Darmowa Dostawa do Polski
Gwarancja do 10 Lat
60 Dni na Zwrot

Odczuwasz Ból jak przy Urazie Kręgosłupa? 5 Prawdopodobnych Przyczyn

23 października 2023

Powiedzmy sobie szczerze - wszyscy, bez względu na wiek, od czasu do czasu odczuwamy ból pleców. Ból pleców (mały lub duży) może pojawiać się zarówno w wieku nastoletnim, jak i dorosłym. Wiele osób borykających się z bólem pleców często bagatelizuje poważny problem i po prostu żyje z tym dyskomfortem. Ale czy to właściwe postępowanie? Oczywiście, że nie. Ignorując ból pleców, możesz doprowadzić do jego nasilenia, a wręcz przeoczyć jakiś poważniejszy problem.

Nasze zdrowie, w tym zdrowie kręgosłupa często przyjmujemy, jako dane na zawsze. Pochłonięci codziennymi sprawami zapominamy o tym, że bycie zdrowym pozwoli nam wieść dłuższe i bardziej wartościowe życie. Nawet wtedy, gdy jesteś w sile wieku, zrobienie kroku w tył, by przyjrzeć się swojemu zdrowiu i o nie zadbać, na pewno zaprocentuje na dalsze lata. Odnosi się to również do Twojego kręgosłupa. W miarę upływu lat coraz trudniej będzie Ci podnosić ciężkie rzeczy, a niekiedy nawet wykonywać tak proste czynności jak chodzenie. Może to być skutkiem zaniedbania i obciążania kręgosłupa na przestrzeni lat. Im wcześniej zaczniesz o niego dbać, tym większa szansa na uniknięcie problemów w przyszłości.

Jeśli właśnie zastanawiasz się: „Dlaczego odczuwam tak silny ból kręgosłupa?", może to świadczyć o urazie kręgosłupa. Poszerzając swoją wiedzę na temat urazów kręgosłupa i sposobów łagodzenia bólu, możesz w krótkim czasie pozbyć się tych dolegliwości. Uraz kręgosłupa to jak siniak, jednak - w przeciwieństwie do zwykłego stłuczenia - wymaga on poważniejszej interwencji medycznej. Istnieje wiele przyczyn, które mogą spowodować, że będziesz odczuwać ból jak przy urazie kręgosłupa, np.:

· Urazy pleców są jedną z najczęstszych przyczyn bólu lub wrażliwości kręgosłupa. Upadki, wypadki samochodowe lub kontuzje sportowe mogą powodować poważne obciążenie kręgosłupa, powodując jego przemieszczenie.

· Przepuklina dysku międzykręgowego to kolejna najczęstsza przyczyna bólu pleców lub kręgosłupa. Przepuklina dysku występuje, gdy jeden lub więcej gumowatych dysków kręgosłupa pęka lub wypada z miejsca. Normalnie dyski te znajdują się pomiędzy kręgami kręgosłupa, chroniąc kręgosłup przed wszelkimi siłami zewnętrznymi.

· Zwyrodnienie stawów jest powszechną chorobą stawów, która zwykle dotyka osoby w średnim i starszym wieku. Jeśli cierpisz na chorobę zwyrodnieniową stawów kręgosłupa, dyski ochronne zwężają się i tworzą się tzw. ostrogi kostne, co może powodować ból.

· Zdecydowanie jednym z najczęstszych winowajców urazów i bólu pleców jest nieprawidłowa postawa ciała. Wadliwa postawa może wynikać z długotrwałego siedzenia lub dźwigania bardzo ciężkich przedmiotów. Utrzymująca się przez długi czas wadliwa postawa może być przyczyną bólu jak przy urazie kręgosłupa.

Urazy te mogą wystąpić wskutek różnych okoliczności. Według informacji przedstawionych w tym artykule, „około 80 procent przypadków urazów kręgosłupa dotyczy mężczyzn w wieku od 15 do 35 lat. Wiemy, że wypadki samochodowe są odpowiedzialne za około połowę tych urazów. Innymi przyczynami są upadki i kontuzje sportowe". Z kręgosłupem nie ma żartów, dlatego warto wiedzieć, jakie objawy sygnalizują uraz kręgosłupa i co należy z tym zrobić. Do najczęstszych objawów należą:

· Trudności z normalnym oddychaniem

· Utrata kontroli nad pęcherzem moczowym

· Zmiany tętna i skoki ciśnienia krwi

· Utrata czucia lub ruchu poniżej urazu kręgosłupa

· Drętwienie lub mrowienie w kończynach

· Problemy z koncentracją lub pamięcią

· Zmniejszona siła w kończynach

Jeśli zauważysz u siebie którykolwiek z tych objawów, niezwłocznie udaj się do lekarza. Większość ludzi do ostatniej chwili odkłada wizytę w gabinecie lekarskim. Jeśli odczuwasz ból jak przy urazie kręgosłupa, powinieneś bezwzględnie udać się do lekarza. Lepiej dmuchać na zimne, zwłaszcza jeśli chodzi o zdrowie. Jeśli nadal zwlekasz z pójściem do lekarza, możesz złagodzić ból kilkoma następującymi sposobami:

·   W ciągu pierwszych dwóch dni powinieneś po prostu zwolnić. Zrelaksuj się trochę, obejrzyj ulubiony serial na Netflixie lub przeczytaj dobrą książkę. Nie popadaj w nadmierną wygodę, ponieważ nie możesz zbyt długo odcinać się od swojego normalnego trybu życia.

·   Spróbuj delikatnie poćwiczyć, aby po odpoczynku powrót do rutynowych aktywności nie był zbytnim szokiem dla organizmu. Pójdź na spacer w pogodny dzień, posłuchaj muzyki, audiobooka albo podcastu. Na dłuższą metę przyniesie to wiele korzyści, a utrzymanie normalnej aktywności fizycznej pomoże Ci bardziej niż myślisz. Ruch choćby w formie spacerów zapewnia elastyczność kręgosłupa i pomaga wzmocnić mięśnie w miarę, jak kręgosłup wraca do zdrowia.

· Najprawdopodobniej będziesz zażywać leki przeciwbólowe. Podczas ich przyjmowania zachowaj ostrożność. Pamiętaj, aby dokładnie przeczytać ulotkę i postępować zgodnie z instrukcjami, zwłaszcza w przypadku leków przepisanych przez lekarza. Jeśli lekarz nie przepisał ci żadnego leku, upewnij się, który z dostępnych bez recepty jest najlepszy (jeśli lekarz zalecił Ci przyjmowanie leku przeciwbólowego).

Za każdym razem, gdy po bolesnym doświadczeniu wracamy do normalności, robimy wszystko, aby nie dopuścić do powtórzenia tej sytuacji. Złamane serce, ból brzucha, a nawet przecięcie ostrą krawędzią papieru to bolesne przeżycia, których wszyscy chcemy uniknąć. Tym bardziej dotyczy to wszelkich postaci bólu pleców. Oto, co możesz zrobić, aby w przyszłości podobny ból się nie powtórzył:

· Zadbaj o ergonomiczną przestrzeń do nauki/pracy: Nasza codzienna praca polega albo na siedzeniu przy biurku przez 8 godzin dziennie, albo na ciągłym ruchu i wykonywaniu zadań manualnych. W popandemicznej rzeczywistości większość pracowników biurowych przynajmniej część czasu spędza pracując z domu. Bez względu na to, gdzie jest Twoje biuro, w trosce o swój kręgosłup i ogólne zdrowie, powinieneś zadbać o ergonomiczną konfigurację Twojej przestrzeni do pracy.

Korzystając z roweru treningowego z pulpitem, biurka z regulacją wysokości lub ergonomicznego krzesła, masz szansę wyeliminować ryzyko bólu pleców. Dodatkową korzyścią jest mniejsze ryzyko chorób serca, wzmocnienie mięśni, a nawet poprawa kondycji psychicznej. Na szczęście istnieje wiele opcji wyposażenia przestrzeni do pracy w biurze lub w domu w najlepsze i niezawodne meble ergonomiczne. FlexiSpot jest jedną z nich. Firma oferuje meble, które zostały zaprojektowane specjalnie z myślą o ergonomii i komforcie.

· Noś sprzęt ochronny podczas uprawiania sportu: Sport nie tylko przyjemnie się ogląda, ale dla wielu osób jest to sposób na codzienną aktywność fizyczną. Urazy powstałe podczas aktywności sportowych i rekreacyjnych (takich jak intensywne sporty i nurkowanie w płytkiej wodzie) stanowią około 10% urazów rdzenia kręgowego. Noszenie odpowiedniego sprzętu ochronnego ochroni plecy i inne części ciała przed potencjalnymi urazami.

· Zadbaj o bezpieczeństwo podczas wypadków samochodowych: Jedną z głównych przyczyn urazów rdzenia kręgowego i pleców są wypadki samochodowe, które każdego roku odpowiadają za prawie połowę urazów rdzenia kręgowego. Bezpieczeństwo kierowcy i pasażera podczas jazdy samochodem powinno być najwyższym priorytetem za każdym razem, gdy wsiadasz do pojazdu. Nie wolno o tym zapominać ze względu na katastrofalne skutki, jakie może spowodować niezastosowanie się do tego obowiązku. Zapięte pasy bezpieczeństwa podczas wypadku chronią przed urazami głowy, poważnymi obrażeniami kręgosłupa, a nawet śmiercią. Wszystkie te rzeczy są znacznie gorsze niż uraz kręgosłupa, ale zapięcie pasów bezpieczeństwa będzie najlepszym sposobem na uniknięcie uszkodzenia kręgosłupa po wypadku.

· Regularnie ćwicz i rozciągaj się: Oprócz tego, że jest to najlepszy sposób na utrzymanie zdrowia fizycznego i psychicznego, regularne ćwiczenia i rozciąganie pomogą lepiej przygotować ciało na wypadek wystąpienia problemów z kręgosłupem podczas wcześniej wspomnianych zdarzeń. Joga jest doskonałą praktyką łączącą ćwiczenia z rozciąganiem ciała, która poprawia siłę, równowagę i elastyczność. Jeśli już doświadczasz bólu pleców lub urazu kręgosłupa, joga może być sposobem na złagodzenie dolegliwości. Z biegiem czasu joga pozwala Ci się odprężyć, poprawia jakość snu, dodaje energii i wprowadza Cię w lepszy nastrój.

Możesz również pomyśleć o skorzystaniu z roweru treningowego z pulpitem, aby połączyć ergonomiczne warunki pracy przy biurku z ćwiczeniami fizycznymi. Ten wygodny i sprzyjający zdrowiu wariant krzesła do pracy oferuje możliwość cichego pedałowania z ośmioma przerzutkami, dzięki czemu możesz się ruszać nawet podczas pracy biurowej, niezależnie od Twojej kondycji fizycznej. Wysoka jakość wykonania, miękka tapicerka oraz najlepsza na rynku konstrukcja zapewniają maksymalny komfort. Rower Desk Bike posiada również opcję regulacji wysokości. Łatwy w obsłudze pneumatyczny podnośnik pozwala podnosić i obniżać siedzisko za pomocą delikatnego naciśnięcia podczas pedałowania.

Teraz, gdy wiesz, jak zapobiegać urazom kręgosłupa - w jaki sposób zamierzasz dbać o zdrowie Twoich pleców? Jeśli podejmiesz solidny wysiłek i dokonasz właściwych wyborów, zaoszczędzisz czas i pieniądze, a także unikniesz niepotrzebnych rachunków za wizyty u lekarza. Skorzystaj ze wskazówek zawartych w tym artykule i wybierz zdrowy tryb życia z korzyścią dla siebie i Twojego kręgosłupa.