Darmowa Dostawa do Polski
10% Zniżki na Wszystkie Produkty z SS10
60 Dni na Zwrot

Kabiny dźwiękoszczelne: narzędzie usprawniające poufną komunikację

10 lipca 2024

Najczęściej wybieranym obecnie typem biura jest biuro otwarte, tak zwany open space. Ten styl prowadzenia biura charakteryzuje się jedną otwartą przestrzenią, w której wszyscy pracownicy biura pracują niejako wspólnie. Takie rozwiązanie ma swoje zalety, co opiszemy dokładniej w dalszej części tego wpisu, ale ma też swoje wady, które jednak przy odrobinie kreatywności i nowoczesnego podejścia da się stosunkowo łatwo wyeliminować.

Rozwiązaniem, jakie będziemy chcieli ci zaproponować są kabiny dźwiękoszczelne do biura, które pozwalają tworzyć przestrzenie odizolowane akustycznie od reszty biura, co można wykorzystywać na różne sposoby. Opiszemy więc ich najważniejsze zalety, sposoby wykorzystania i ogólne korzyści płynące z pracy w biurze, które je wykorzystuje.

Czym są kabiny dźwiękoszczelne?

Kabiny dźwiękoszczelne to niewielkie, przeszklone budki blokujące hałas, które można ustawić w niemal dowolnym miejscu w biurze i wykorzystywać jako oazy ciszy i spokoju pozwalające na pracę lub rozmowę w przyjaznej atmosferze. Takie rozwiązanie jest w naszym kraju jeszcze nowością i jak do tej pory można było je spotkać jedynie w siedzibach największych korporacji i przodujących firm z branży technologicznej, dlatego czujemy się w obowiązku, aby nieco wyjaśnić szczegóły dotyczące tych biurowych gadżetów. --altImgStart--{"link":"https://cnmegk4mhxmt.compat.objectstorage.eu-frankfurt-1.oraclecloud.com/prod-de2-s3/trantor/attachments/DE/The%20perfect%20home%20office%20soundproof%20booths%20for%20more%20privacy.png","alt":"models soundproof cabin P1SH-EU or P1SL-EU"}--altImgEnd--

Taka dźwiękoszczelna kabina zbudowana jest z metalowej ramy, do której przykręcone są specjalne panele wypełnione materiałem pochłaniającym dźwięk. Topowe modele, takie jak P1SH-EU czy P1SL-EU wykonuje się z lotniczego aluminium, stali nierdzewnej czy kompozytów węglowych, dzięki czemu są one w stanie doskonale tłumić hałas, ale też są odpowiednio lekki i trwałe, przez co mogą służyć przez całe dekady. Co więcej, najlepsze modele są wyposażone w szereg funkcji, dzięki którym taka dźwiękoszczelna kabina jest w pewnym sensie samowystarczalnym miniaturowym biurem. Polecane przez nas modele posiadają własne oświetlenie, wentylację, miejsce do ładowania sprzętów, ergonomiczne siedzisko i regulowany obszar roboczy, dzięki czemu zawierają wszystko, co potrzebne do pracy przy komputerze.

Opisywane modele są też ekologiczne. Możemy pokusić się o takie stwierdzenie, ponieważ są one po części wykonywane z materiałów pochodzących z recyklingu, same do takiego recyklingu się w większości nadają i posiadają systemy, dzięki którym korzystanie z nich jest oszczędne. Zastosowane oświetlenie jest napędzane przez oszczędne diody LED, a zastosowany czujnik ruchu wyłącza oświetlenie, jeśli przez 5 minut nie wykryje ruchu.

Sposoby na wykorzystanie kabiny dźwiękoszczelnej

Sposobów, na jakie można wykorzystać kabiny dźwiękoszczelne jest tyle samo co sytuacji, w których przydatna jest cisza. W tym tekście skupimy się jednak na aspekcie, który w wielu biurach pracujących w trybie otwartym jest problematyczny. Jest nim możliwość przeprowadzenia poufnej rozmowy. W wielu przypadkach osoby chcące porozmawiać w otwartym biurze w cztery oczy muszą chować się w toaletach lub w kuchni, aby uniknąć wścibskich uszu, co i tak nie daje im gwarancji, że nikt ich nie słyszy, nie wspominając już o tym, jak bardzo nieprofesjonalne jest prowadzenie poważnej i poufnej rozmowy przykładowo w kuchni.

Kabina dźwiękoszczelna stanowi idealne miejsce do przeprowadzenia takiej rozmowy w absolutnie bezpiecznym środowisku, a co więcej rozmowa taka jest jednocześnie profesjonalna i przejrzysta dla innych pracowników biura.

Możliwość przeprowadzenie poufnej rozmowy w profesjonalny sposób to oczywiście niejedyny sposób, w jaki takie odseparowane od reszty biura miejsce się przydaje. Dźwiękoszczelna kabina jest też chętnie wykorzystywana jako miejsce do zrobienia sobie krótkiej przerwy w cichym miejscu, zebrania myśli, zajęcia się złożonym problemem wymagającym wyjątkowego skupienia, wykonania ważnego telefonu czy przeprowadzenia szkolenia.

Możesz mieć pewność, że jeśli w twoim biurze z reguły panuje gorąca i głośna atmosfera, to taka kabina będzie cieszyła się dużym powodzeniem i będzie chętnie wykorzystywana przez różne osoby.

Wpływ na zdrowie psychiczne i ogóle zadowolenie

Część pracowników, głównie osoby introwertyczne i skupione na sobie mogą nie czuć się najlepiej będąc ciągle w otoczeniu współpracowników. Już sama możliwość zmiany otoczenia na jakiś czas i spędzenia chwili w cichym miejscu odciętym od zgiełku biura daje im poczucie bezpieczeństwa i sprawia, że osoby takie czują się w pracy dużo bardziej komfortowo i swobodnie.

Możliwość przejścia do cichego miejsca przydaje się też osobom ambitnym i starającym się zawsze zachowywać się profesjonalnie w stosunku do swoich klientów i kontrahentów. Kiedy takie osoby muszą z kimś porozmawiać przez telefon będąc otoczonym przez inne osoby zajmujące się swoimi sprawami, to mogą odczuwać stres związany z tym, że ich rozmówca może usłyszeć w tle coś, czego nie powinien usłyszeć lub że już sam zgiełk w tle rozmowy sprawi, że rozmowa nie będzie odebrana jako profesjonalna, a raczej będzie przypominała rozmowę z call center.

Podsumowanie

Zalety wynikające z pracy w biurze otwartym generują niestety ograniczenia takie jak brak miejsca do przeprowadzenie poufnej rozmowy, co może u pewnych osób wywoływać poczucie niepokoju, braku prywatności i bycia ciągle obserwowanym. Na szczęście na rynku dostępne są rozwiązanie tego problemu, takie jak dźwiękoszczelne kabiny. Jeśli więc twoje biuro jest pełne zapracowanych osób, które w trakcie intensywnej pracy generują dużo hałasu i czujesz, że w biurze brakuje miejsca, które oferowałby ciszę i było akustycznie odcięte pod reszty biura, to zachęcamy się co rozważenia dźwiękoszczelnej kabiny. Jesteśmy przekonani, że taka inwestycja zwróci ci się w postaci większej wydajności pracowników i ich lepszego samopoczucia.