Darmowa Dostawa do Polski
10% Zniżki na Wszystkie Produkty z SS10
60 Dni na Zwrot

Kabiny dźwiękoszczelne: Nowy trend w inwestycjach korporacyjnych w domową opiekę zdrowotną

04 lipca 2024

Czasy, w których wykorzystywanie pracowników było normą, odeszły wraz ze słusznie minionym systemem, choć do dzisiaj można odnieść wrażenie, że do części tak zwanych januszów biznesu wiadomość ta jeszcze nie dotarła. Mimo tego zdecydowana większość nowoczesnych przedsiębiorców doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że największym i najcenniejszym aktywem w ich firmach są pracownicy, a inwestowanie w ich dobre samopoczucie, jest inwestycją w przyszłość firmy.

W ostatnim czasie na polskim rynku pojawił się nowy trend, który polega na wyposażaniu biur w kabiny dźwiękoszczelne, dzięki którym nawet w najbardziej zapracowanym biurze można stworzyć miejsce oferujące ciszę i spokój. Taka możliwość wpływa na dobre samopoczucie pracowników, a co więcej robi to na przynajmniej kilka sposobów. Postanowiliśmy więc przygotować artykuł, w którym opiszemy, jak kabina dźwiękoszczelna działa i jak jej możliwości mogą pozytywnie wpłynąć psychikę pracowników.

Czym jest kabina dźwiękoszczelna?

Nazwa tego biurowego gadżetu jest na tyle opisowa, że po części można się domyślić, jak on wygląda i do czego służy, jednak uważamy, że naszym obowiązkiem jest chociażby skrótowe opisanie tego nowoczesnego narzędzia biurowego. Jak się więc prawdopodobnie domyślasz, kabina dźwiękoszczelna to niewielka budka wyposażona we własne oświetlenie, zasilanie i wentylację, która została zaprojektowana i wykonana tak, aby stanowić maksymalnie silną barierę dla dźwięku. Chodzi tu zarówno o blokowanie dźwięków z zewnątrz kabiny, które miałby się dostać do jej wnętrza, jak i odgłosów z wnętrza kabiny, które mogłyby być słyszalne z zewnątrz. Dzięki temu kabina dźwiękoszczelna stanowi przestrzeń, która jest niejako odcięta od reszty biura, co można wykorzystać na wiele ciekawych sposobów.

Sposoby wykorzystania kabiny dźwiękoszczelnej w biurze

Większość współczesnych biur działa w systemie open office, czyli w takim, w którym wielu pracowników pracuje w jednej, otwartej przestrzeni. Takie rozwiązanie ma wiele zalet, takich jak swoboda komunikacji, oszczędność miejsca, łatwiejsze utrzymanie odpowiedniej temperatury i ogólnie niższe koszty prowadzenia takiego biura. Duże, otwarte biuro ma też jednak swoje wady. Podstawową jest zanieczyszczenie hałasem, które w wielu sytuacjach znacząco utrudnia pracę. Dźwiękoszczelna kabina może być rozwiązaniem tego problemu i stanowić oazę ciszy i spokoju, do której pracownik może się udać, kiedy potrzebuje popracować w ciszy.

Ważna rozmowa telefoniczna

Wspomniana oaza ciszy i spokoju może być wykorzystywana do prowadzenie rozmów telefonicznych z ważnymi klientami czy kontrahentami. Pozwala to zbudować atmosferę profesjonalizmu lub uniknąć wrażenia rozmawiania z call center, które to harmider w tle może wywołać. Takie zastosowanie kabiny dźwiękoszczelnej pozwala na korzystanie z jednej budki przez wielu pracowników, ponieważ większość swojego czasu spędzają oni przy normalnych biurkach, a do kabiny przechodzą tylko wtedy, kiedy muszą wykonać jakieś ważne połączenie telefoniczne. Taka możliwość pozwala pracownikowi porozmawiać bez martwienia się o to, kto z biura podsłucha jego ważną rozmowę lub co jego rozmówca usłyszy w słuchawce, co oczywiście redukuje stres i wpływa pozytywnie na poprawę samopoczucia.

Chwila skupienia

Praca biurowa jest pracą głównie umysłową, co czasami wiąże się z koniecznością dokładnego przemyślenia jakiegoś zadania lub podjęcia ważnej decyzji. W takiej sytuacji zbawienne może okazać się miejsce wolne od zgiełku biura, w którym panuje cisza i spokój. Takie miejsce oczywiście pozytywnie wpływa na produktywność i jakość podejmowanych decyzji, ale może też wpływać pozytywnie na samopoczucie pracowników. Z tym stwierdzeniem zgodzi się każdy, kto w pracy próbował się skupić, ale ze względu na panujący wokół hałas, nie był w stanie tego zrobić.

Miejsce prywatnej rozmowy

Nie ma chyba na świecie biura, w którym nie byłoby osób wścibskich, które zbytnio interesują się tym, o czym rozmawiają inni pracownicy, a przecież chyba wszyscy doskonale wiemy, jak potrzebną rzeczą w biurze jest możliwość przeprowadzenia prywatnej rozmowy w cztery oczy. Możliwość rozwiązania konfliktu bez rozgłosu czy przekazania ważnej informacji bez wiedzy współpracowników tworzy w biurze atmosferę prywatności i szacunku, dzięki czemu pracownicy czują się spokojnie i pewnie, co oczywiście bezpośrednio przekłada się na ich lepsze samopoczucie.

Jaki model wybrać?

Kabiny dźwiękoszczelne są na polskim rynku stosunkowo nowe, ale już dostępna jest cała masa różnych modeli od różnych producentów. Warto więc wiedzieć, na co zwrócić uwagę podczas dokonywania wyboru. My polecamy takie dźwiękoszczelne kabiny jak MPD- Home Pod-Soundbox, a więc takie, które dają możliwość wygodnego przenoszenia, są łatwe w montażu, oferują dobre wygłuszenie i posiadają przydatne funkcje, takie jak własna wentylacja, wewnętrzne zasilanie, oświetlenie LED czy ergonomiczne miejsce do siedzenia. Nie bez znaczenia jest też to, z jakich materiałów budka została wykonana, czy jest przyjazna dla środowiska i czy posiada systemy ograniczające zużycie prądu, takie jak czujniki ruchu.

Podsumowanie

Oaza ciszy i spokoju, jaką w biurze może być kabina dźwiękoszczelna eliminuje ograniczenia, jakie wiążą się z biurem w stylu otwartym, a możliwości, jakie daje pracownikom sprawiają, że ich praca jest mniej stresującą, mają poczucie prywatności, a kiedy potrzebują chwili na skupienie, to mają do dyspozycji miejsce, w którym mogą posiedzieć i pomyśleć w ciszy. Dlatego uważamy, że inwestycja w kabinę dźwiękoszczelną jest doskonałą inwestycją w dobre samopoczucie pracowników, a co za tym idzie inwestycją w przyszłość firmy.