Prawidłowo przygotowana filiżanka kawy jest jednym z najpyszniejszych napojów, jakie jesteśmy sobie w stanie wyobrazić. Co więcej, maskujące zmęczenie działanie kawy sprawia, że picie tego napoju jest nie tylko przyjemne, ale ma też praktyczne działanie, wspomagające produktywność i eliminujące uczucie senności. Nie powinien więc dziwić fakt, że kawa jest popularna w niemal każdym zakątku świata i mało jest osób, które nigdy nie korzystały z jej zbawiennego działania.
Substancją, które odpowiada za działanie kawy, jest kofeina, którą oprócz kawy można znaleźć w herbacie, choć tam często kryje się pod nazwą teina i występuje w znacznie mniejszych ilościach, czy w napojach energetycznych, w których jej stężenie może być niebezpiecznie wysokie. W przypadku kofeiny, podobnie jak w przypadku innych substancji pobudzających, przyjmowanie zbyt dużych dawek może wiązać się z nieprzyjemnymi skutkami, takimi jak palpitacje serca, uczucie niepokoju czy zmiany nastroju.
--altImgStart--{"link":"https://images.pexels.com/photos/851555/pexels-photo-851555.jpeg?auto=compress&cs=tinysrgb&w=600"}--altImgEnd--
Dlatego też warto zachować umiar, a jeśli jedna czy dwie filiżanki nie pomagają, to warto wziąć pod uwagę inne sposoby na zachowanie czujności i uniknięcie uczucia senności. W dalszej części tego artykułu poruszymy bardziej i mniej oczywiste sposoby na pozbycie się uczucia senności. Jeśli więc należysz do osób zmagających się z tym problemem, to zachęcamy cię do dalszego czytania.
Odpowiednia ilość snu
Najpopularniejszą i jednocześnie najbardziej oczywistą przyczyną senności jest zbyt mała ilość snu. Do prawidłowego działania dorosły człowiek potrzebuje około 7-9 godzin snu, choć z wiekiem ta wartość spada i u osób w wieku emerytalnym może wynosić nawet do 6-7 godzin. Dużo jednak w tej kwestii zależy od konkretnej osoby i jakości snu, co czego przejdziemy w kolejnym akapicie. Jeśli więc zmagasz się z uczuciem senności, to pierwsza rzecz, jaką musisz wziąć pod uwagę jest oczywista i polega na zastanowieniu się, ile godzin w ciągu doby poświęcasz na sen i jeśli wartość ta jest niższa niż 7 godzin, to zrobić wszystko, co w twojej mocy, aby ilość tych godzin nieco zwiększyć. --altImgStart--{"link":"https://images.pexels.com/photos/3767411/pexels-photo-3767411.jpeg?auto=compress&cs=tinysrgb&w=1260&h=750&dpr=1"}--altImgEnd--
Jakość snu
Kolejną stosunkową jasną przyczyną senności w ciągu dnia jest słaba jakość snu. Oczywiste jest, że jeśli masz problemy z zasypianiem lub często budzisz się w ciągu nocy, to czas spędzony w łóżku nie jest odpowiednio spożytkowany. Warto jednak wiedzieć, że takie problemy to niejedyny rodzaj snu niskiej jakości. Równie małowartościowy może być z pozoru twardy sen pojawiający się po spożyciu alkoholu. W takiej sytuacji można odnieść wrażenie, że szybkie zaśnięcie i przespanie całej nocy bez budzenia się jest tożsame ze snem dobrej jakości. Jest to niestety wrażenie złudne. Choć zaśnięcie po spożyciu alkoholu i przespanie całej nocy z naszej perspektywy było łatwe, to nie było takie z perspektywy organizmu, który przez dużą część nocy musiał skupiać się na wyleczeniu zatrucia alkoholem, zamiast skupić się na regeneracji. --altImgStart--{"link":"https://images.pexels.com/photos/16926054/pexels-photo-16926054/free-photo-of-man-in-shirt-sleeping-after-drinking-whiskey.jpeg?auto=compress&cs=tinysrgb&w=600"}--altImgEnd--
Odpowiednio głęboki sen
Być może wiesz, że sen nie jest stałym procesem i składa się z powtarzających się faz. Najważniejszą z nich jest faza REM, a więc faza głębokiego snu, w której organizm wchodzi w stan głębokiego uspokojenia i pełnej regeneracji. To właśnie w tej fazie snu śnimy i to nienaturalne wybudzenie z tej właśnie fazy jest tak nieprzyjemne.
Faza REM jest kluczowa dla prawidłowego odpoczynku nocą. Jeśli więc twój sen jest z jakiegoś powodu przerywany, to możesz mieć problem z wejściem w głęboką fazę snu i mimo przespania całej nocy czujesz senność i masz wrażenie, że sen nie przyniósł pożądanego rezultatu. Jeśli więc nocami często się budzisz, zanim zaczną pojawiać się sny, to musisz popracować nad jakością snu poprzez techniki relaksacyjne czy lepsze warunki w sypialni, o czym jeszcze opowiemy w dalszej części tego artykułu.
Przyczyny niskiej jakości snu
Wiemy już, że aby naturalnie nie czuć senności w trakcie dnia należy zapewnić sobie odpowiednią ilość snu dobrej jakości. Niestety często połączenie kariery zawodowej z życiem prywatnym nie pozwala na wygospodarowanie odpowiedniej ilości godzin w łóżku, ale rzeczą, nad którą można pracować jest jakość snu. Warto jest więc dowiedzieć się, jakie czynniki wpływają na pogorszenie jakości snu i co można zrobić, aby ją poprawić.
Najczęściej przyczynami snu niskiej jakości jest duża ilość stresu i niepokój z nim związany. Trudno jest bowiem całkowicie się zrelaksować i oddać w objęcia Morfeusza, kiedy po głowie biegają myśli i zmartwienia związane z codziennym życiem. Warto jest więc rozważyć pomoc psychoterapeuty czy techniki medytacyjne, które pozwolą uspokoić umysł i sprawią, że wejście w głębokie fazy snu będzie łatwiejsze. --altImgStart--{"link":"https://images.pexels.com/photos/3331574/pexels-photo-3331574.jpeg?auto=compress&cs=tinysrgb&w=600"}--altImgEnd--
Drugą przyczyną problemów związanych z niską jakością snu są warunki panujące w sypialni i nasze zachowanie tuż przed pójściem do łóżka. Należy pamiętać, aby w sypialni panowała odpowiednia temperatura i wilgotność, aby było w niej wystarczająco ciemno i cicho oraz aby tuż przed snem unikać patrzenia na ekrany czy picia alkoholu. Polecamy, aby codzienne chodzenie do łóżka było rytuałem, w którym każdy element jest ważny a kolejność wykonywania poszczególnych części wieczornej toalety ma znaczenie i jest codziennie powtarzana o tej samej porze. Dzięki temu organizm może wejść w odpowiedni rytm i się uspokoić, zanim jeszcze położysz się do łóżka.