Darmowa Dostawa do Polski
Gwarancja do 10 Lat
60 Dni na Zwrot

10 Korzyści dla Zdrowia z Biurka z Regulacją Wysokości

11 września 2023

Długotrwałe siedzenie zyskało niechlubny termin 'nowego palenia' i to nie bez powodu. Jak odkryto powoduje ono problemy ze zdrowiem i wywołuje złą postawę. Piłki do siedzenia i specjalne ergonomiczne fotele to tylko kilka ze sposobów wyciągnięcia się z siedzącego trybu życia w pracy. Najnowszym trendem w wielu miejscach pracy i w domowych biurach, są biurka z regulacją wysokości, wybierane zamiast tradycyjnych biurek. Ich uniwersalność i elastyczność dzięki zmiennej wysokości sprawiają, że są one świetnym wyborem dla wszystkich potrzeb biurowych.

Te biurka z regulacją wysokości są dostępne w wielu rodzajach, wykończeniach blatów i rozmiarach. Wybierając biurko regulowane, warto zwrócić uwagę na takie elementy jak obecność lub brak technologii antyzderzeniowej, typ klawiatury i kolumny. Klawiatury mogą być podstawowe, standardowe lub premium, natomiast kolumny mogą być albo odwrócone, albo powiększone. Biurka z regulacją wysokości mogą mieć pojedyncze lub podwójne silniki, natomiast nogi mogą składać się z dwóch lub z trzech sekcji. Oto, co odróżnia od siebie każdy z tych elementów:

Ochrona antyzderzeniowa – Ochrona antyzderzeniowa biurek zapewnia, że podczas opuszczania lub podnoszenia blatu biurka nie dochodzi do zderzenia. Biurka z tą funkcją posiadają czujniki, które wykrywają potencjalne zderzenie i zatrzymują wcześniej blat. Pomaga to w zapobieganiu uderzeniom i uszkodzeniom biurka podczas korzystania z niego.

Klawiatury – Klawiatury podstawowe posiadają przyciski w górę i w dół, pozwalające podwyższać i obniżać szybko blat biurka. Klawiatury standardowe oferują dodatkowe korzyści w postaci programowalnego stopera, która przypomina o czasie na zmianę pozycji. Posiadają także trzy konfigurowalne ustawiania wysokości, jak również pamięć wysokości, która pozwala zapisać wybraną pozycję. Klawiatura premium oferuje wszystkie powyższe funkcje, posiadając dodatkowo zabezpieczenie przed używaniem przez dzieci dla większego bezpieczeństwa.

Nogi – Biurka z nogami w dwóch sekcjach są na ogół lżejsze i posiadają duży udźwig. Mają one jednak ograniczony zakres ciężaru jaki można na nich postawić. Natomiast nogi w trzech sekcjach, zapewniają więcej elastyczności jeśli chodzi o wysokość, a także zapewniają większą prędkość i siłę unoszenia blatu. Są dobrym wyborem, jeśli na biurku stoją ciężkie gadżety, albo jeśli jesteś ponadprzeciętnie wysoki.

Kolumny – Kolumny odgrywają ważną role w efektywności biurek z regulacją wysokości. To ważny element procesu unoszenia stołu. Odwrócone kolumny są idealne dla lekkiego i szybkiego podnoszenia. Blaty biurek z powiększonymi kolumnami przesuwają się nieco wolniej, ale mogą unieść znacznie większy ciężar.

Silnik – Ręcznie unoszony blat będzie posiadał dźwignię albo korbę umożliwiającą jego podnoszenie i obniżanie. Takie biurka są tańsze od zmotoryzowanych. Pojedynczy silnik biurka jest wystarczająco skuteczny w podnoszeniu blatu i używa się go w lekkich blatach. Natomiast biurko z podwójnym silnikiem posiada silniki po obu stronach blatu. Takie biurka są droższe i są przeznaczone dla cięższego sprzętu.Korzyści dla zdrowia z biurek z regulacją wysokości

Normalny dzień roboczy na ogół wynosi od siedmiu do dziesięciu godzin. Przesiadywanie tak długo może mieć niekorzystne skutki zdrowotne. Zapobiec im mogą właśnie biurka z regulacją wysokości. Jak wskazują badania istnieje wiele korzyści z używania biurek z regulacją wysokości. Wśród nich znajdują się korzyści zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i dla samopoczucia. Przyjrzymy się teraz najważniejszym z nich:

Zdrowie fizyczne

Zmniejszone ryzyko cukrzycy – Siedzący tryb życia może prowadzić do wzrostu poziomu cukru we krwi, szczególnie po posiłkach. Dzięki poruszaniu mięśni odpowiadają one wystarczająco na produkcję insuliny przez trzustkę. Jeśli tej aktywności brakuje, trzustka będzie wydzielać zbyt wiele insuliny, wywołując cukrzycę.

Lepsze krążenie krwi – Stojąc polepszamy krążenie krwi. Pomaga to w zapobieganiu problemom takim jak pojawienie się żylaków. Oprócz tego, lepsza cyrkulacja poprawia dopływ krwi do mózgu.

Lepsza postawa – Siedzenie w jednej pozycji przez długie godziny może powodować, że garbimy się w fotelu. Wywołuje to nacisk na szyję, ramiona i plecy. Stanie pomaga natomiast w wyprostowaniu kręgosłupa i prowadzi do lepszej postawy. Angażuje także mięśnie brzucha i pomaga je wzmocnić. Stanie chroni też przed utratą masy mięśniowej.

Pomaga w zapobieganiu otyłości i chorób serca – Uznaje się, że stanie zmniejsza ryzyko chorób serca i otyłości. Stanie pomaga też spalić nieco kalorii każdego dnia i może prowadzić do stopniowej utraty wagi. To dlatego, że tłuszcz szybciej się spala gdy stoimy, niż gdy siedzimy. A spalanie kalorii obniża także poziom kwasów tłuszczowych w arteriach i naczyniach otaczających serce.

Zmniejszenie bólu pleców – Ciągłe siedzenie przez wiele godzin może wywołać dolegliwe bóle placów. Stanie nawet przez godzinę lub dwie może znacznie poprawić sytuację. Ból dolnej i górnej części pleców może ustąpić w ciągu kilku dni.

Samopoczucie

Lepszy nastrój i wyższy poziom energii – Biurka z regulacją wysokości zmniejszą twój poziom zmęczenia i polepszą twój nastrój. Polepszają one funkcjonowanie mózgu, a tym samym utrzymają twoją energię do pracy na wyższym poziomie.

Zwiększenie produktywności – Wciąż trwają badania na temat możliwego podniesienia produktywności przez biurka z regulacją wysokości. Przełączenie się od biurka do pracy na siedząca do biurka z regulacją wysokości, może pomóc ci odświeżyć się i uwolnić od stresu na koniec każdego dnia.

Rozwój pozytywnego nastawienia – Kiedy czujesz się dobrze i jesteś wypoczęty, będzie mieć to pozytywny wpływ na twój ogólny stan psychiczny. Będziesz czuł się bardziej zadowolony z tego co robisz, wykonując zadania z pozytywnym nastawieniem. Dzięki temu nie tylko wykonasz pracę szybciej, ale być może uda ci się odkryć innowacyjne sposoby na jej wykonanie.

Pomoc w skupieniu i koncentracji – Praca przy biurku z regulacją wysokości może dosłownie pomóc ci w błyskawicznym rozwiązywaniu problemów. Badania wskazują, że stanie wspiera umiejętności rozwiązywania problemów i poprawia funkcje poznawcze, jako wynik lepszego ukrwienia mózgu.

Wspieranie zaangażowania – Pozostawanie w pozycji siedzącej może często prowadzić do letargu. To natomiast negatywnie wpływa na interakcje ze współpracownikami i kolegami. Praca na stojące sprawia, że stajesz się bardziej aktywny i świadomy otoczenia. W wyniku tego, będziesz mógł lepiej współpracować z kolegami z pracy i wymieniać się z nimi efektywnie informacjami i zadaniami.Jak Osiągnąć Maksymalne Korzyścia z Biurka z Regulacją Wysokości: Praktyczne Wskazówki

Nie ma wątpliwości co do efektywności biurek z regulacją wysokości w poprawie kondycji fizycznej i samopoczucia. Aby jak najlepiej skorzystać z możliwości jakie zapewnia biurko z regulacją wysokości, warto zastosować się do kilku poniższych wskazówek.

Rób Krótkie Przerwy – W tym przypadku zrobienie przerwy nie oznacza powrotu do siedzenia. Krótki spacer wspiera krążenie krwi i pozwoli ci wrócić do pracy odświeżony oraz gotowy do podjęcia nowych wyzwań.

Ustaw prawidłową wysokość – Podobnie jak w przypadku siedzenia, upewnij się, że wysokość na jakiej znajduje się blat twojego biurka z regulacją wysokości podczas stania jest odpowiednia. To oznacza, że nie powinieneś podnosić go tak wysoko, aby odczuwać zmęczenie mięśni przy pracy. Natomiast zbyt niskie ustawienie blatu będzie nie będzie miało sensu, jeśli będziesz musiał przy biurku stać zgarbiony.

Noś prawidłowe obuwie – Kupno odpowiedniego biurka z regulacją wysokości to nie wszystko co warto zrobić. Warto także upewnić się, że nosisz odpowiednie obuwie, przeznaczone do tego rodzaju biurek. To ważne dlatego, że stanie przez wiele godzin może mieć wpływ na nogi. Noś tak wygodne buty, jak to możliwe i wysuń dominującą nogę do przodu. Jeśli masz płaskostopie, rozważ noszenie obuwia dobranego do twoich potrzeb.

Ustaw się prawidłowo – Upewnij się, że twój sprzęt na biurku stoi w najlepszej pozycji. Jeśli używasz monitora, utrzymuj ekran na wysokości wzroku. Dopasuj ciało do biurka z regulacją wysokości przy pracy. Sprawdź też, czy twój kręgosłup, plecy i szyja są w linii prostej, kiedy stoisz przy biurku z regulacją wysokości.

Biurka z regulacją wysokości z pewnością będą długo dostępne. Korzyści z ich użytkowania dla zdrowia są obecnie przedmiotem szczegółowych badań. Długoterminowo, biurko regulowane może pomóc ci w polepszeniu twojej ogólnej kondycji, pozwalając na dłuższe życie. Choć biurka z regulacją wysokości mogą nie być odpowiednie do wszystkich zadań, z pewnością są bardzo użyteczne. Zmiana pozycji pomiędzy siedzącą, a stojącą może być także najlepszym sposobem na użycie tych biurek nie tylko z punktu widzenia zdrowia, ale także pod względem produktywności.

Tak więc takie biurko może ci pomóc w szybkim przejściu od siedzenia do stania i vice versa, co warto rozważyć szczególnie przy pracy w domu. FlexiSpot to czołowa marka w segmencie biurek z regulacją wysokości. Biurka tej firmy dostępne są w różnych wzorach, stylach i funkcjonalnościach. Określ rodzaj biurka, jakiego będziesz używał, zanim zdecydujesz się na zakup. Istotny jest również rodzaj pracy, jaki będziesz wykonywał, stojąc przy biurku z regulacją wysokości.

Sprawdź zestawienie różnych rodzajów biurek, aby dowiedzieć się, które z nich będzie dla ciebie odpowiednie.