Darmowa Dostawa do Polski
Gwarancja do 10 Lat
60 Dni na Zwrot

Cechy Dobrych Krzeseł Ergonomicznych Sprzyjające Produktywności

10 stycznia 2024

Wielogodzinne siedzenie przy biurku może być wyczerpujące, szczególnie gdy nie masz odpowiednich warunków do pracy czy nauki. Poprzez „odpowiednie warunki” rozumiemy tutaj biurko z regulacją wysokości, odpowiednie oświetlenie, niezawodne łącze internetowe, słuchawki z redukcją szumów, krzesło ergonomiczne oraz oczywiście niezbędny sprzęt. Dysponując taką konfiguracją biurkową, masz szansę pracować znacznie wydajniej.

Bez względu na rodzaj wykonywanej pracy oraz to, czy pracujesz z domu czy w biurze, krzesło ergonomiczne zapewni Ci optymalny komfort. Krzesła o ergonomicznej konstrukcji nie powodują zmęczenia i dbają o Twój kręgosłup. Wyposażone w szereg ergonomicznych funkcji, wspierają prawidłową postawę ciała oraz łagodzą napięcia i ucisk na poszczególne partie ciała.

W tym artykule odpowiemy na pytanie, dlaczego krzesło ergonomiczne jest najlepszą opcją w celu poprawy komfortu i produktywności, a także krótko omówimy korzyści zdrowotne wynikające z jego użytkowania.

Cechy Dobrych Krzeseł Ergonomicznych

Specjalna konstrukcja krzesła ergonomicznego odpowiada na zróżnicowane potrzeby użytkowników. Dzięki opcji regulacji, krzesło można dostosować do osobistych preferencji, a przy okazji zadbać o prawidłowe ułożenie kręgosłupa i zapobiec dolegliwościom układu mięśniowo-szkieletowego. Pamiętajmy, że w przypadku zwykłych krzeseł, nie istnieje jeden design lub rozmiar, który pasuje do wszystkich osób. Dlatego nie mogą one konkurować z wszechstronnymi krzesłami ergonomicznymi z opcją regulacji, które spełniają wymagania różnych użytkowników.

Poniżej przedstawiamy najważniejsze cechy dobrych krzeseł ergonomicznych, które czynią z nich doskonały wybór do pracy w biurze, w domu oraz innych zastosowań.

Regulowana wysokość siedziska

Krzesło ergonomiczne powinno mieć regulowane siedzisko, aby mogła na nim usiąść zarówno wysoka, jak i niższa osoba. Regulacja wysokości siedziska pozwala usiąść w prawidłowej pozycji, czyli tak, aby przedramię znajdowało się na równi z blatem biurka. W ramach prawidłowej pozycji, stopy powinny płasko spoczywać na podłodze, a jeśli nie jest to możliwe, krzesło powinno mieć podnóżek.

Wysokość krzesła ergonomicznego powinna być ustawiana wyjściowo z pozycji siedzącej. Krzesło ergonomiczne niejako rekompensuje niedogodności związane z użytkowaniem zwykłego biurka bez regulacji wysokości.

Regulowana szerokość siedziska

Kiedy siedzisz na krześle ergonomicznym, tylna strona kolan powinna znajdować się w odległości trzech palców od krawędzi siedziska. Taka pozycja zapewnia wystarczającą ilość miejsca do podparcia ud i pozwala na swobodne krążenie krwi.

Ponadto na siedzisku powinna znajdować się ok. 5-centymetrowa przestrzeń z tyłu i po obu stronach bioder i ud. Siedzisko, które dotyka tylnej części kolana, powodowałoby dyskomfort, udaremniając cel krzesła ergonomicznego. Siedzisko powinno być również odpowiednio wyprofilowane, aby wspierać staw biodrowy i pośladki.

Podparcie odcinka lędźwiowego kręgosłupa

Dobre krzesło ergonomiczne posiada oparcie wygięte w kształt litery S, co odpowiada naturalnej krzywiźnie kręgosłupa. Tak skonstruowane oparcie zapewnia prawidłowe ułożenie kręgosłupa i pozwala utrzymać właściwą postawę ciała podczas wielogodzinnego siedzenia. Oparcie krzesła ergonomicznego zapobiega garbieniu się, ponieważ dopasowuje się do linii pleców, podpierając je i chroniąc przed dolegliwościami w ich dolnej części. Podparcie odcinka lędźwiowego pomaga odciążyć okolice miednicy, które utrzymują ciężar górnej części ciała.


Podłokietniki

Podłokietniki są ważnym elementem, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze krzesła biurkowego o ergonomicznej konstrukcji. Podłokietniki powinny być regulowane, aby dostosować ich rozstawienie do użytkowników o różnej budowie ciała. Podłokietniki pozwalają ramionom odpocząć, zmniejszając napięcie w górnej części ciała.

Podłokietniki nie powinny być jednak używane podczas takich czynności jak pisanie na klawiaturze, ponieważ ograniczają one ruch ramion. Ograniczenie to prowadzi do nadmiernego używania nadgarstka, co może powodować nadwyrężenie mięśni przedramienia. Aby zapewnić pełen komfort, podłokietniki powinny być wyprofilowane, wyściełane i wystarczająco szerokie.

Zagłówek

Zagłówek stanowi oparcie dla głowy, odciążając kark. Dzięki obecności nagłówka, istnieje mniejsze ryzyko usztywnienia karku, co może być źródłem dyskomfortu. Regulowane zagłówki zapewniają wygodę użytkowania i eliminują nadmierny nacisk na ramiona i tułów.

Noga obrotowa

Przebywanie w pozycji siedzącej przez wiele godzin nie służy zdrowiu. Krzesło ergonomiczne z mechanizmem obrotowym zapewnia większą swobodę ruchów, przez co nie sztywnieją Ci stawy podczas długotrwałego siedzenia. Jeśli Twój styl życia i pracy wymaga codziennego siedzenia przy biurku przez większość dnia, warto wybrać krzesło ergonomiczne, dzięki któremu pozostaniesz aktywny ruchowo, łatwo manewrując swoim ciałem.

Odchylane oparcie

Dzięki funkcji odchylania oparcia, krzesło ergonomiczne umożliwia wygodne siedzenie w różnych pozycjach. Bez względu na kąt odchylenia, oparcie krzesła zachowuje naturalną krzywiznę dopasowaną do linii pleców, co zapewnia niezrównany komfort podczas długich godzin siedzenia.

Materiały

Tapicerka i obicie krzesła ergonomicznego zwykle są wykonane ze skóry, siatki lub tkaniny. Oczywiście wybór materiału zależy od osobistych preferencji, ale warto kierować się takimi właściwościami jak przewiewność, elastyczność i przyjazność dla skóry.

Podsumowanie

W skrócie, cechy dobrych krzeseł ergonomicznych zawsze sprowadzają się do korzyści, jakie niosą one dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Dobre krzesło ergonomiczne sprzyja produktywności poprzez redukcję stresu, wspieranie prawidłowej postawy ciała i zapewnienie komfortu. Oczywiście brak krzesła ergonomicznego nie może być usprawiedliwieniem dla złej postawy. Zanim zdecydujesz się na krzesło ergonomiczne, naucz się prawidłowo siedzieć na zwykłym krześle.