Styczeń to międzynarodowy miesiąc kreatywności. Miesiąc, w którym zachęcamy do myślenia poza utartym szlakiem i szukania rozwiązań, które w nieoczywisty sposób odpowiadają na codzienne potrzeby i które pokonują wyzwania dnia codziennego w niestandardowy sposób. W związku z tym postanowiliśmy przygotować artykuł, w którym postaramy się w kreatywny sposób spojrzeć na miejsce, w którym większość z nas spędza przynajmniej 8 godzin codziennie od poniedziałku do piątku. Zanim jednak do tego przyjdziemy, chcemy, choć w kilku słowach, opowiedzieć ci o znaczeniu kreatywności w codziennym życiu oraz zaproponować ci kilka sprawdzonych sposób na pobudzenie kreatywności.
Znaczenie kreatywności
Wiele osób uważa, że kreatywność przydaje się wyłącznie pisarzom, malarzom, muzykom, reżyserom czy ogólnie rzecz biorąc osobom związanym z branżą artystyczną. Oczywiście w tego typu zawodach kreatywność jest wymagana, ale nie oznacza to, że umiejętność tworzenia przydaje się tylko w tych zawodach. Prawda jest taka, że kreatywność przydaje się w każdym zawodzie, od tych najbardziej wymagających po te najprostsze. --altImgStart--{"link":"https://images.pexels.com/photos/7495604/pexels-photo-7495604.jpeg?auto=compress&cs=tinysrgb&w=1260&h=750&dpr=1"}--altImgEnd--
UImiejętność spojrzenia na dany problem z nowej i nieoczywistej strony pomaga znaleźć łatwiejszy sposób na wykonanie tego samego zadania lub na wykonanie go w lepszy sposób przy tym samym wysiłku. Dlatego niezależnie od tego, czym się zajmujesz, polecamy rozwijanie umiejętności kreatywnego myślenia, a jeśli nie wiesz ja to zrobić, to zachęcamy do przeczytania kolejnego akapitu, w którym to właśnie na łatwych sposobach na pobudzenie kreatywności się skupimy.
Łatwe sposoby pobudzania kreatywności
Nic tak nie zabija kreatywności, jak nuda, zmęczenie i konieczność ciągłego siedzenia w jednym miejscu. Jeśli więc chcesz pobudzić swoją kreatywność, to postaraj się o chociażby chwilową zmianę otoczenia. Wstań, podejdź do kolegi biurko obok, wyjdź na spacer, czy nawet wyglądnij przez okno. Każda zmiana otoczenia i każdy nowy bodziec może być iskrą, która obudzi twoją kreatywność i będzie początkiem nowego pomysłu.
Już pisaliśmy, że monotonia jest zabójcą kreatywności, dlatego postaraj się rozbijać 8-godzinny dzień pracy na mniejsze części. Dobrym sposobem jest stworzenie sobie systemu, w którym przez przykładowo 20 minut pracujesz normalnie, przez 5 minut pracujesz na stojąco, a przez kolejne 5 minut odpoczywasz. W ten sposób jeden wielki blok pracy zmienia się na drobne fragmenty, które ciągle pobudzają twój umysł i zwiększają kreatywność.
Zmień otoczenie. Ustaw w swoim biurze nowe meble, które dadzą ci nowe możliwości i pozwolą nieco oderwać się od pracy. Możesz też postarać się o większe biurko, które oprócz twoich standardowych sprzętów pomieści rośliny, ozdoby czy ulubione przedmioty, które nieco używią twoje codzienne otoczenie i będą działały jak ogniska zapalne, które zapoczątkują myśli, które po chwili zmienią się w nowe pomysły usprawniające twoją pracę lub sprawiające, że wpadniesz na nowy i genialny pomysł.
Kreatywne stanowisko pracy
Myśląc o biurowym stanowisku pracy przed oczami pojawia nam się obrotowy fotel biurowy postawiony przy biurku, na którym znajduje się laptop, albo monitor, myszka i klawiatura. Wydaje się, że trudno o kreatywność w tym aspekcie codziennej pracy, ale jak się okazuje i na tym polu można wybrać rozwiązania, które jednocześnie są kreatywne same w sobie i – co więcej – pobudzają do kreatywności.
Sercem takiego kreatywnego miejsca pracy są biurka do pracy na stojąco, opisywane też jako biurka z regulacją wysokości blatu. Biurko, w którym po wciśnięciu jednego przycisku blat automatycznie unosi się na taką wysokość, przy której wygodnie pracuje się na stojąco pozwala przede wszystkim, co jakiś czas zmieniać pozycję z siedzącej na stojącą, czego celem jest odciążenie pleców i zminimalizowanie skutków spędzania wielu godzin w pozycji siedzącej, ale dodatkowym i nieco ubocznym efektem takiego rozwiązania jest pobudzenie kreatywności. Być może zabrzmi to nieco górnolotnie, ale zmiana fizycznego miejsca, z jakiego patrzymy na dany problem, może też pobudzić wyobraźnie i sprawić, że i w przenośni spojrzymy na problem pod nieco innym kątem.
Spojrzenie na problem pod innym kątem to jednak niejedyny sposób, w jaki biurko do pracy na stojąco jest w stanie poprawić kreatywność. Możliwość zmiany pozycji siedzącej na stojącą, jaką dają takie nowoczesne biurka, pozwala zredukować zmęczenie i znużenie pracą, zminimalizować ból pleców i szyi związany z długotrwałym siedzeniem oraz pobudzić krążenie. Wszystko to sprawia, że regulowane biurko poprawia ogólne samopoczucie w pracy, dzięki czemu łatwiej jest traktować pracę z uśmiechem, co w oczywisty sposób uwalnia pokłady kreatywności i sprawia, że jako pracownik lepiej skupisz się na wykonywanych zadaniach.
Wnioski
Mamy nadzieję, że nasz krótki artykuł przekonał cię, że kreatywność w pracy jest ważna niezależnie od zajmowanego stanowiska, a nasze sposoby na jej pobudzenie przydadzą ci się w codziennym życiu. Mimo wszystko rzeczą, którą chcemy ci polecić najmocniej, jest stworzenie dla siebie nowoczesnego i wygodnego stanowiska pracy, ponieważ nie tylko pobudzi ono twoją kreatywność, ale tez sprawi, że trudy codziennej pracy będą nieco łatwiejsze do zniesienie, a konieczność spędzania wielu godzin przed komputerem w mniejszym stopniu odbije się na twoim zdrowiu. Zainwestuj więc w nowoczesne meble wysokiej klasy i potraktuj ten wydatek jak sposób na poprawę jakości twojej pracy oraz ochronę przed przyszłymi problemami zdrowotnymi.