Darmowa Dostawa do Polski
Gwarancja do 10 Lat
60 Dni na Zwrot

Biurko czy Stół - Co Jest Najlepsze do Domowego Biura?

10 października 2023

Odpowiednie wyposażenie przestrzeni do pracy z domu wymaga podjęcia wielu dużych i małych decyzji. Jeśli chodzi o meble, najważniejszą decyzją jest wybór pomiędzy biurkiem a stołem. Przyjrzymy się obu rozwiązaniom i porównajmy je ze sobą.

Po pierwsze, odpowiedzmy sobie na pytanie, czym jest biurko, a czym stół?

Właściwie nie ma dużej różnicy między biurkiem a stołem. Oba mają zazwyczaj cztery nogi i są zwykle używane do tych samych celów.

Stół a biurko

Stół to mebel z blatem o płaskiej powierzchni. Ma cztery nogi i może służyć do różnych celów. Biurko, tak jak stół, ma blat i nogi, jednak od stołu odróżnia je dodatkowa przestrzeń do przechowywania, która zazwyczaj znajduje się pod blatem.

Sprawdźmy zalety i wady tych dwóch rodzajów mebli.

Zalety stołu

Dlaczego warto wybrać stół zamiast biurka?

 • Stoły są często większe i przeznaczone dla większej liczby osób. Wokół stołu można ustawić krzesła, dzięki czemu może z niego korzystać wiele osób jednocześnie.
 • Stoły są zwykle dostarczane w kompletach wraz z krzesłami, które pasują do ich stylu i wzornictwa. A więc, jeśli urządzasz swoje domowe biuro, nie musisz kupować osobnego krzesła.
 • Stoły są dostępne w całej gamie rozmiarów i stylów. To bardziej elastyczne rozwiązanie, które pozwala Ci znaleźć model odpowiadający Twoim wyobrażeniom o domowym biurze.
 • Stoły są bardzo wszechstronne i mogą być przydatne do wielu celów. W jednej chwili stół do zabawy przekształcisz w miejsce do pracy lub nauki.

Wady stołu

Jednak nie wszystko wygląda różowo. Jest też kilka dość przekonujących powodów, dla których nie powinieneś kupować stołu.

 • Nie dysponujesz dodatkową przestrzenią do przechowywania, chyba że wybierzesz stolik kawowy.
 • Jeśli w tym samym czasie siedzi przy nim więcej osób, może to znacznie utrudniać koncentrację.
 • Ponieważ stół nie oferuje dodatkowej przestrzeni do przechowywania, łatwo o nieuważne przesunięcie czyichś osobistych przedmiotów, gdy ktoś inny chce z niego skorzystać.
 • Stoły są zwykle dość ciężkie, co sprawia, że zmiana aranżacji pokoju będzie wymagała sporego wysiłku fizycznego.

Zalety biurka

Istnieje wiele powodów, dla których warto rozważyć zakup biurka!

 • Biurko jest zazwyczaj małych rozmiarów, co pozwala przypuszczać, że należy tylko do jednej osoby. Dzięki temu jest mniejsza szansa, że inni domownicy będą chcieli przy nim usiąść i zakłócą Twoją koncentrację na pracy.
 • Biurka są tak skonstruowane, aby można było w nich przechowywać różne rzeczy i tym samym utrzymać porządek wokół stanowiska pracy.
 • Biurka zwykle sprzedawane są samodzielnie, a nie w zestawach z krzesłem, jak to ma miejsce w przypadku stołów. Pozwala to na większą elastyczność w konfiguracji i dobrania krzesła ergonomicznego, które nie tylko będzie pasować do biurka, ale przede wszystkim zapewni maksymalny komfort w czasie pracy.
 • Podobnie jak stoły, biurka są dostępne w wielu stylach i rozmiarach, dlatego bez problemu znajdziesz takie, które pasuje do Twojego stylu i nie nadszarpnie Twojego budżetu.
 • Regularna nauka lub praca przy biurku sprawi, że przestrzeń ta będzie Ci się kojarzyć z pracą, a to z kolei przełoży się na lepszą koncentrację. W ten sposób masz szansę podnieść swoją produktywność.
 • Niektóre biurka oferują specjalne funkcje. Przykładem są biurka z regulacją wysokości, które umożliwiają pracę na stojąco.
 • Z reguły biurko jest wygodne tylko dla osoby, która siedzi przy nim bezpośrednio. Pozostałe osoby siedzące wokół biurka nie odczuwają takiego komfortu. Oznacza to, że biurka nie są wskazane do pracy zespołowej.
 • Biurka mają zazwyczaj tylko jedno zastosowanie. Po ustawieniu ich w pokoju, w którym uczysz się lub pracujesz, trudno jest je przenieść i używać w innych pomieszczeniach w domu.
 • Jeśli potrzebujesz przestronnej płaskiej powierzchni, na której chcesz jeść posiłki i wykonywać wiele innych czynności, biurko niekoniecznie będzie dla Ciebie odpowiednim rozwiązaniem.

Wady Biurka

I to by było na tyle.

Oczywiście nie będziemy Cię przekonywać do jednej lub drugiej opcji, ale podejrzewamy, że po przeanalizowaniu powyższego porównania sam wiesz najlepiej, który wariant konfiguracji przestrzeni zapewni Ci doskonałe warunki do pracy w domu.