Darmowa Dostawa do Polski
Gwarancja do 10 Lat
60 Dni na Zwrot

Najlepsze ścieżki dźwiękowe - Wybierz się w muzyczną podróż

18 kwietnia 2024

Na dobry film składa się nie tylko oprawa wizualna, ale także odpowiednio dobrana muzyka w tle, która pozwala przekazać emocje i zbudować napięcie. Niektóre utwory muzyczne potrafią zainspirować słuchacza nawet poza ekranem. Wiele filmów fabularnych ma ścieżki dźwiękowe, które dały początek największym hitom, które są wciąż znane i kochane pomimo upływu czasu. Oto niektóre z naszych ulubionych hitów, które zachwyciły odbiorców nie tylko podczas oglądania filmu.

Over the Rainbow

Utwór "Over the Rainbow" zdobył Oscara za najlepszą piosenkę oryginalną i stał się wizytówką Judy Garland. Piosenka oddaje uczucie tęsknoty i przygody, którymi emanuje filmowa adaptacja Czarnoksiężnika z krainy Oz. Piosenka ma łatwą do nauczenia się melodię i skoczny refren, który naśladuje ćwiczenie na pianinie. Kompozycja ta ma tak wielkie znaczenie kulturowe, że Biblioteka Kongresu dodała ją do Amerykańskiego Narodowego Rejestru Nagrań. Została również uznana za najlepszą piosenkę filmową spośród wszystkich ścieżek dźwiękowych przez Amerykański Instytut Filmowy i inne stowarzyszenia.

Robinson

Reżyser "Absolwenta" postanowił wykorzystać w filmie istniejące piosenki zespołu Simon & Garfunkel, ale chciał też stworzyć oryginalny utwór. Reżyser odrzucił dwie pierwsze propozycje, ale Simonowi udało się zaktualizować niedokończoną piosenkę i uczynić ją motywem przewodnim filmu.

I Will Always Love You

Ta piosenka została przebojem trzykrotnie, dwukrotnie wykonana przez jej autorkę Dolly Parton, a później jako wielki hit Whitney Houston na ścieżce dźwiękowej do filmu "The Bodyguard". Dolly zaśpiewała piosenkę delikatnie i słodko, podczas gdy Whitney użyła swojego potężnego głosu do stworzenia niesamowitej interpretacji. Nie bez powodu piosenka ta znalazła się wśród 100 najlepszych piosenek wszech czasów na liście magazynu Rolling Stone.

Eye Of The Tiger

Jeśli mówimy o porywającym numerze, który rozpala tłum, nie ma nic lepszego niż ten kawałek w wykonaniu zespołu Survivor z filmu Rocky III. Mówi się, że Sylvester Stallone i jego koledzy przycięli scenę treningu, aby dopasować ją do utworu Queen "Another One Bites the Dust". Nie byli jednak w stanie zabezpieczyć praw muzycznych do tego utworu. Ten obrót wydarzeń zadziałał na korzyść Survivor. Obejrzeli scenę i napisali nową piosenkę, która stała się prawdziwym przebojem, który 40 lat później wciąż można usłyszeć wszędzie, od stadionów po bary karaoke.

Ścieżka dźwiękowa do filmu "Szczęki"

Ścieżka dźwiękowa do filmu "Szczęki", skomponowana przez Johna Williamsa, to arcydzieło, które jest rozpoznawane i podziwiane od czasu jego premiery w 1975 roku. Williams, znany ze swojej zdolności do tworzenia niezapomnianych melodii, które są ściśle powiązane z wizualnymi efektami filmu, nie tylko wniósł znaczący wkład w historię kina swoją pracą nad "Szczękami", ale także zapoczątkował nową erę muzyki filmowej.

Podejście Johna Williamsa do ścieżki dźwiękowej "żarłacza białego" miało na celu stworzenie prostego, ale potężnego wyrażenia muzycznego, sygnalizującego zbliżenie rekina. Wykonał to zadanie tak dobrze, że nie ma nikogo, kto mógłby pomyśleć o filmie, nie mając bezpośrednio w głowie muzyki.

My Heart Will Go On

Pod koniec lat 90. nie sposób było przejść obojętnie obok filmu Titanic. Film i jego motyw przewodni doskonale się uzupełniały i królowały na ceremoniach rozdania nagród. Nic więc dziwnego, że utwór ten ma swoje stałe miejsce na liście klasycznych filmowych ścieżek dźwiękowych. Ballada zawiera motyw, który przewija się przez cały film i w dużej mierze opiera się na grze instrumentów. Niezależnie od tego, czy śpiewasz, czy tylko grasz aranżację tego utworu, ta muzyka przeniesie słuchacza prosto do serca romantycznej historii.

Stayin’ Alive

Nie każdy kinowy hit musi być nastrojowy i romantyczny. Gorączka sobotniej nocy rozpoczęła się od funkowego hitu disco "Stayin' Alive" zespołu Bee Gees, a piosenka ta wciąż nie opuściła naszych głów. Sama piosenka jest optymistyczna i porywa ludzi na parkiet, ale słowa opisują trudności z przetrwaniem w wielkim mieście.

Let It Go

Trudno jest wyróżnić tylko jedną piosenkę lub ścieżkę dźwiękową Disneya, ponieważ studio wyprodukowało mnóstwo legendarnych ścieżek dźwiękowych do swoich filmów animowanych. Głębia muzyki i tekstów w wielu z tych piosenek sprawiła, że stały się one hitami na listach przebojów nie tylko dla dzieci, ale także dla dorosłych, jak na przykład "Let It Go" z "Krainy Lodu". Piosenka ta stała się symbolem samoakceptacji i światowym fenomenem, który nauczył dzieci ważnej lekcji, szczególnie wśród grup dyskryminowanych. Utwór stał się tak popularny, że stał się hitem w ponad 40 językach..

Pozostałe przeboje muzyki filmowej

Nie są to oczywiście jedyne wielkie hity i niezapomniane ścieżki dźwiękowe, które zostały wyprodukowane przez wiele dziesięcioleci historii kina. Kilka innych utworów, które mogą Ci się spodobać to:

"Time of my Life" z filmu Dirty Dancing

"Moon River" z filmu Śniadanie u Tiffany'ego

"Footloose" z filmu Footloose

"The Power of Love" z filmu Powrót do przyszłości

"Purple Rain" z filmu Purple Rain

"Don't You (Forget About Me)" z filmu Klub winowajców

Istnieje więc wiele przykładów na to, jak piosenki stały się sławne dzięki filmom lub odwrotnie. Przemysł filmowy dostarczył nam nie tylko wspaniałych dzieł filmowych, ale także dzieł muzycznych, które są popularne do dziś.