Darmowa Dostawa do Polski
10% Zniżki na Wszystkie Produkty z SS10
60 Dni na Zwrot

Nie tylko psy i koty: odkryj mniej znane zwierzęta idealne do towarzystwa

27 czerwca 2024

Psy i koty już od wieków są ulubionymi przyjaciółmi ludzi i nic nie wskazuje na to, aby miało się to w najbliższym czasie zmienić. Nie oznacza to jednak, że każdy musi mieć w domu psa albo kota, a inne zwierzęta nie sprawdzają się w roli towarzysza. Co więcej, lista zwierząt, które w tej roli sprawdzają się równie dobrze jest na tyle długa, że nie będziemy w stanie ich tu wszystkich wymienić. Przedstawimy jednak kilka zwierzaków, które mogą być alternatywą dla psów i kotów, a które są nieco ciekawsze i będą świadczyły o kreatywności i fantazji swoich opiekunów.

Fretka

Fretka to niewielki ssak z rodziny łasicowatych, jest więc spokrewniona z występującymi w Polsce kunami czy z żyjącymi w wodzie wydrami. Fretki są wykorzystywane jako zwierzęta domowe od stosunkowo niedawna. Szacuje się, że moda na opiekowanie się fretkami została zapoczątkowana w latach 80. XX wieku. Wcześniej zwierzęta te było hodowane na futra. Opieka nad fretką jest bardzo zbliżona do opieki nad kotem. Fretki, tak samo jak koty, są zwierzętami mięsożernymi, więc najlepiej, gdyby była karmiona surowym mięsem, co może być problematyczne. Na rynku dostępne są jednak specjalne karmy dla tych zwierząt, a w razie problemów z dostępnością można wykorzystywać też karmy dla kotów, choć nie jest to idealne rozwiązanie.

Szczur

Szczury kojarzą nam się z brudnymi ulicami, piwnicami i innymi ciemnymi oraz nieprzyjemnymi miejscami. Być może dlatego szczury są mało popularnymi zwierzętami domowymi i najczęściej są kompanami niesfornych nastolatków. Niechęć co tych zwierząt jest jednak sporym błędem. Opieka nad szczurem jest bowiem mało problematyczna i przypomina opiekę nad chomikiem, a zwierze to może odwdzięczyć się przyjaźnią i zaskoczyć swoją inteligencją. Do opieki nad szczurem wystarczy klatka wyposażona w poidełko, miskę na pokarm i domek, choć rekomendujemy systematyczne rozbudowywanie domu naszego futrzanego przyjaciela. Doskonałym pomysłem jest tworzenie sieci tuneli, po których szczur może się poruszać. Można je wykonać samodzielnie z ogólnodostępnych przedmiotów, takich jak rurki po papierze toaletowym, choć dużo więcej frajdy dają przezroczyste tunele dostępne w sklepach zoologicznych.

Jeż pigmejski

Jednym z najbardziej uroczych zwierząt, które można z łatwością spotkać w naszym kraju są jeże. Nic dziwnego, że sporo osób marzy o opiece nad jednym z nich. Oczywiście porywanie dzikożyjących jeży z natury jest niemoralne i stanowczo to odradzamy, ale jest na to inny sposób. Jest nim opieka nad nieco innym gatunkiem jeża, jakim jest jeż pigmejski zwany też jeżem afrykańskim. Ten gatunek jest nieco mniejszy od tych występujących w naszym kraju, przez co, choć trudno w to uwierzyć, są one jeszcze bardziej urocze.

Mrówki

Dla wielu osób ogromnym zaskoczeniem może być fakt, że zwierzęta, które im kojarzą się z tymi malutkimi insektami, które przeszkadzają podczas pikników i innych aktywności na świeżym powietrzu mogą być przez kogoś traktowane jako zwierzęta domowe. Takie osoby jednak być może nie wiedzą o tym, jak intrygującymi zwierzętami mogą być mrówki i jak piękne mrowiska są w stanie tworzyć. Aby móc to w pełni docenić potrzebne jest formikarium, a więc rodzaj terrarium dostosowany do tych zwierząt. Dzięki niemu można obserwować, jak mrówki budują swoje tunele i jak od środka wygląda życie w mrowisku. Dodatkową zaletą tego hobby jest fakt, że kiedy już uda się zbudować działający system, to wymaga on bardzo mało wysiłku i ogranicza się w zasadzie do karmienia tych zwierząt i obserwowania ich zachowania. Nie bez znaczenia jest też fakt, że takie stanowisko wygląda bardzo nietypowo i z pewnością przyciągnie wzrok każdego, kto znajdzie się w twoim mieszkaniu i będzie to idealny temat do rozmowy.

Fenek

Fenek to najmniejszy przedstawiciel rodziny psowatych, z wyglądu przypominający nieco kota z ogromnymi uszami. Może to więc być idealne rozwiązanie dla osób, które nie mogą się zdecydować, czy wolą wygląd psa, czy kota. Musimy tu jednak zaznaczyć, że wygląd, to jedyne, w czym fenek przypomina jednego, albo drugiego. Zwierze to jest bowiem stosunkowo mało udomowione, przez co jego zachowanie niewiele różni się od innych przedstawicieli tego gatunku żyjących na pustyniach północnej Afryki. Nie możesz więc liczyć na spolegliwość, jaką potrafi wykazać się kot, nie wspominając nawet o miłości, jaką może dać ci pies. Fenki są więc zwierzętami dla osób, które mają doświadczenie w opiece nad nietypowymi zwierzętami i są gotowe na wyrzeczenia.

Podsumowanie

Jeśli marzysz o opiece nad własnym zwierzakiem i zaprzyjaźnieniu się z nim, to nie musisz być jak wszyscy i wybierać pomiędzy psem a kotem. Istnieje jeszcze cała masa innych, ciekawych zwierząt, które w roli towarzysza sprawdzą się równie dobrze. Pamiętaj jednak, że każde zwierze, nawet to najmniejsze, jak wspomniana mrówka, wymaga odpowiednich warunków i opieki. Zanim więc zdecydujesz się na adoptowanie jakiegokolwiek zwierzaka, poświęć dużo czasu na sprawdzenie jego wymagań i charakteru. Następnie zastanów się dwa razy, czy twój zapał nie zniknie za tydzień, miesiąc czy rok. Opieka nad zwierzakiem to odpowiedzialne zadanie, które będzie ci towarzyszyć przez całe lata. Dlatego decyzja powinna być dokładnie przemyślana i przedyskutowana z innymi domownikami.