Darmowa Dostawa do Polski
10% Zniżki na Wszystkie Produkty z SS10
60 Dni na Zwrot

Poprawa jakości pracy zdalnej: jak firmy mogą wspierać pracowników za pomocą dźwiękoszczelnych kabin

04 lipca 2024

Praca z domu, czy innymi słowy, praca zdalna ma wiele zalet. Eliminuje konieczność tracenia czasu na dojazdy, pozwala spędzać więcej czasu z rodziną czy pozwala unikać niepotrzebnych kontaktów ze współpracownikami. Zwykle praca z zacisza własnego domu zapewnia też spokojne warunki pracy. Nie jest to jednak reguła, z czym zgodzą się szczególnie osoby posiadające dzieci, ale nie tylko. Równie rozpraszający może być sąsiad koszący trawę, bawiące się w okolicy dzieci czy muzyka dobiegająca z nieopodal. Warto więc stworzyć w domu kąt, który będzie odseparowany akustycznie od otoczenia. Można to zrealizować na wiele sposobów, ale w naszej opinii najłatwiejszym, najbardziej stylowym i wyjątkowo nowoczesnym sposobem na to są kabiny dźwiękoszczelne. Dlatego też postanowiliśmy przygotować krótki poradnik, w którym podpowiemy, jak pracodawca może wesprzeć swoich pracowników inwestując w ten praktyczny biurowy gadżet.

Funkcje kabiny dźwiękoszczelnej

Wysokiej jakości kabina dźwiękoszczelna, taka jak polecane przez nas model MPD- Silence Booth, to coś więcej niż tylko niewielka budka wyposażona w izolację akustyczną. Nowoczesne kabiny dźwiękoszczelne to w pewnym sensie samowystarczalne miniaturowe biura. Posiadają one własną, wydajną wentylację, dzięki której powietrze wewnątrz jest zawsze świeże i własne oświetlenie, dzięki któremu nie musisz polegać na zewnętrznym oświetleniu. Kabiny dźwiękoszczelne od renomowanych producentów posiadają też w swoim wnętrzu ergonomicznie wyprofilowane miejsce do siedzenia i niewielki obszar roboczy, który jednak jest wystarczająco duży, aby pozwolić na swobodną pracę na laptopie. Kolejną przydatną funkcją, jaką powinna posiadać dobra budka dźwiękoszczelna jest wewnętrzne zasilanie pozwalające podłączyć komputer czy naładować urządzenie mobilne. To wszystko sprawia, że tak jak już wspominaliśmy, odpowiednio wykonana dźwiękoszczelna kabina posiada wszystko, czego potrzeba do zwykłej pracy przed komputerem i pozwala robić to w otoczeniu ciszy i spokoju, nawet jeśli tuż obok bawią się dzieci, ktoś kosi trawnik czy słucha głośno muzyki.

Dla pracodawcy — wady i zalety inwestycji w kabinę dźwiękoszczelną

Odpowiednio wykonana dźwiękoszczelna kabina od renomowanego producenta powinna być wykonana z odpowiednio wytrzymałych materiałów takich jak lotnicze aluminium, stal nierdzewna czy panele z polimerów węglowych. Dobra budka powinna też charakteryzować się odpowiednią precyzją wykonania, która zapewni szczelne połączenia i sprawi, że dźwięki z zewnątrz nie będą dostawały się do jej środka.

To wszystko musi kosztować i to z tego wynika główna wada kabin dźwiękoszczelnych, którą jest ich cena. Warto się jednak zastanowić, czy zwiększona produktywność pracowników i zyski, które uda im się dzięki temu wypracować nie zrekompensują kosztu zakupu budki, a jeśli tak, to ile czasu będzie na to trzeba. Może się bowiem okazać, że wyższa produktywność i brak przestojów wynikających z braku możliwości zebrania myśli sprawi, że z pozoru spora inwestycja zwróci się w mgnieniu oka.

Wpływ dźwięków otoczenia na wydajność pracy

Odcięcie się od reszty domowników dźwiękoszczelną szybą może się wydawać nieco surowe, szczególnie kiedy mówimy o odcięciu się od własnych dzieci. Warto Jenak zastanowić się nad zaletami takiego rozwiązania i swoją opinię oprzeć o badania naukowe, których wyniki nie pozostawiają wątpliwości. Praca w wolnym od zanieczyszczenia hałasem miejscu wpływa na niemal wszystkie czynniki opisujące wydajność pracy. Okazuje się bowiem, że praca w ciszy podnosi skupienia o 48%, zmniejsza ilość błędów o 10%, redukuje stres o 27%, zmniejsza zmęczenie o 21% i podnosi ogólną wydajność o 23%. Jak więc widzisz, praca w otoczeniu wolnym od rozpraszających hałasów w największym stopniu wpływa na skupienie, co niejako pokrywa się z naszym intuicyjnym odczuciem w tej kwestii.

To jednak nie wszystko, fakt przebywania w budce odciętej od reszty świata jest też dla domowników wyraźnym sygnałem, że kiedy spędzasz tam czas skupiasz się na pracy i prosisz o to, aby ci nie przeszkadzać. Ma to szczególne znaczenie podczas pracy z domu, ponieważ często dzieciom, czy nawet partnerom trudno jest zrozumieć, jak bardzo rozpraszające potrafi być oderwanie od pracy na choćby moment.

Inne metody na stworzenie cichego kąta w domu

Zakup budki dźwiękoszczelnej to rzeczywiście najłatwiejszy sposób na stworzenie w domu miejsca, w którym panuje cisza i spokój i które jest odcięte akustycznie od reszty domu, ale nie jest to sposób jedyny. Równie dobrze możesz spróbować samodzielnie zbudować takie miejsce. Będzie do tego potrzebne dedykowane pomieszczenie, które następnie należy w całości wyłożyć materiałem pochłaniającym dźwięk. Najlepiej, jeśli będą to profesjonalne gąbki, stosowane chociażby w studiach nagraniowych.

Stosując ten sposób musisz się jednak liczyć z tym, że jedno z pomieszczeń w twoim domu będzie wyłączone z użytkowania, a koszt przystosowania go może być porównywalny lub nawet wyższy od kosztu zakupu budki dźwiękoszczelnej. W związku z tym uważamy, że bardziej rozsądnym i bez wątpienia bardziej profesjonalnym sposobem na stworzenie cichej przestrzeni do pracy w domu jest zakup budki dźwiękoszczelnej.

Po pierwsze można dobrać jej odpowiednią wielkość, tak aby wpisała się w wolną przestrzeń i zajęła tylko mały fragment pomieszczenia, w którym zostanie ustawiona. Po drugie kabiny dźwiękoszczelne produkowane przez skupionych na tym producentach są dostępne w różnych stylach i kolorach, dzięki czemu można je dobrać do pomieszczenia i sprawić, że nie tylko budka nie pogorszy jego wyglądu, a wręcz go poprawi. Jeśli więc uważasz, że w twoim domowym biurze takie miejsce byłoby przydatne, to zachęcamy do zastanowienia się nad zakupem.