Darmowa Dostawa do Polski
Gwarancja do 10 Lat
60 Dni na Zwrot

Klasyfikacja foteli relaksacyjnych

06 lutego 2024

Fotele relaksacyjne, czy jak bywają one nazywane w naszym kraju, fotele rozkładane, na zachodzie zostały docenione już na początku XX wieku. Co prawda pierwsze modele zaczęły powstawać już w XIX wieku, ale dopiero w latach 20. XX wieku popularność foteli relaksacyjnych zaczęła wyraźnie rosnąć, a ich design stał się bardziej nowoczesny. W tym okresie pojawiły się też pierwsze modele z tapicerką i miękkimi poduszkami, co zdecydowanie poprawiło komfort użytkowania. Przez kolejne dekady ich popularność tylko rosła, przez co fotele te pojawiły się nawet w popkulturze i takich serialach jak przyjaciele.

Amerykanie i generalnie ludzie ze świata tak zwanego zachodu docenili ich wielozadaniowość, niewielki rozmiar w porównaniu do chociażby kanap i niezrównany komfort dopasowany do budowy ludzkiego ciała. Jednak z jakiegoś powodu ten rodzaj mebli nie przebił się za żelazną kurtynę, co ma swoje konsekwencje do dzisiaj. Uważamy, że warto tę sytuację zmienić. W związku z tym przygotowaliśmy klasyfikację popularnych obecnie modeli foteli relaksacyjnych.

W naszym zestawieniu pojawią się cztery modele. W tym dwa sterowane elektrycznie i dwa manualne. Na naszej liście znajdzie się też fotel z masażem, zaczniemy jednak od nieco prostszego modelu, który należy do kategorii, którą można opisać jako najtańsze fotele relaksacyjne, biorąc oczywiście pod uwagę jedynie fotele reprezentujące odpowiednią jakość wykonania. Następnie przejdziemy do nieco bardziej zaawansowanych opcji, a skończymy na meblu, który można bez problemu opisać jako designerski.

Fotel Relaksacyjny XC2

Pierwszym fotelem relaksacyjnym w naszym zestawieniu jest model o oznaczeniu XC2. To z pozoru prosty mebel o klasycznym, eleganckim kształcie. Aktualnie dostępny jest w kolorze szarym i khaki, więc pasuje do niemal każdego wystroju wnętrza. Model ten jest jednak tylko z pozoru prosty.

Prawdziwa magia zaczyna się dopiero po jego rozłożeniu. Oparcie tego fotela można bowiem ustawiać względem siedziska pod kątem w zakresie od 125 do 165 stopni. Wraz ze zmianą kąta oparcia siedzisko zmienia swoje ustawienie, a pod nogami wysuwa się specjalny podnóżek. Dzięki temu niezależnie od ustawionego kąta ten fotel relaksacyjny ma kształt dopasowany do naturalnego kształtu ciała i pozwala odpoczywać w wygodnej pozycji. Aktualnie fotel ten jest przeceniony i można go mieć już za jedyne 699 złotych.

Fotel Relaksacyjny X2

Kolejnym fotelem relaksacyjnym, jaki mamy przyjemność polecić jest fotel X2. Podobnie jak w opisanym wcześniej modelu, oparcie i podnóżek tego fotela poruszają się jednocześnie, więc wraz z obniżaniem się oparcia, podnóżek unosi się do góry sprawiając, że pozycja staje się coraz bardziej leżąca. Jest to jednak model nieco bardziej zaawansowany, więc sterowanie nim odbywa się za pomocą dwóch przycisków, z których jeden podnosi, a drugi opuszcza oparcie. Dodatkową zaletą elektrycznego sterowania jest port USB wbudowany w fotel, który pozwala ładować urządzenia mobilne podczas odpoczynku.

Fotel relaksacyjny do masażu z podnośnikiem XL3

Mogłyby się wydawać, że elektryczny fotel pozwalający automatycznie zmienić pozycję siedzenia i dostosować ją do krzywizny kręgosłupa to wszystko, co można zrobić w dziedzinie mebli wypoczynkowych. Okazuje się jednak, że można pójść jeszcze o krok dalej. Krokiem tym jest wyposażenie takiego fotela w opcje masażu i podgrzewania lędźwiowego odcinka kręgosłupa.

Właśnie taką dodatkową opcję oferuje fotel z masażem XL3. Można więc uznać, że fotel ten należy już do kategorii mebli ekskluzywnych, za czym idzie jakość zastosowanych materiałów. Rama fotela jest zbudowana z wytrzymałego metalu zdolnego utrzymać osoby o wadze 150 kg, całość powierzchni fotela wyłożona jest delikatną gąbką, wliczając w to duże i bardzo wygodne podłokietniki, a sam fotel obity jest ekologiczną skórą, odporną na ogień i zalanie. Jest to więc propozycja dla osób, które mają spore wymagania i nie boją się ich realizować.

Fotel Relaksacyjny XC6

Ostatnią pozycją na naszej liście jest fotel, który nam osobiście przypadł do gustu najmocniej. Jest nim fotel relaksacyjny XC6. Pierwszą rzeczą, jaka rzuca się w oczy patrząc na ten mebel jest jego ponadczasowy design. Fotel z jednej strony nawiązuje do stylu retro, który nasze myśli zwraca w kierunku lat 70. XX wieku, a z drugiej emanuje nowoczesnością. Połączenie tych cech daje wrażenie ponadczasowej elegancji i dobrego stylu. Dzięki temu fotel ten nie tylko będzie pasował do niemal każdego pomieszczenia, ale wręcz stanie się jego centralnym punktem. Dzięki temu nawet surowa przestrzeń nabierze przytulnego charakteru i będzie zapraszała do spędzenia w niej nieco więcej czasu.

Na uwagę zasługują też zastosowane materiały. Rama fotela jest zbudowana jest z solidnej stali, a materiał zewnętrzny jest nie tylko niezwykle wytrzymały, ale też posiada przyjemną w dotyku fakturę.

Nie możemy też pominąć faktu, że podobnie jak opisane wcześniej fotele, model XC6 można rozłożyć i dostosować do swoich indywidualnych potrzeb, a wszystko, co trzeba zrobić, aby zmienić pozycję, to nacisnąć przycisk po prawej stronie siedziska i oprzeć o niego plecy. Co więcej, fotel ten można obracać o 360 stopni a całość lekko się buja, dzięki czemu odpoczynek na nim jest nie tylko przyjemny, ale może być też zabawny.

Podsumowanie

Fotel relaksacyjny do wspaniały dodatek do salony, sypialni, biura czy innego pomieszczenia, w którym chcesz stworzyć miejsce pozwalające na chwilę relaksu i wyciszenia. W nowoczesnym i zabieganym świecie jest to niezwykle ważne i mamy nadzieję, że uda ci się to zrozumieć, zanim stres związany z karierą, życiem społecznym czy opieką nad dziećmi doprowadzi cię do stanu psychicznego, który bywa często opisywany jako „wypalenie”. Zachęcamy do kupienia jednego z foteli z naszego zestawienia i podarowania sobie relaksu i spokoju, na który zasługujesz.