Darmowa Dostawa do Polski
10% Zniżki na Wszystkie Produkty z SS10
60 Dni na Zwrot

Jak Rozwiązać Problemy Związane z Bezpieczeństwem Sieci Pracując z Domu

07 października 2023

Z powodu pandemii COVID-19 wielu pracowników biurowych zaczęło pracować zdalnie i w taki sposób pracuje do dziś. Praca z domu wiąże się z wieloma wyzwaniami, a jednym z nich jest brak natychmiastowego dostępu do wsparcia ze strony IT, które pomogłoby rozwiązać problemy z siecią w domu i zapewnić jej bezpieczeństwo. Pracownicy, którzy mają dostęp do wrażliwych informacji i poufnych danych swoich firm, powinni szczególnie zadbać o bezpieczeństwo sieci domowej. Skorzystaj z poniższych wskazówek, jak skonfigurować bezpieczną sieć dla swojego domowego biura i uchroń się przed potencjalnymi cyberzagrożeniami.

1. Zainstaluj zaporę sieciową.

Na szczęście zrealizowanie tej wskazówki nie powinno nastręczać większych trudności, ponieważ routery bezprzewodowe mają już wbudowaną zaporę sieciową. Wystarczy tylko sprawdzić, czy jest włączona. To zabezpieczenie w połączeniu z wbudowanymi firewallami dostarczanymi przez system Windows (a także specjalnym oprogramowaniem) zapewnia pełną ochronę danych dla większości konfiguracji.

2. Twórz kopie zapasowe Twoich danych.

Istnieje kilka sposobów bezpiecznego tworzenia kopii zapasowych danych:

- Tworzenie kopii zapasowych na dysku zewnętrznym, takim jak dysk twardy USB, przy użyciu funkcji Historia plików lub Kopia zapasowa systemu Windows lub funkcji Time Machine w urządzeniach Apple. Ta metoda ma tę zaletę, że jest niedroga, jednak nie eliminuje ona ryzyka zagrożeń fizycznych, takich jak pożar czy kradzież.

- Tworzenie kopii zapasowych danych przez Internet przy użyciu usługi abonamentowej. Często jest to kosztowne, ale chroni przed awarią dysku twardego, klęską żywiołową lub inną przyczyną utraty danych.

- Korzystanie z usług przechowywania danych w chmurze, takich jak Dropbox, Dysk Google lub Microsoft OneDrive. Usługi te oferują podobne korzyści do usług opartych na subskrypcji, ale też synchronizację z wieloma urządzeniami. Przechowywanie danych jest bezpłatne do określonego limitu danych, powyżej którego trzeba uiścić opłatę.

Idealnym rozwiązaniem jest korzystanie z kilku sposobów na raz - na przykład, w przypadku utraty łączności z Internetem, kopia lokalna pozwoli na przechowywanie i dostęp do plików, gdy usługa online jest niedostępna. Sprawdź, czy Twoja firma jest gotowa pokryć minimalny koszt utrzymania kopii zapasowej online, gdy pracujesz z domu.

3. Uważaj na strony phishingowe.

Przypomnijmy sobie najważniejsze zasady dotyczące bezpieczeństwa poczty e-mail i witryn internetowych, niezależnie od tego, czy pracujesz w biurze, czy z domu:

- Zachowaj ostrożność w przypadku wiadomości e-mail od nieznanych nadawców i zwracaj szczególną uwagę na domenę w adresie e-mail... nadawcy mogą łączyć nazwy, które rozpoznajesz, z niepowiązanymi adresami e-mail.

- W miarę możliwości nie klikaj linków w wiadomościach e-mail, nawet jeśli wyglądają, jakby pochodziły od firmy, którą znasz i której ufasz. Przejdź do znanej witryny samodzielnie za pomocą przeglądarki.

- Nie odpowiadaj na prośby o podanie danych osobowych bez zweryfikowania tożsamości nadawcy, zwłaszcza gdy prośba jest nietypowa i niespodziewana.

- Nie otwieraj podejrzanych załączników. Niektóre z nich po otwarciu instalują złośliwe oprogramowanie. Cyberprzestępcy mogą w ten sposób uzyskać dostęp do poufnych informacji firmowych lub zablokować komputer i przejąć dostęp do niego dla okupu.

4. Zabezpiecz środowisko Wi-Fi w swoim domowym biurze.

Choć są to powszechnie zalecane praktyki dotyczące korzystania z domowej sieci Wi-Fi w ogóle, są one szczególnie ważne, gdy w grę wchodzą poufne informacje firmowe:

- Utwórz silne, unikalne hasło Wi-Fi. Wiele routerów posiada domyślne hasło, które jest łatwe do odgadnięcia przez hakerów. Hasło powinno składać się z co najmniej 20 znaków i zawierać duże i małe litery, cyfry oraz znaki specjalne.

- Włącz szyfrowanie sieciowe na routerze - najlepiej szyfrowanie WPA2.

- Regularnie aktualizuj oprogramowanie routera.

Wdrożenie tych prostych rozwiązań pomoże Ci zadbać o maksymalne bezpieczeństwo sieci domowej i zapewni Ci poczucie większego spokoju podczas pracy z domu.