Darmowa Dostawa do Polski
Gwarancja do 10 Lat
60 Dni na Zwrot

Jak wybrać odpowiedni fotel gamingowy? Szczegółowy przewodnik

04 kwietnia 2024

Szukasz idealnego fotela gamingowego, który zapewni Ci komfort podczas wielogodzinnej pracy lub grania? Wybór odpowiedniego fotela dla gracza to nie tylko kwestia wygody, ale także ważna inwestycja w zdrowie i produktywność. Biorąc pod uwagę niezliczone opcje dostępne na rynku, może się to wydawać trudnym zadaniem. Nie martw się, z przyjemnością Ci w tym pomożemy.

W tym kompleksowym przewodniku przedstawimy wszystkie kluczowe cechy, które sprawiają, że fotel gamingowy jest wysokiej jakości - od regulowanej wysokości siedziska po niezwykle ważne podparcie odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Wiemy, że długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej może być wyczerpujące dla organizmu. Dlatego też przedstawiamy siedem ważnych wskazówek, które pomogą Ci zadbać o komfort i zdrowie, nawet podczas wielogodzinnego siedzenia przed komputerem. A zatem do dzieła!

Jakie cechy powinien mieć dobry fotel gamingowy?

Wybór najlepszego fotela gamingowego do długotrwałego siedzenia to nie tylko kwestia wygody, ale także dobrej postawy i zminimalizowania obciążenia ciała. Przyjrzyjmy się kilku najważniejszym aspektom:

Wysokość siedziska

Wysokość fotela dla graczy ma kluczowe znaczenie dla wygodnej i ergonomicznej pozycji siedzącej. Poszukaj fotela z regulowaną wysokością siedziska, która umożliwia dostosowanie siedzenia tak, aby stopy leżały płasko na podłodze, uda były ustawione poziomo, a ramiona znajdowały się na wysokości biurka. Taka pozycja zmniejsza obciążenie nóg i pleców. Idealna wysokość siedziska powinna wynosić od 40 do 50 cm nad podłogą, aby można było wygodnie siedzieć.

Szerokość i głębokość siedziska

Szerokość i głębokość siedziska mają kluczowe znaczenie dla podparcia różnych typów i rozmiarów ciała. Szerokość siedziska wynosząca od 40 do 50 cm jest zwykle wystarczająca dla większości osób. Głębokość (od przodu do tyłu siedziska) musi być taka, aby można było siedzieć z plecami opartymi o oparcie, pozostawiając około pięciu do dziesięciu centymetrów przestrzeni między kolanami a siedziskiem krzesła. Taka równowaga zapewnia komfort i sprzyja prawidłowej postawie.

Podparcie odcinka lędźwiowego kręgosłupa

Podparcie odcinka lędźwiowego kręgosłupa to ważna cecha fotela biurowego, która zapewnia podparcie naturalnej krzywizny kręgosłupa. Krzesła z dobrym podparciem lędźwiowym zapobiegają długotrwałemu pochylaniu się i pomagają zmniejszyć obciążenie dolnej części kręgosłupa. Krzesła biurowe z regulowanym podparciem lędźwiowym są idealne, ponieważ umożliwiają dostosowanie podparcia do dolnej części pleców i zapewniają ukierunkowane podparcie tam, gdzie jest ono najbardziej potrzebne.

Oparcie

Oparcie wygodnego fotela gamingowego powinno mieć około 30-50 cm szerokości. Powinno być w stanie podeprzeć naturalną krzywiznę kręgosłupa, zwracając szczególną uwagę na odpowiednie podparcie odcinka lędźwiowego. Jeśli oparcie jest oddzielone od siedziska, powinno mieć regulowaną wysokość i kąt nachylenia. W przypadku foteli, w których siedzisko i oparcie są połączone w jedną całość, kąt nachylenia powinien być regulowany, a oparcie powinno mieć możliwość blokady, aby zapewnić stabilność i podparcie w różnych pozycjach siedzących.

Materiał siedziska

Materiał siedziska odgrywa decydującą rolę w ogólnym poziomie komfortu fotela gamingowego. Idealnie byłoby, gdyby był oddychający, aby zapobiec przegrzaniu i poceniu się podczas długiego przebywania w pozycji siedzącej. Tkaniny z siatki są popularnym wyborem ze względu na ich właściwości oddychające, podczas gdy skóra lub materiały skóropodobne oferują bardziej elegancki wygląd. Fotel biurowy BS12 Pro z włoskim mechanizmem Donati firmy FlexiSpot wykorzystuje koreański Wintex Mesh, najnowocześniejszą oddychającą tkaninę siatkową, która zapewnia doskonałą przepuszczalność powietrza. Wypełnienie nie powinno być ani zbyt miękkie, ani zbyt twarde. Średnio twarda poduszka zapewnia odpowiednią równowagę między komfortem i wsparciem. Materiał powinien być również wytrzymały i łatwy do czyszczenia, ponieważ musi wytrzymać intensywne użytkowanie.

--shopstart--{"id":436005,"link":436005,"name":"Krzesło Biurkowe Ergonomiczne BS12-PRO","shortName":"BS12-PRO","url":"//s3.springbeetle.eu/prod-eu-s3/trantor/attachments/PL/BS12P- NEW.jpg","salePrc":1799,"originalPrc":2249,"itemFootMarkType":"INSTANT_REDUCTION","itemFootMarkValue":450,"itemFootMarkInput":"-450 zł"}--shopend--

Podłokietniki

Podłokietniki są niezbędne do utrzymania neutralnej pozycji ramion i zmniejszenia obciążenia ramion i nadgarstków. Preferowane są regulowane podłokietniki, ponieważ można dostosować ich wysokość i kąt nachylenia do wzrostu użytkownika i wysokości biurka. Wyściółka podłokietników zapewnia dodatkowy komfort, zwłaszcza podczas długotrwałego użytkowania.

Możliwość obrotu

Fotel biurowy do grania, taki jak wygodny fotel biurowy i gamingowy BS8 Pro firmy FlexiSpot, który obraca się o 360 stopni, umożliwia wygodne korzystanie z różnych obszarów stanowiska pracy bez konieczności obciążania się i nadwyrężania. Ta funkcja jest szczególnie ważna w środowiskach, w których powszechna jest wielozadaniowość, ponieważ zapewnia łatwe przechodzenie między zadaniami lub interakcję ze współpracownikami.
--shopstart--{"id":444001,"link":444001,"name":"Krzesło Biurkowe Ergonomiczne BS8-PRO","shortName":"BS8-PRO","url":"//s3.springbeetle.eu/prod-eu-s3/trantor/attachments/PL/BS8P-NEW.jpg","salePrc":1599,"originalPrc":2099,"itemFootMarkType":"CUSTOMIZE","itemFootMarkInput":"-500 zł"}--shopend--

Funkcja odchylania

Funkcja odchylania fotela gamingowego pozwala ustawić oparcie pod wygodnym kątem, co ma kluczowe znaczenie dla odciążenia kręgosłupa i bioder. Dobry fotel gamingowy, taki jak fotel biurowy BS3 z wieszakiem od FlexiSpot, ma regulację obciążenia, która pozwala dostosować kąt nachylenia do ciężaru ciała, dzięki czemu można wygodnie korzystać z fotela w różnych pozycjach odchylenia. Funkcja ta jest szczególnie korzystna podczas długotrwałego siedzenia, ponieważ umożliwia zmianę postawy i zmniejsza nacisk na dolną część pleców.

Elementy te mają fundamentalne znaczenie dla wyboru fotela gamingowego, który nie tylko zapewnia komfort, ale także sprzyja prawidłowej postawie i zachowaniu dobrego stanu zdrowia. Warto znaleźć równowagę między tymi aspektami a posiadanym budżetem, aby wybrać niedrogi fotel gamingowy spełniający kluczowe wymogi ergonomii.

--shopstart--{"id":442001,"link":442001,"name":"Krzesło Biurkowe Ergonomiczne BS3","shortName":"BS3","url":"//s3.springbeetle.eu/prod-eu-s3/trantor/attachments/PL/BS3-NEW.jpg","salePrc":699,"originalPrc":899,"itemFootMarkType":"INSTANT_REDUCTION","itemFootMarkValue":200,"itemFootMarkInput":"-100 zł"}--shopend--

7 wskazówek dotyczących wygodnej i zdrowej postawy podczas długiego siedzenia i grania

Wybór fotela z odpowiednimi funkcjami, które zapewniają ergonomiczny komfort, to dopiero pierwszy krok. Ważne jest, aby wprowadzić zdrowe nawyki w celu zminimalizowania potencjalnych zagrożeń dla zdrowia związanych z długotrwałym przebywaniem w pozycji siedzącej i graniem. Oto siedem wskazówek, które pomogą ci to osiągnąć:

Upewnij się, że masz prawidłową postawę

Prawidłowa postawa jest niezbędna do zminimalizowania ryzyka bólu i nadwyrężenia spowodowanego długotrwałym siedzeniem. Upewnij się, że plecy opierają się o oparcie krzesła, ramiona są rozluźnione, ale nie zgarbione, a stopy leżą płasko na podłodze. Ekran komputera powinien znajdować się na wysokości oczu, aby uniknąć nadwyrężenia szyi, a nadgarstki powinny znajdować się w neutralnej pozycji podczas pisania na klawiaturze lub grania w gry.

Rób regularne przerwy

Staraj się wstawać, rozciągać lub wychodzić na krótki spacer co 30 minut, aby poprawić krążenie i dać mięśniom potrzebną chwilę wytchnienia. Te krótkie przerwy mogą również odświeżyć umysł, zwiększając produktywność i koncentrację.

Ergonomia

Ergonomiczne meble i akcesoria to ważne inwestycje, które mogą znacznie poprawić komfort i zdrowie podczas długotrwałego przebywania w pozycji siedzącej. Ergonomiczne projekty koncentrują się na sposobie poruszania się naszych ciał i mają na celu zmniejszenie stresu i zapewnienie prawidłowej postawy. Obejmuje to wszystko, od ergonomicznego biurka i fotela gamingowego po klawiatury i myszy komputerowe.

Rozciąganie się

Wprowadź ćwiczenia rozciągające do swojej rutyny, aby zapobiec napięciu mięśni i poprawić krążenie. Skoncentruj się na ćwiczeniach rozciągających plecy, szyję, ramiona i nadgarstki. Proste ćwiczenia, takie jak wzruszanie ramionami, zginanie nadgarstków i skłony do przodu, mogą mieć duże znaczenie.

Korzystaj z regulowanego fotela

Regulowany fotel jest niezbędny dla zapewnienia ergonomicznej pozycji siedzącej. Zapobiega to nadmiernemu obciążeniu szyi, ramion i pleców. Wybierz fotel z regulowaną wysokością siedziska, kątem nachylenia oparcia i podłokietnikami.

Pracuj na stojąco lub korzystaj z biurka o regulowanej wysokości

Naprzemienne siedzenie i stanie może zmniejszyć negatywne skutki długotrwałego przebywania w pozycji siedzącej. Jeśli to możliwe, korzystaj z biurka o regulowanej wysokości lub dostawki do biurka. Nawet krótkie chwile w pozycji stojącej mogą poprawić postawę, zwiększyć energię i zmniejszyć obciążenie pleców i szyi.

Dbaj o nawodnienie

Podczas długich godzin grania lub pracy często zapomina się o nawodnieniu organizmu. Odwodnienie może prowadzić do zmęczenia, słabej koncentracji i bólów głowy. Trzymaj butelkę z wodą w pobliżu i pij regularnie, aby zapewnić sobie nawodnienie podczas gry lub pracy.

Podsumowanie

Podsumowując, wybór idealnego fotela gamingowego to ważna inwestycja w zdrowie i produktywność. Jeśli znasz podstawowe cechy dobrego fotela gamingowego, takie jak wysokość siedziska, podparcie odcinka lędźwiowego kręgosłupa i znaczenie wygodnych materiałów, możesz podjąć świadomą decyzję, która przyniesie korzyści w dłuższej perspektywie. Możesz także zmaksymalizować korzyści płynące z ergonomicznego fotela, postępując zgodnie z tymi siedmioma wskazówkami, takimi jak dbanie o prawidłową postawę i robienie regularnych przerw. Przestrzeganie tych zasad nie tylko poprawi komfort podczas wielogodzinnego przebywania w pozycji siedzącej i grania, ale także w dłuższej perspektywie przyczyni się do lepszego zdrowia.

FAQ

Która z firm produkujących fotele gamingowe jest najlepsza do długiego przebywania w pozycji siedzącej?

Firma FlexiSpot jest znana z najlepszych foteli gamingowych w Niemczech. Fotele FlexiSpot oferują regulowane podparcie odcinka lędźwiowego kręgosłupa, możliwość dostosowania podłokietników, różne funkcje nachylenia i wygodne materiały siedziska, które są idealne do długotrwałego przebywania w pozycji siedzącej. Dzięki dbałości o jakość i komfort są one pierwszym wyborem dla każdego, kto szuka fotela łączącego trwałość, styl i ergonomiczne wsparcie podczas wielogodzinnego przebywania w pozycji siedzącej.

Jak dostosować fotel gamingowy?

Aby prawidłowo dostosować fotel gamingowy, należy ustawić wysokość siedziska tak, aby stopy spoczywały płasko na ziemi, a kolana tworzyły kąt 90 stopni. Upewnij się, że między kolanami a siedziskiem jest niewielka przerwa, która umożliwia krążenie krwi. Wyreguluj oparcie tak, aby podtrzymywało krzywiznę kręgosłupa, szczególnie w odcinku lędźwiowym. Wyreguluj podłokietniki tak, aby ramiona były rozluźnione, a łokcie tworzyły kąt 90 stopni. Jeśli jest to możliwe, zmień ustawienie kąta nachylenia fotela, aby zapewnić sobie komfortową pozycję. Dostosuj te ustawienia do swojego ciała, aby zapewnić optymalny komfort i podparcie ciała.

Jak zmontować fotel gamingowy?

Aby zmontować fotel gamingowy, należy najpierw rozłożyć wszystkie części i sprawdzić ich zgodność z instrukcją. Najpierw należy włożyć kółka do podstawy fotela. Następnie należy umieścić w podstawie zbiornik ze sprężonym powietrzem. Za pomocą śrub należy przymocować siedzisko do mechanizmu regulacji, a następnie zamocować oparcie. Należy podnieść całość i umieścić ją na zbiorniku ze sprężonym powietrzem. Jeśli podłokietniki znajdują się w zestawie, należy je przymocować. Na koniec należy upewnić się, że wszystkie elementy są dobrze zamocowane i sprawdzić, czy fotel działa prawidłowo. Szczegółowe informacje dotyczące montażu można zawsze znaleźć w instrukcji dołączonej do fotela.