Darmowa Dostawa do Polski
10% Zniżki na Wszystkie Produkty z SS10
60 Dni na Zwrot

Dobre samopoczucie pracowników a kabiny dźwiękoszczelne: dla poprawy zdrowia psychicznego

10 lipca 2024

Górnicy, strażacy, policjanci czy inni ludzie wykonujący zawody niebezpieczne w tradycyjnym wydaniu patrzą czasami z góry na osoby wykonujące prace umysłowe, czy biurowe twierdząc, że w takich pracach nic im nie grozi. Prawdą jest, że programiście nie grozi wybuch metanu czy agresywny przestępca, ale nie oznacza to wcale, że prace biurowe są wolne od zagrożeń. W tym przypadku mamy jednak do czynienia z nieco inną kategorią zagrożeń. Są nią różnego rodzaju problemy psychiczne.

Ciągła presja czasu, odpowiedzialność za duże projekty czy zachowanie współpracowników i klientów potrafi tworzyć bardzo stresujące środowisko, które może w druzgocący sposób działać na psychikę pracowników. Warto jest więc robić wszystko, co w naszej mocy, aby problem ten, jeśli nie wyeliminować, to przynajmniej zminimalizować. Jednym ze sposobów na to jest tworzenie specjalnych stref ciszy, do której pracownik może się udać na chwilę przerwy i odpocząć nie tylko fizycznie, ale i psychicznie. To właśnie na tym sposobie troski o dobre samopoczucie pracowników skupimy się w tym artykule.

Strefa ciszy

Praca w ciągłym hałasie i w otoczeniu burzliwych rozmów potrafi być zaskakująco męcząca. Ogromna ilość bodźców połączona ze stresem może prowadzić do poważnych problemów. Jest to szczególnie widoczne w biurach typu otwartego, gdzie próżno szukać cichego miejsca wolnego od zgiełku biura. Dlatego świadomi odpowiedzialni pracodawcy tworzą w takich miejscach tak zwane strefy ciszy, czyli miejsca, w których można w spokoju odpocząć od reszty biura i zebrać myśli.

Niestety w przypadku wielu biur jest to trudniejsze, niż by się mogło wydawać. Żeby bowiem stworzyć takie miejsce trzeba wygospodarować całe pomieszczenie i odpowiednio je wyposażyć. Dobrym pomysłem mogą być specjalne pianki wygłuszające czy zastosowanie odpowiednich materiałów. To wszystko niestety kosztuje, więc w wielu przypadkach bardziej ekonomicznym, ale też bardziej funkcjonalnym rozwiązaniem są kabiny dźwiękoszczelne, czyli niewielkie budki tłumiące hałas, które są wykonane tak, aby tworzyć w swoim wnętrzu miejsce odcięte od świata zewnętrznego.

Kabina dźwiękoszczelna jako miejsce na przerwę

Dobre samopoczucie pracowników powinno być jednym z priorytetów sprawnie działającej firmy. To, w jakiej kondycji jest zdrowie psychiczne członków zespołu w bezpośredni sposób przekłada się na wyniki firmy. Zadowolony i wypoczęty pracownik jest nieporównywalnie bardziej wydajny od kogoś, kto jest zestresowany, zmęczony psychicznie i pracuje z przymusu. Ten fakt rozumie coraz więcej firm, przez co kabiny dźwiękoszczelne zaczynają być coraz bardziej powszechne, szczególnie w firmach, które wyróżniają się innowacyjnością i nowoczesnym podejściem. Są one bowiem najłatwiejszym, najwygodniejszym, a często też najtańszym sposobem na stworzenie w biurze miejsca, w którym będzie panowała cisza pozwalająca się wyciszyć i rzeczywiście odpocząć.

Inne zastosowania kabiny dźwiękoszczelnej

Tworzenie cichego miejsca, w którym pracownicy mogą odpocząć w ciszy i zebrać myśli jest oczywiście bardzo ważnym zadaniem, z którego kabiny dźwiękoszczelne do biur wywiązują się doskonale, ale to nie jedyna czynność, do jakiej mogą być one wykorzystywane. Niewielka przestrzeń odcięta od reszty biura może być wykorzystywana na mnóstwo sposobów, ale do najważniejszych należą:

1. Ważne rozmowy telefoniczne — cicha kabina pozwala usunąć dźwięki otoczenia, dzięki czemu z perspektywy rozmówcy słychać ciszę, zamiast zgiełku biura

2. Poufne rozmowy w cztery oczy — w każdej firmie zdarza się, że ktoś musi ze sobą porozmawiać w cztery oczy, a kabina dźwiękoszczelną daje taką możliwość

3. Nagrywanie głosu — kabina dźwiękoszczelna może być idealnym miejsce do nagrywania własnego głosu, jest więc idealna dla lektorów, aktorów głosowych i innych osób, które na co dzień nagrywają swój głos

4. Nagrywanie muzyki — podobnie jak w przypadku głosu, kabiny takie sprawdzają się w przypadku muzyki Prowadzenie szkoleń — ciche miejsce w biurze może być z powodzeniem wykorzystywane jako miejsce prowadzenia szkoleń, bo pozwala na odpowiednie skupienie się --altImgStart--{"link":"https://cnmegk4mhxmt.compat.objectstorage.eu-frankfurt-1.oraclecloud.com/prod-eu-s3/trantor/attachments/NL/Soundproof%20booth.png","alt":"Soundproof Cabin"}--altImgEnd--

Budowa budki dźwiękoszczelnej

Wiemy już, że kabiny dźwiękoszczelne są w stanie stworzyć przestrzeń akustycznie odciętą od reszty biura, ale wciąż nie wiemy, jak taka kabina to robi i co jeszcze można znaleźć w jej wnętrzu. Zaawansowane kabiny dźwiękoszczelne, takie jak modele: P1SH-EU i P1SL-EU są wykonane z wysokiej jakości materiałów, które charakteryzują się tym, że dobrze pochłaniają dźwięki. Dlatego w ścianach dźwiękoszczelnej kabiny, które nie są przeszkolone, znajdziesz specjalną piankę, podobną do tych wykorzystywanych w studiach nagraniowych. Co więcej, cała konstrukcja takiej kabiny jest projektowana tak, aby maksymalnie skutecznie odbijać lub pochłaniać dźwięki, które w przeciwnym razie mogłyby znaleźć drogę do jej wnętrza.

Tworzenie cichej przestrzeni to jednak niejedyna funkcja, jaką w swoim rękawie skrywają zaawansowane modele kabin dźwiękoszczelnych. Można w nich znaleźć własne oświetlenie, wydajną wentylację, gniazdko do podłączenia sprzętów elektronicznych, ergonomiczne siedzisko czy regulowany blat. W skrócie można więc uznać, że dźwiękoszczelna kabina, to samowystarczalne miniaturowe biuro odcięte od reszty budynku.

Podsumowanie

Stworzenie w biurze miejsca, w którym panuje cisza i atmosfera spokoju jest jedną z ważniejszych rzeczy, jaką odpowiedzialny pracodawca może zrobić dla swoich pracowników. Chwila wytchnienia w cichym miejscu pozwala zebrać myśli i chociaż na chwilę oderwać się od stresów związanych z codzienną pracą. Dzięki temu pracownikom łatwiej jest utrzymać dobre samopoczucie i tym samym pracować optymalnie.