Darmowa Dostawa do Polski
10% Zniżki na Wszystkie Produkty z SS10
60 Dni na Zwrot

Pomysły na wystrój domu w stylu określonym

13 czerwca 2024

Życie w nowoczesnym świecie wiąże się z wieloma wygodami, jakie daje nowoczesne budownictwo. Takie funkcje mieszkań jak automatyczne ogrzewanie czy chłodzenie, dobra izolacja termiczna i dźwiękowa, wygodne meble czy nieograniczony dostęp do prądu oraz wody wydają się nam czymś oczywistym i obecnie większość z nas nie byłaby w stanie funkcjonować w świecie, w którym te wygody nie są dostępne.

Jednak mimo naszego mocnego związku z wygodami oferowanymi przez nowoczesny świat gdzieś w głębi duszy czujemy potrzebę przebywania na łonie natury. Taką potrzebę można po części spełnić wyjeżdżając na weekendy poza miasto lub wybierając mieszkanie w zielonej okolicy.

Niestety nie każdy z nas ma taką możliwość i nie każdy może spełniać tę ważną ludzką potrzebę w taki sposób. Na szczęście istnieją pewne triki, dzięki którym można cieszyć się naturą bez konieczności wyjeżdżania gdziekolwiek czy przeprowadzania się w inne miejsce. Jednym z takich trików jest dom w stylu naturalnym. Dzięki temu możesz z jednej strony cieszyć się wygodami zapewnianymi przez nowoczesne mieszkania, a z drugiej spełniać swoją głęboką potrzebę przebywania na łonie natury. Poniżej znajdziesz kilka pomysłów, które pozwalają zrealizować to założenie.

Naturalne drewno

Najłatwiejszym, a zarazem najpopularniejszym sposobem na wprowadzenie natury do wnętrza jest zastosowanie naturalnego drewna. Ważne jednak, aby to nie była sklejka czy okleina a naturalne, solidne drewno. Ten wykorzystywany od początków naszej cywilizacji materiał nie tylko wygląda przyjemnie i tworzy przytulną atmosferę, ale jest też bardzo wytrzymały. Jeśli więc decydujesz się na zakup nieco bardziej zaawansowanych mebli, takich jak biurko z regulacją wysokości EW8 to wybierz blat z naturalnego drewna. Dzięki temu podczas codziennej pracy będziesz mieć stały kontakt z naturą, którą to drewniany blat reprezentuje.
--shopstart--{"id":446004,"link":446004,"name":"Biurko z regulacją wysokości EW8","shortName":"EW8","url":"//s3.springbeetle.eu/prod-eu-s3/trantor/attachments/PL/EW8M-White.jpg","salePrc":1699,"originalPrc":1999,"itemFootMarkType":"INSTANT_REDUCTION","itemFootMarkValue":300,"itemFootMarkInput":"-400 zł"}--shopend--

Drewno może też doskonale sprawdzić się jako materiał na podłogi czy jako budulec, z którego wykonane są części konstrukcyjne pomieszczenia. Warto jednak zachować na tym polu umiar. Zbyt duża ilość drewna może bowiem sprawić, że stylowe drewniane wykończenie zmieni się nagle w góralską chatę czy korytarz rodem z PRL.

Kolory

Jeśli chcesz urządzić swoje mieszkanie tak, aby jego wystrój budził skojarzenia z naturą, musisz trzymać się pewnego schematu kolorystycznego. Stonowane kolory, często zbliżone do odcieni brązu sprawiają, że wnętrze nabiera naturalnego charakteru a tworzony przez nie nastrój kojarzy się z relaksem i odpoczynkiem na łonie natury. Dobrym przykładem mebla, który idealnie wpisuje się w tę filozofię jest szafka BK1.

--shopstart--{"id":768005,"link":768005,"name":"Dwudrzwiowa szafka rattanowa BK1","shortName":"BK1","url":"https://s3.springbeetle.eu/prod-eu-s3/trantor/attachments/PL/BK1-haupt-01.jpg","salePrc":599,"originalPrc":749,"itemFootMarkType":"NONE"}--shopend--

Zastosowanie naturalnych kolorów, które są do siebie odpowiednio dobrane sprawia, że mimo zastosowania mało naturalnego materiału, jakim jest metal, twórcom tej szafki udało się uchwycić naturalny charakter i sprawić, że metal idealnie komponuje się roślinami doniczkowymi.

Z drugiej strony jasne i agresywne kolory takie jak czerwienie, czy zimne barwy jak metaliczny połysk sprawiają, że wnętrze nabiera bardziej industrialnego i przemysłowego charakteru. Jeśli więc chcesz, aby twoje wnętrze miało naturalny charakter, to staraj się unikać kolorów, które w naturze nie występują lub które w naturze oznaczają niebezpieczeństwo.

Ozdoby i kształty

Kąty proste czy szklane ozdoby raczej nie występują w przyrodzie. Jeśli więc chcesz do swojego domu wprowadzić atmosferę natury i harmonii, jak się z nią wiąże, wybieraj ozdoby, które w jakimś sensie wiążą się z naturą lub przynajmniej mają delikatne i płynne kształty, które z naturą się kojarzą. Oczywiście najlepszym przykładem takiej ozdoby są wszelkiego rodzaju rośliny doniczkowe. Rozumiemy jednak, że opieka nad roślinami nie jest czymś, co każdy lubi. Jeśli więc należysz do tych osób lub zwyczajnie twój styl życia pozwala na opiekę nad co najwyżej kaktusem, to możesz postawić na naturalne, ale nieżywe ozdoby. Przykładami mogą być ciekawe kamienie czy minerały, suszone rośliny i kwiaty, morskie muszle oraz inne ciekawie wyglądające elementy przyrody, które nie wymagają opieki.

Woda

Wspaniałym, choć nieco kosztownym, sposobem na stworzenie we wnętrzu naturalnej atmosfery jest zastosowanie wody, która to nierozłącznie wiąże się z naturą. Można to zrobić na różne sposoby. Od postawienia niewielkiego akwarium, przez zakup wewnętrznej fontanny aż po stworzenie oczka wodnego otoczonego przez naturalne rośliny. Niezależnie od wybranej opcji czy budżetu postaraj się znaleźć takie rozwiązanie, w którym woda ciągle krąży i generuje przy tym szum. Plusk wody należy bowiem do tych dźwięków, które najmocniej kojarzą się nam z naturą i które bez trudu są w stanie wywołać zrelaksowany nastrój.

Wnioski

Stworzenie przestrzeni, która emanuje naturalnym stylem nie jest zadaniem łatwym. Należy bowiem z jednej strony unikać materiałów, kolorów i kształtów, które w naturze nie występują lub oznaczają niebezpieczeństwo a z drugiej strony wybierać takie materiały, kolory i wzory, które się jednocześnie uzupełniają i tworzą naturalną i relaksującą atmosferę. Jeśli więc naturalny styl jest tym do czego dążysz w swoim domu, to pamiętaj aby wybierać naturalne materiały i kolory, korzystać z naturalnych ozdób i tworzyć przestrzeń, która przypomina coś stworzonego przez naturę.