Darmowa Dostawa do Polski
Gwarancja do 10 Lat
60 Dni na Zwrot

Jakie ryzyko może nieść za sobą nieprawidłowa pozycja siedząca?

18 grudnia 2023

Wyobraź sobie, że siedzisz przy biurku, jesteś kompletnie skupiony na  pracy lub czytasz wciągającą książkę, i nagle czujesz to nieprzyjemne ciągnięcie w plecach. Wszyscy to znamy, zgadza się? Dopóki nasze ciało nie odczuwa bólu, często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak długo siedzimy w złej pozycji. Nieprawidłowa postawa na co dzień może rzeczywiście doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.

Najbardziej znanym przykładem jest ból pleców. Wielu z nas zna to uczucie szczególnie po długim dniu spędzonym przy biurku. Ale nie chodzi tylko o plecy. Boli również szyja, a to może powodować bóle głowy i napięcie mięśni.

Utrzymywanie nieprawidłowej postawy ciala przez dluzszy czas będzie oddziaływać na kręgosłup, co z kolei może spowodować szereg innych problemów zdrowotnych.

Wieczorne napięcie

Czy pamiętasz, jak to jest, kiedy wracasz do domu po długim dniu pracy i po prostu wszystko cię boli? Szyja jest sztywna, bolą plecy - to cena jaką płacisz za godziny spędzone w złej pozycji siedzącej. Często zapominamy o tym jak siedzimy, skupiając się tak bardzo na pracy, że nasze ciało płaci za to cenę. Wysoką.  

Te napięcia są nie tylko nieprzyjemne fizycznie, ale mogą również wpływać na nasze codzienne plany. Chciałeś iść na siłownię albo spotkać się z przyjaciółmi, ale ból cię powstrzymuje? Czujesz się tak, jakby cały stres dnia utkwił gdzieś głęboko w twoich mięśniach.

Aby zapobiec tym napięciom, ważne jest, aby w międzyczasie wstawać, rozciągnąć się i zwracać uwagę na poprawną pozycję siedzącą. Pomyśl o tym, aby robić małe przerwy. Twoje ciało na to zasługuje, a twoja pozostała część dnia będzie bardziej satysfakcjonująca, jeśli nie będziesz cierpiał z powodu bólu.

Zła jakość snu

Nieprawidłowa pozycja siedząca w ciągu dnia może dawac znac o sobie nawet w nocy i zakłócać twój sen. Jeśli będziemy siedzieć niewłaściwie przez cały dzień, nasze ciało będzie odreagowywać wieczorem w łóżku. Będziesz się wiercił i wiercił szukając bezbolesnej pozycji. A to może doprowadzić do zaburzenia snu, częstego wstawania i ogólnego wrażenia, że po przebudzeniu rano, że nie spałeś wystarczająco.

Sen jest bardzo ważny. Daje nam energię na nowy dzień, oczyszcza umysł i pozwala prawidłowo oddychać. Zła jakość snu odbija się na naszym samopoczuciu. Cierpi nasza koncentracja, jesteśmy rozbici, a nawet najmniejsze zadanie wydaje się być nie lada wyzwaniem.

Aby lepiej spać, w ciągu dnia powinniśmy zwracać uwagę na naszą postawę i stworzyć odpowiednie środowisko do spania. Wygodny materac i dobra poduszka mogą zdziałać cuda. Pamiętaj, aby zapewnić organizmowi możliwość niezbędnego odpoczynku w nocy, a on podziękuje ci następnego dnia.

Długotrwałe szkody zdrowotne

Wracasz do domu i czujesz się wyczerpany, za tobą kolejny długi dzień w pracy. Bolą cię plecy, a twoja szyja jest sztywna. Dla wielu pracowników biurowych ten scenariusz to nic nowego. Taki scenariusz jest często bezpośrednim wynikiem długich godzin spędzonych w nieprawidłowej pozycji siedzącej. Sam proces jest powolny, początkowe dolegliwości są zazwyczaj ignorowane, ale z czasem mogą doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.

Kręgosłup jest kluczowym elementem ciala, który stanowi jego podporę i cierpi z powodu tego ciągłego zaniedbywania. Długotrwałe siedzenie w nieprawidłowej pozycji wpływa na naturalny kształt kręgosłupa i powoduje ból. To jak powolne zapadanie się gruntu pod fundamentem domu.

Jednak nie tylko plecy i kark cierpią z powodu niewłaściwej postawy. Te długotrwałe negatywne efekty często przejawiają się w postaci przewlekłego bólu ramion, bioder, a nawet kolan, powodują ograniczoną ruchliwość, a nawet obniżenie jakości życia.

Aby zapobiec tym długotrwałym, szkodliwym dla zdrowia skutkom, konieczne jest wsłuchanie się w swoje ciało i jego właściwa pielęgnacja. Utrzymuj ergonomiczną pozycję siedzącą i skorzystaj z wysokiej jakości krzeseł, takich jak krzesło biurowe BackSupport BS8 Pro lub krzesło biurowe BackSupport BS3. Pamiętaj, że Twoje ciało jest Twoim najwierniejszym towarzyszem; traktuj je z szacunkiem i troską. Dobra postawa jest nie tylko oznaką troski, ale także inwestycją w długoterminowe zdrowie i dobre samopoczucie.

Jakie ryzyko wiąże się z nieprawidłową pozycją siedzącą? Wnioski

Myślenie o naszej pozycji siedzącej jest tak ważne, jak jakikolwiek inny codzienny rytuał, który pielęgnujemy dla utrzymania dobrego zdrowia. Wyobraźcie sobie, jak często siedzimy- przy biurku, przy jedzeniu, czytaniu lub oglądaniu telewizji. Nieprawidłowe siedzenie może być pierwszym sygnałem w postaci niegroźnego pozornie bólu pojawiającego się pod koniec dnia. Ale to o wiele więcej. Jest to cichy nawyk, który w dłuższej perspektywie może mieć ogromny wpływ na nasze ciało.

Niewłaściwa pozycja siedząca prowadzi nie tylko do napięcia i bólu szyi oraz pleców. Może też zakłócić nam nocny sen. Znasz to uczucie kiedy bolą cię plecy? Taka jest rzeczywistość dla tych, którzy spędzają cały dzień w nieprawidłowej pozycji. A niska jakość snu wpływa na nasz nastrój, naszą energię, naszą jasność umysłu następnego dnia.

W dłuższej perspektywie  przebywanie w niewłaściwej  pozycji siedzącej może mieć jeszcze poważniejsze skutki dla zdrowia, takie jak deformacja kręgosłupa, przewlekły ból i ograniczenia ruchowe. To tak, jakbyśmy nieświadomie niszczyli nasze ciało.

Aby zapobiec tym problemom, powinniśmy być bardziej uważni, jeśli chodzi o naszą postawę. Ergonomiczne krzesło biurowe, takie jak krzesło biurowe BackSupport BS2, regularne przerwy i kilka ćwiczeń rozciągających - są  małymi krokami, które mogą zrobić dużą różnicę. Twoja postawa jest czymś więcej niż tylko przyzwyczajeniem; jest ona kluczowym czynnikiem wpływającym na zdrowie i dobrego samopoczucia. Traktuj swoje ciało z troską i szacunkiem - ono ci na pewno podziękuje.