Etapy sprzątania stanowiska pracy

10 grudnia 2024

Mało jest osób, które lubi sprzątać. Większość z nas traktuje sprzątanie jako nudny obowiązek i robi to raczej z przymusu. Jeśli i dla ciebie sprzątanie jest przykrą koniecznością, to zachęcamy cię do zapoznania się z naszym artykułem. Postaramy się nieco usystematyzować proces sprzątania, aby go nieco usprawnić oraz przyjrzymy się temu, jak poziom czystości w otaczającym nas świecie wpływa na nasze samopoczucie i produktywność. Jeśli więc twoje stanowisko pracy wymaga posprzątania, a ty nie możesz się za to zabrać, to polecamy zacząć od przeczytania tego artykułu. Być może dzięki temu uda ci się to zrobić nieco szybciej, sprawniej i skuteczniej, dzięki czemu twoja praca będzie bardziej produktywna.

Znaczenie czystości i porządku w miejscu pracy

Zanim zaczniemy opisywać etapy sprzątania stanowiska pracy chcemy zwrócić twoją uwagę na to, jak duże znaczenie ma czystość i porządek miejsca pracy. Wbrew obiegowej opinii duża ilość różnego rodzaju dokumentów i akcesoriów w miejscu pracy nie koniecznie świadczy o dużej ilości pracy, z jaką musi mierzyć się osoba pracująca w takim środowisku, a raczej o jej niskim zorganizowaniu i przesadnej leniwości. Czyste i zorganizowane miejsce pracy pozwala bowiem lepiej skupić się na wykonywanych obowiązkach i sprawia, że wykonywanie codziennych czynności jest nieco łatwiejsze.

Co więcej, mniej niepotrzebnych rzeczy na biurku i w jego otoczeniu to jednocześnie mniej rozpraszaczy, które mogą zakłócić rytm pracy i oderwać myśli od wykonywanego zadania. Minimalistyczne biurko, na którym znajdują się tylko najpotrzebniejsze rzeczy sprawia, że to zadania, które przed tobą stoją są najważniejsze, a samo biurko i rzeczy, które się na nim znajdują, są tylko narzędziami do jego wykonania. --altImgStart--{"link":"https://images.pexels.com/photos/17373527/pexels-photo-17373527/free-photo-of-group-of-people-sitting-around-the-table-covered-with-documents.jpeg?auto=compress&cs=tinysrgb&w=1260&h=750&dpr=1"}--altImgEnd--

Dużym problemem mogą być też puste kubki i brudne talerze, które zalegają na biurku i w jego otoczeniu. Co prawda rzadko bezpośrednio wpływają one na samą kulturę pracy, ale tworzą psychiczne wrażenie brudu i braku zorganizowania, które często przekłada się na podejście do pracy. Kiedy bowiem na twoim biurku panuje bałagan, to odnosisz wrażenie, że podobna sytuacja panuje w twojej aktualnej sytuacji zawodowej, co może przekładać się na niską samoocenę i stres wynikający ze zbliżających się deadlinów.

Skoro już, jak mamy nadzieję, udało nam się przekonać cię, że warto mieć porządek w swoim miejscu pracy, to możemy przejść do opisywania kilku etapów, które pozwolą ci nie tylko łatwo uporządkować twoje otoczenie, ale też ten porządek utrzymać w stosunkowo łatwy sposób. --altImgStart--{"link":"Rzeczy z ostatniej kategorii, a więc takie, z których korzystasz na co dzień i które są ci niezbędne do wykonywania codziennej pracy, powinny znaleźć się w zasięgu twojej ręki tak, aby sięganie po nie było niemal automatycznie i nie wymagało twojej uwagi. Dzięki temu usprawnisz swoją rutynę pracy i będziesz w stanie działać bardziej produktywnie. Sprzątanie Zebranie wszystkich rzeczy, aby je skategoryzować, pozwoli ci całkowicie odsłonić blat biurka i otaczające go szafki. Jest to więc idealna okazja do zrobienia generalnych porządków i porządne posprzątania. Wyczyść więc dokładnie blat i całe jego otoczenie z kurzu i ewentualnych plam. Nie zapomnij o trudno dostępnych miejscach i obszarach, które normalnie są niewidoczne. Dzięki temu poczujesz, że pracujesz w czystym środowisku, co bez wątpienia wpłynie pozytywnie na twoje odczucia podczas codziennej pracy. Ostatni krok Kiedy już twoje biurko i całe jego otoczenie będzie lśnić i pachnieć czystością, a wszystkie twoje rzezy będą podzielone na opisane wcześniej kategorie, możesz przejść do ostatniego, ale nie mniej ważnego kroku, jakim jest przydzielenie każdej rzeczy jej własnego miejsca. Dzięki temu zawsze będziesz wiedzieć, gdzie co się znajduje i będziesz w stanie sięgać po te rzeczy bez zbędnego skupiania się na tym, gdzie co jest. Aby jednak ta metoda mogła działać, musisz zawsze pamiętać o odkładaniu każdej rzeczy na soje miejsce, od razu, kiedy przestaniesz z niej korzystać. Dzięki temu uda ci się raz stworzony porządek utrzymać przez dłuższy czas, a generalne porządki będą dla ciebie rzadkością."}--altImgEnd--

Pierwszy krok

Proces porządkowania miejsca pracy polecamy rozpocząć od uprzątnięcia wszystkich niepotrzebnych rzeczy, takich jak chociażby wspomniane wcześniej puste kubki i brudne talerze. Pozbycie się ewidentnych śmieci i pozmywanie naczyń da ci pierwszy, ewidentnie widoczny rezultat, który będzie się wiązał z uczuciem dobrze wykonanego zadania i sprawi, że momentalnie biurko będzie wyglądało znacznie lepiej.

Kategoryzacja

Kiedy już uda ci się pozbyć brudnych naczyń i śmieci ze swojego otoczenia może przejść do naszym zdaniem najważniejszego kroku, który nie tylko da natychmiastowe efekty, ale też wpłynie na łatwiejsze utrzymanie porządku w przyszłości. Krokiem tym jest zebrania wszystkich rzeczy z twojego otoczenia i podzielenie ich na trzy kategorie: rzeczy niepotrzebne, rzeczy potrzebne od czasu do czasu i rzeczy niezbędne.

W pierwszej kategorii, a więc w rzeczach niepotrzebnych, powinny znaleźć się wszystkie dokumenty, książki czy akcesoria, które były potrzebne podczas wykonywania jakiegoś wcześniejszego zadania, ale już potrzebne nie są i obecnie tylko niepotrzebnie zajmują miejsce. Nie koniecznie musisz je wyrzucać, ale postaraj się schować je do jakiegoś miejsca, w którym będą bezpiecznie przechowywane, ale jednocześnie nie będą widoczne na pierwszy rzut oka. W tej sytuacji zbawienne może okazać się kupienie nowej szafki, czy wykorzystanie pustej szuflady.

--altImgStart--{"link":"https://image.springbeetle.eu/cdn-cgi/image/dpr=1,format=webp,fit=pad/https://cnmegk4mhxmt.compat.objectstorage.eu-frankfurt-1.oraclecloud.com/prod-eu-s3/trantor/attachments/PL/CB10-detail-pl-14.jpg"}--altImgEnd--

W drugiej kategorii, czyli w rzeczach potrzebnych od czasu do czasu, powinny znaleźć się wszelkie akcesoria, dokumenty i pomoce, z których systematycznie korzystasz podczas codziennej pracy, ale robisz to tylko od czasu do czasu. Postaraj się spakować te rzeczy w możliwie niewidocznych miejscach, ale jednocześnie takich, do których masz dostęp bez wstawania z fotela, aby nie zakłócać normalnego trybu pracy. Jeśli twoje biurko nie posiada wygodnych szuflad lub jest zwyczajnie małe, to zastanów się nad kupnem większego biurka lub zamontowaniem dodatkowej póki, która pozwoli co schludnie ustawić te czasami potrzebne pomoce.

Rzeczy z ostatniej kategorii, a więc takie, z których korzystasz na co dzień i które są ci niezbędne do wykonywania codziennej pracy, powinny znaleźć się w zasięgu twojej ręki tak, aby sięganie po nie było niemal automatycznie i nie wymagało twojej uwagi. Dzięki temu usprawnisz swoją rutynę pracy i będziesz w stanie działać bardziej produktywnie.

Sprzątanie

Zebranie wszystkich rzeczy, aby je skategoryzować, pozwoli ci całkowicie odsłonić blat biurka i otaczające go szafki. Jest to więc idealna okazja do zrobienia generalnych porządków i porządne posprzątania. Wyczyść więc dokładnie blat i całe jego otoczenie z kurzu i ewentualnych plam. Nie zapomnij o trudno dostępnych miejscach i obszarach, które normalnie są niewidoczne. Dzięki temu poczujesz, że pracujesz w czystym środowisku, co bez wątpienia wpłynie pozytywnie na twoje odczucia podczas codziennej pracy.

Ostatni krok

Kiedy już twoje biurko i całe jego otoczenie będzie lśnić i pachnieć czystością, a wszystkie twoje rzezy będą podzielone na opisane wcześniej kategorie, możesz przejść do ostatniego, ale nie mniej ważnego kroku, jakim jest przydzielenie każdej rzeczy jej własnego miejsca. Dzięki temu zawsze będziesz wiedzieć, gdzie co się znajduje i będziesz w stanie sięgać po te rzeczy bez zbędnego skupiania się na tym, gdzie co jest. Aby jednak ta metoda mogła działać, musisz zawsze pamiętać o odkładaniu każdej rzeczy na soje miejsce, od razu, kiedy przestaniesz z niej korzystać. Dzięki temu uda ci się raz stworzony porządek utrzymać przez dłuższy czas, a generalne porządki będą dla ciebie rzadkością.