź wiosnę do swojego domu. Możesz ozdobić swój dom zarówno nowymi dekoracjami, jak i bardziej wyszukanymi projektami. Wykorzystując design biofiliczny i wszystko, co ma on do zaoferowania, będziesz gotowy na wiosnę i nie tylko.

Czym jest design biofiliczny?

Biofilia to ludzkie pragnienie kontaktu z naturą. To uczucie spokoju, gdy słyszysz śpiew ptaków lub szum fal. Ten styl projektowania ma na celu przeniesienie tych doznań do Twojego wnętrza, w którym przecież spędzasz większość swojego czasu. Domy w tym stylu charakteryzują się dużą ilością naturalnego światła i materiałów, a także różnorodnością roślin. Zwykle utrzymane są również w kolorystyce inspirowanej naturą.

Ludzie zawsze pragnęli żyć w kontakcie z naturą. Jednak w latach siedemdziesiątych i współcześnie pragnienie to odżyło na nowo. Natura jest bezpiecznym miejscem, w którym każdy może spędzać czas i spotykać się z przyjaciółmi. Teraz ludzie pragną rozwijać tę więź, wprowadzając naturę do swoich domów.

Korzyści z wiosennego wprowadzenia natury do domu

Wykorzystanie biofilicznego designu w domu przynosi niezliczone korzyści dla rodziny, gości i środowiska. Oto tylko kilka korzyści płynących z włączenia natury do Twojej przestrzeni i stylu życia.

Zmniejszenie stresu i niepokoju - Badania pokazują, że spędzanie zaledwie dwóch godzin tygodniowo na świeżym powietrzu może znacznie poprawić nastrój, zmniejszyć stres, a nawet poprawić parametry zdrowia fizycznego, takie jak tętno i ciśnienie krwi. Niektóre z tych korzyści można również czerpać z przebywania w pomieszczeniach dzięki biofilicznemu projektowaniu wnętrz, odwzorowującemu widoki, dźwięki, tekstury i zapachy natury w pomieszczeniach.

Poprawa jakości powietrza - Design biofiliczny kładzie nacisk na zrównoważone, naturalne materiały. Urządzanie lub odnawianie domu z uwzględnieniem tego aspektu to nie tylko kwestia estetyki projektu, ale także zdrowszy wybór. Decydując się na naturalne meble, do domu trafia znacznie mniej chemikaliów i lotnych związków organicznych. Integralną częścią tego stylu wystroju są również rośliny, które poprawiają jakość powietrza poprzez filtrowanie toksyn i dwutlenku węgla. Ty i Twoi goście będziecie mogli swobodniej oddychać.

Jak wprowadzić elementy natury do domu na wiosnę

Wprowadzenie biofilicznego designu do domu może sprowadzać się prostych czynności, takich jak wymiana przestarzałych elementów wystroju i dodanie nowych tekstur, kolorów i elementów.

Dodaj element wody - Woda jest jednym z głównych elementów natury i zapewne jednym z najbardziej uspokajających. Element wody pozwoli tej wiosny wzbogacić przestrzeń o spokojne dźwięki i widoki. Inną opcją jest umieszczenie akwarium z prawdziwymi roślinami i różnymi gatunkami ryb. Należy jednak najpierw zapoznać się z wymaganiami i sposobem pielęgnacji ryb i akwarium.

Kamień naturalny - Naturalny kamień dodaje do każdego pomieszczenia element konstrukcyjny i wizualny. Świetnie sprawdza się jako wykończenie podłogi lub panel ścienny. Pięknym sposobem na wprowadzenie kamienia do łazienki jest kamienna podłoga pod prysznicem. Duże kamienie zapewniają naturalne podłoże i niepowtarzalny wygląd. Jeśli nie masz czasu na tak skomplikowany projekt tej wiosny, ale podoba ci się ten pomysł, możesz zrobić matę do kąpieli DIY, używając silnego kleju, maty i kamieni z rzeki.

Udekoruj owocami - Pierwsze świeże wiosenne owoce oferują bogactwo jasnych kolorów. Ustaw dekoracyjną miskę z sezonowym motywem lub przezroczysty słoik, aby wyeksponować owoce i warzywa. Kolory ożywią kuchnię i wprowadzą do niej poczucie świeżości.

Wpuść więcej światła - Światło jest głównym czynnikiem poprawiającym nastrój. Popraw swój nastrój i zmniejsz niepokój, wpuszczając do pomieszczenia jak najwięcej światła. Wiosną zamień ciężkie zimowe firany na lekkie lniane lub bawełniane zasłony. Możesz także całkowicie je zdjąć i zastąpić tkanymi, pozbawionymi sznurka roletami.

Umieść w domu rośliny - Prawdziwe rośliny są podstawowym elementem biofilicznego wystroju wnętrz, i to nie tylko wiosną. Sztuczne rośliny mogą dać Ci niektóre z korzyści, ale prawdziwe rośliny pogłębiają Twoją więź z naturą. Jeśli nigdy wcześniej nie zajmowałeś się roślinami, poszukaj łatwych w uprawie roślin w lokalnej szkółce. Wybierz nietoksyczne rośliny, jeśli masz dzieci lub zwierzęta, które mogą je przypadkowo zjeść.

Postaw dyfuzor - Innym sposobem na wprowadzenie aspektów natury do domu tej wiosny jest zapach. Dzięki dyfuzorowi i olejkom eterycznym możesz rozprowadzać w swojej przestrzeni wspaniałe naturalne aromaty. Wybierz kwiatowe zapachy, takie jak lawenda lub róża, lub bardziej ziemiste zapachy, takie jak sosna, aby powitać wiosnę.

Zbieraj małe skarby - Podczas wiosennych spacerów szukaj małych skarbów, którymi możesz udekorować swój dom. Unikalne gałązki, polne kwiaty, muszle i kamienie to łatwy i darmowy sposób na wypełnienie każdej przestrzeni naturą.

Zasadź ogródek ziołowy - Wiosna to idealny czas na założenie ogródka ziołowego. Wypełni on kuchnię wspaniałymi zapachami i ozdobi zielenią. Ciesz się zmysłowymi doznaniami i wykorzystaj aromatyczne składniki w swoich potrawach.

Odtwarzaj kojące dźwięki - Aby poczuć się jeszcze bliżej natury w swoim domu, możesz odtwarzać dźwięki natury. Przyjemny śpiew ptaków lub szum fal może pomóc Ci wyciszyć się wieczorem, lub rozpocząć dzień we właściwym nastroju - w połączeniu z naturą.

Wiosna to idealny czas na wprowadzenie elementów natury

Teraz gdy robi się coraz cieplej, otwórz kilka okien, aby wpuścić do domu trochę świeżego powietrza i zacznij zmieniać wystrój. Włączenie elementów natury do domu może być bardzo proste lub złożone. Wszystko zależy od Ciebie: dodaj nowe akcesoria i rośliny doniczkowe, a może wolisz wymienić podłogę. Twoja rodzina i bliscy na pewno skorzystają na biofilicznym designie.